Terje Trei: Lastega pered ja pensionärid väärivad tähelepanu

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide vahel esimesel kevadpäeval sõlmitud valitsusliit seadis eesmärgiks lastetoetuse kohese tõstmise. Otsus selle kohta sai kinnituse Riigikogus 19. juuni hommikul. Istung oli selleks hetkeks kestnud 18,5 tundi, kirjutab riigikogu maaelukomisjoni liige reformierakondlane Terje Trei (pildil).

terje treiOtsuse tulemusena tõuseb esimese ja teise lapse toetus 1. jaanuarist 2015 seniselt 19,18 eurolt 45 euroni ja pered, kes vajavad riigi tuge enam, saavad veel 45 eurot vajaduspõhist toetust lisaks ehk kokku 90 eurot nii esimese kui teise lapse kohta. Kolmanda lapse toetus tõuseb 100 euroni. Lastetoetused tõusevad kohe ja märgatavalt.

Kes vaatab iibenumbreid, saab aru, et see otsus on õige ja vajalik. Otsuse katteks on vaja leida raha. Üks katteallikas oli vanemapensioni jõustumise edasilükkamine. Tegu on sarnase otsusega, mis tehti kriisiaastatel, kui lükati edasi pensioni teise samba maksed, mis nüüdseks on taastatud. Otsuse tulemusena kelleltki midagi ära ei võeta. Pensionid on aasta aastalt tõusnud ja seda kiiremini kui elukallidus. Ka kriisiaastatel, mil kõikjal kärbiti, hoidus valitsus pensionide vähendamisest, kuigi paljud just seda meedet raha säästmiseks pakkusid.

Uus valitsus on juba teinud otsuseid,  mis pensionäride sissetulekut suurendavad. Pensionile kohaldatavat täiendavat maksuvaba tulu suurendatakse 210 eurolt 220 euroni, ja ka järgmisel aastal on keskmine vanaduspension maksuvaba. Ka see otsus sai Riigikogu heakskiidu, vaatamata ettevalmistatud massiivsele venitamisele. Valitsus sidus eelnõu usaldushääletusega, see võeti vastu ja 100 päeva tähistab Taavi Rõivase juhitav valitsus värskelt kinnitatud parlamendimandaadiga oma usalduse üle.

Opositsiooni poolt IRL-i juhtimisel korraldatud venitamisega pidurdatakse muuhulgas pensioni tulumaksuvabastuse piiri tõstmist. Majanduse edenemisel on penionitõusu oodata ka tulevikus. Eeldatav keskmine vanaduspensioni suurus 2015. aastal on 369 eurot, 2016. aastal 396 eurot ja 2017. aastal 423 eurot. Kasv peaks võrreldes eelnevate aastatega olema 23  ja 27 eurot kuus.

Kui IRL oli valitsuskoalitsioonis ja opositsioon korraldas ööistungeid siis ütles toonane fraktsiooni esimees Kaia Iva: "Mis puudutab lastetoetusi, siis mulle tundub, et kuigi on tegemist tõsise teemaga, siis on see sotside jaoks pigem otsitud põhjus ööistungi pidamiseks." Oli ausalt ja otse öeldud ja tõetera sees. Täna on selles lauses vaja vahetada mõned sõnad ja erakonna nimi ehk IRL saab seda öelda peeglisse vaadates.

Reformierakond ei tee valitsuskoalitsiooni liikmena ühtegi sellist otsust, mis oleks kantud ühepäevapopulismist või millel ei ole rahanduslikku katet. Suvel 2014. saab öelda, et valitsuse esimese saja päeva täitumisel saavad tema otsustega rahul olla nii lastega pered kui pensionärid.

Terje Trei, riigikogu maaelukomisjoni liige (Reformierakond)

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
5 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
MM
9 aastat tagasi

Lastega peredel on erinevad vajadused kui pensionäridel. Liiga tihti pannakse ühte gruppi eksitavalt. Nii ei lahenda ka nende probleeme…

mis
9 aastat tagasi

te virisete, olge õnnelikud, et kõht on täis ja tänavatel ei vihise kuulid.

kodanik
9 aastat tagasi
Reply to  mis

aga kus sa tead,et kõht on täis?

Juhan
9 aastat tagasi

Pensioni kasv aastas 23- 27 eurot kuus, kuid elekter kallines 2 – 3 korda kuus, inflatsioon ca 25 protsenti, kus on siin loogika, seda tuleb otse nimetada hämamiseks, “puru silma ajamiseks”.
Pensionärid peavad kartulikoori sööma kuni surmani.

kodanik
9 aastat tagasi

No Haapsalu linnavalitsuse laste armastusest võiks nii mõndagi rääkida, siin tehakse kõik võimalik,et lastega pered linnast lahkuma sundida. Seega see tähelepanu,mida meie linnas reformierakond lastega peredele pöörab on küll kaheldava väärtusega. Tundub,et linna eesotsas on valdav enamus juhte,kes näikse unustanud olema,mida laste kasvatamine üldse tähendab.