Lääneranna teisaldab kuus punamonumenti

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Lihula monument. Foto: Kalli Pets

Lihula monument. Foto: Kalli Pets

Lääneranna valla kuus punamonumenti leiavad endale uue asukoha kohalikus muuseumis.

„Me ei kavatse tekitada punaparki, vaid säilitada ajalugu. Ruumi meil on – kolm hektarit,” ütles Virtsu arenguseltsi juht Jüri Mõniste Lääne Elule. Virtsu muuseum tegutseb sealses mõisatallis ja punamonumendid hakkavad paiknema mõisatalli taga piiratud maa-alal, kuhu niisama heast peast jalutama ei pääse. „Monumente on muidugi võimalik vaadelda, aga kuidas täpselt, selle üle peame veel aru,” ütles Mõniste. „Kas läbi aknaluugi, okastraataia tagant või mingil muul vaevalisel moel.”

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

16 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Siiski
24 päeva tagasi

Kuidas on võimalik, et mingi seltskond (diakon ja “Ilse”, vabandan suvalisuse pärast) saavad otsustada surnuaedadesse maetute üle otsustada.

Siiski
24 päeva tagasi
Reply to  Siiski

Nii on.

Lääneranna kolhoosi
27 päeva tagasi

tolasid tasub siiski tõsiselt võtta, neil võivad suvel lühikesed püksid jalas olla.

Aru Saamatu
27 päeva tagasi

Alles see oli, kui Ene Täht tänavalgustuse kustutas ja teatas, et iga tuhat loeb ja nõndviisi loodetakse säästa rahanäljas virelevale vallale sügiseks tervelt seitse tuhat. Kas säästmist alustatigi selleks, et punamonumentide teiseldamiseks vahendeid tekitada või sündis see uus ja huvitav mõte nii-öelda käigu pealt? Ja kui nii, siis mitmenda käigu pealt ja kelle peas? Ajakirjaikuds võiksid lugejatele pisut avada ka telgitaguseid, mitte üksnes telgi ette rahvale näitamiseks toodut ümber jutustada.

Ei...
29 päeva tagasi

…tea kas ajalehes öeldakse ka, kui palju see pull maksma läheb. Nemad räägivad, et meil on populistlikud erakonnad, nimesid nimetamata. Aga vahi, Ukrainas hakkas sõda ja ühtäkki, siiani mitte kedagi häirinud punamonumendid vajasid kiiret eemaldamist – ilmselt olid Lääneranna venelased (on neid üldse?) nüüd planeerimas sarnaseid nelgipõlde nagu Riias 😀 Siin vallas kohe meeldib nende kividega sahmida. Natside oma korjab ära öösel Parts, Punaväelaste omad korjab ära vald. Mandli Mati loopis heitemasinaga kive mäe otsast alla. Mingi kivifetiš vist. Ainult Jaan Tatikas on puudu, kes paekivist liha teeks. Ei tea, kas Lihula pargis on need kaks karupoega alles veel –… Loe rohkem »

Mulle on...
28 päeva tagasi
Reply to  Ei...

…Hiiumaa alati meeldinud ja nendel on seda identiteeti ja iseotsustamise julgust: https://www.err.ee/1608664129/kivi-juri-skulptuur-tekitab-hiidlastes-kusimusi Tsitaadid Hiidlastelt: ” “Täna on ta ikkagi kohalike jaoks maamärk, ta ei ole monument või millelegi pühendatud koht, kuhu keegi viiks lilli või ülistaks võõrvõimu.” “Ka sellest lähtuvalt me täna ei tegele selle kuju teisaldamisega, pigem lähtume sellest arvamusest ajalugu tuleb tunda, ajalugu tuleb selgitada, me peame mäletama, Eesti ajalugu on olnud keeruline.” “Nii palju ma täpsustaks, et see on pühendatud kõigile hukkunutele, mitte ühe poole sõduritele. Teadupärast eestlased, kas siis omal soovil või tihtilugu ka olude sunnil pidid ühe või teise mundri selga tõmbama ja polnud valida,… Loe rohkem »

