Ahli kalme üllatas leiurikkusega

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Arheoloog Heikki Pauts tutvustas laupäeval kogukonnapäevale tulnutele sellesuviseid leide Ahli kalmest. Foto: Mihkel Tammet

Arheoloog Heikki Pauts tutvustas laupäeval kogukonnapäevale tulnutele sellesuviseid leide Ahli kalmest. Foto: Mihkel Tammet

Kuu aega kestnud arheoloogilised uuringud Ahli (Kolu) kalmel tõid päevavalgele üle 400 leiu, keraamikat ja mitu kilo põletatud luid. Kalmeala ise osutus aga seni arvatust suuremaks.

Kalme varaseima leiu, väikese võrdkülgse sõle 6. sajandi esimesest poolest, leidis aga hoopis 8aastane koolipoiss Aaron Kaarlep, kellele see laupäeval arheoloogide korraldatud kogukonnapäeval mulla sõelumist proovides sõelale jäi.

„Sõlg on seni leitud esemetest kõige varasem ja nihutab kalme kasutamise aega veel 100 aastat varasemaks,” ütles Ahli arheoloogilist uurimist juhtinud arheoloog Heikki Pauts. Tema sõnul on leitud sõlg soomepärane. „Päris haruldane leid Eesti kalmetest,” ütles Pauts. Senised varasemad leiud Ahlist olid 7. sajandist ja leitud 1986. aastal, mil kalmet esimest korda uuriti.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
pensionär
6 kuud tagasi

tänapäeval on elu nii viletsaks läinud et hauaröövli amet on isegi ausisse tõstetud

millist
6 kuud tagasi

leiurikkust aastasadade pärast pullapää prügimägi pakub