Silvia Urgas: maailmalõpp 17kraadise oktoobri leekides

Silvia Urgas.

Silvia Urgas. Foto: Arvo Tarmula
ÜRO hoiatas esmaspäeval maailma, et kui kliimasoojenemist ei suudeta järgmiste kümnendite jooksul piirata 1,5kraadise temperatuuritõusuga, ootavad kogu planeeti ees traagilised tagajärjed: merevee tõus, ekstreemsed kuumalained, loomade, lindude ja korallrahude hukkumine.

Isegi kui kliima muutubki keskmiselt „vaid” 1,5 kraadi soojemaks, saabuvad kõik loetletud tagajärjed siiski, kuid väiksemal skaalal. ÜRO raporti koostanud teadlased soovisid lüüa häirekella ja teatud määral see neil õnnestuski. Paar päeva püsisid arutelud meie planeedi tuleviku ja selle üle, mida meie kõigi ühise kodu päästmiseks teha annab, veebiuudiste tipus. Ehk mõjutas meediakajastus mõnda inimest tarbimist vähendama, näiteks bussiga tööle sõitma või tanklasse oma kohvitopsi kaasa võtma. Isiklikult olen end viimastel päevadel sundinud biolagunevaid jäätmeid eraldi sorteerima. Ühele inimesele imeväike, kuid samas seletamatult tüütu samm. Tavaprügi vahele ladestatuna eraldavad biojäätmed metaani, aidates nõnda kaasa kasvuhooneefektile ja takistades teiste jäätmete taaskasutust. Samal põhjusel ei aita maailma päästa biolagunevad ühekordsed toidunõud, neid valesti käideldes võib hea asemel hoopis halba teha.

Hiljuti ostsin endale taaskasutatava joogikõrre. Koos sellega, et aina julgem on väljas käies kõrrest või plasttopsist keelduda, siiski samm parema homse poole. Ühe väikese inimese eluviisi muudatus võib tähendada palju, kuid selleks peaks inimene olema suurkorporatsiooni või riigi juht.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
uskmatu-toomas
5 aastat tagasi

Tore on tegeleda asjadega milleni ei küündi inimvõimed.Paneme sajad miljardid üle maailma mängu ja kümne aasta pärast konstanteerime “Meist ei sõltu midagi !”
Meist ei sõltu aga keegi on ajanud korraliku papi taskusse !
Maakeral on kliima olnud pidevas muutumises teatud soojemate aastate järel on tulnud külmemad jne.
Mitte atmosfääri heidetavad gaasid vaid naftaparunite kasuahnus mille tagajärjel Golfi hoovus aeglustub kuni lõpuks hoopis seiskub.Seal on oht inimkonnale !!