Kas raha on saadud?
29 päeva tagasi

Hämmastav, mis pidi Lääneranna vallas asju aetakse: kas tõesti nii: otsus – eemaldame, siis uurime, siis mõtleme kuidas ja kas tähistada. Uh-uuu.
Lihula kirikuaias tõesti monument häirib möödajalutaja silma; poleks sinna vaja ka TÕE monumenti, viimane oleks omamoodi jabur, et eemaldame ja jätame alles… .
Sõjahaudade kaitse seaduses on kirjas: kalmistu on inimsäilmete, surnukehade või tuhastatud surnukehade matmiseks ettenähtud, planeeritud ja vajalike ehitistega maa-ala.
Muinsuskaitseameti otsus ei ole kuidagi seotud sõjahaudade täistamise laadiga.

Milline on Kaiseministeeriumi seisukoht kalmistul paikneva sõjahaua tähistuse eemaldamise kohta?

Kas raha on saadud?
29 päeva tagasi

tähistamise laadiga

Uskmatu-Toomas
29 päeva tagasi

Piiteri proltaarsed alkouimas madrused peksid ka kõik mis ette jäi puruks !

Hirm venelaste ees
29 päeva tagasi

Milles seisneb selliste pisikeste puna/monumentide väärtus, et neid on vaja ”säilitada”?

Paavst Pandus
23 päeva tagasi

Ja miks peaks monumendid teistest küsimustest ettepoole seadma? Või pole Läänerannas enam ühtegi vastust ootavat (pakilisemat) küsimust jäänud, et järg nüüd sammasteni jõudis? Hiljuti oli veel õhus küsimus, miks Lihula lapsed kooli peauksest siseneda ei saa… Kas sellele küsimusele on juba vastus leitud?

kord on jälle hiljaks jäädud
29 päeva tagasi

Aga Läänemaa vallad? Ei pea ju paaniliselt kõik siledaks tegema, aga harvendada võiks ikka. Mõningad on ju väga ebasobivates kohtades, no näiteks kooli ukse ees. Kas lastele räägitakse ikka veel, “monument, meie vabastajatele”? Vallas keegi viitsiks sellega tegeleda?

Meelis Malk
29 päeva tagasi

Hanila ja Lihula on ka Läänemaa osad. Ja Varbla ning Koonga(Mihkli) vana-Läänemaa osad. Aga mis puudutab punasambaid, siis imestan, et 2004(2007) neid ei julgenud keegi puutuda, kuigi värviti neid päris usinalt. Igale asjale on määratud aeg, nagu ütleb juba tark mees Koguja Piibliraamatus. Ja ju siis nüüd on nende punaste sammaste aeg otsa saanud ja uued (loe: vanad ja uued) on asendamas neid ning tagasi tulemas. Usun, et õiglus võidutseb. Tõde ja Õigus tuleb päevavalgele – aeglaselt aga kindlalt.

Supipott
29 päeva tagasi
Reply to  Meelis Malk

Arusaamatu jutt… “vanad ja uued) on asendamas neid ning tagasi tulemas.” Iga asi on vist kõik, ka Koguja raamat. Kus õiglus siis ei võidutse? Hea on teda kirjutaja õppereisist (loe: elust) Tõe ja Õigluse valgele – aeglaselt aga kindlalt. Veritas numquam perit.

Tarkmees Taskust
23 päeva tagasi
Reply to  Meelis Malk

Kogu oma (raamatu)tarkuse juures ei tea ma, mistap pean siinkohal küsima: millal saab otsa valgete sammaste aeg, ja millal kollaste, roheliste, siniste, hallide ning mustade sammaste aeg?

Punane sudu
30 päeva tagasi

Lõpuks saab see tehtud! Kahju, et alles nüüd ukrainlaste vere abil.