Rahandusminister: välismaise renditööjõu maksustamise probleem saab lahenduse


Lääne Elu

info@le.ee

Sergei Homeniuk oli aprilli keskpaigaks töötanud Kirbla piimafarmis neli kuud. Farmi loomakasvatusjuhil Anne Põldäärel leidub ukraina tööliste kohta vaid kiidusõnu. Foto: Urmas Lauri

Sergei Homeniuk oli aprilli keskpaigaks töötanud Kirbla piimafarmis neli kuud. Farmi loomakasvatusjuhil Anne Põldäärel leidub ukraina tööliste kohta vaid kiidusõnu. Foto: Urmas Lauri

Rahandusministeerium on ette valmistanud mitu seadusemuudatust, et parandada välismaiselt renditööjõult maksude tasumist ja seeläbi ka konkurentsiolukorda ausate ettevõtjate jaoks.
 
„Korralikult makse tasuvad Eesti ettevõtjad on olnud aastaid hädas välismaist tööjõudu kasutavate konkurentidega, kes jätavad oma maksukohustused täitmata ja löövad tänu sellele hinnad alla. Tihtipeale pakuvad sellised ettevõtjad ka töötajatele kehvemaid töötingimusi ja palka. Selline olukord tuleb kiiremas korras lõpetada,“ ütles rahandusminister Martin Helme.
 
Täna on probleem selles, et kui näiteks Poola ettevõtja palkab renditöötajaks inimese Ukrainast, kes saadetakse Eestisse tööle vähem kui 183 päevaks, siis saab Eesti tema töötasu maksustada üksnes juhul, kui isikule palka maksev tööandja on samuti Eestis. Poolal jällegi pole õigus Ukraina residendi töötasu maksustada, kuna tööd ei tehtud Poolas ja tasu saaja pole Poola resident. Ainuke riik, kellel on õigus ja võimalus sellisel juhul töötasu maksustada, on Ukraina. Maksude tasumine sõltub nüüd aga Ukraina residendi õiguskuulekusest, sest teavet töötasu maksmise ega saamise kohta pole ühegi kolme riigi maksuametil. Kokkuvõttes on selline olukord kahjulik kõikidele riikidele.
 
Sellise olukorra muutmiseks on rahandusministeerium lisanud siseministeeriumi algatatud välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõusse välismaise renditööjõu maksustamiseks vajalikud tulumaksuseaduse ja maksukorralduse seaduse muudatused. Selle tulemusel maksustatakse inimeste Eestis töötamine ühetaoliselt.
 
Samuti tuleb edaspidi registreerida mitteresidentidest renditöötajad maksu- ja tolliametis. Täna ei oma maksu- ja tolliamet täit pilti välismaise renditööjõu kasutajatest ja nende maksukohustusest, mistõttu ei ole võimalik maksukahju objektiivselt hinnata. Samuti ei jõua amet järelevalve käigus kõiki kontrollida.
 
Välismaalaste seaduse muutmise eelnõu peaks lähiajal jõudma valitsusse.
 
Ühtlasi on Poola rahandusministeeriumiga käimas läbirääkimised selle üle, et ka maksulepingu alusel säiliks Eestil õigus Poola kaudu Eestisse jõudvat välismaist renditööjõudu maksustada.
 

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
uskmatu toomas
uskmatu toomas

“Täna ei oma maksu- ja tolliamet täit pilti välismaise renditööjõu kasutajatest” millest kõigest me veel täielikku pilti ei oma ?Tulemustasusid makstakse
robinal aga …. ?
Millal need kõrgepalgalised tilu-lilutajad riigiametites tööle pannakse ? Kus on see tiiger kes pidi mõne aastaga tooma meile digiajastu,kas Ansip,Ilves,Kaljulaid pole mitte kõik suured digispetsialistid aga kus on tulemused ????
Kanged mehed tudengi sateliiti üles laskmas aga riigiametite andmebaasid on seni omavahel täies mahus ikka veel ühendamata :

wpDiscuz