Maavanem kandideerib Lääne–Nigula valimistel häältepüüdjana

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Haapsalu elanike registris jõudis Innar Mäesalu olla napilt kaheksa kuud. Foto: Arvo Tarmula

* Nõue, et kohalikel valimistel osalemiseks peab kandidaat olema omavalitsuse registreeritud elanik, paneb poliitikuid end sisse kirjutama kohtadesse, kus nad tegelikult ei ela.

Lääne maavanem Innar Mäesalu kirjutas ennast hiljaaegu formaalselt sisse Taeblasse, et kandideerida Lääne–Nigulas Reformierakonna nimekirjas häältepüüdjana.

2011. aasta detsembris Võrumaalt siia maavanemaks tulnud Mäesalu jõudis Haapsalu elanike registris olla napilt kaheksa kuud. Haapsallane sai temast 2012. aasta lõpus, kui linn korraldas asjaomase kampaania.

Juuli lõpust on Mäesalu registri järgi Nigula küla elanik, elab ta aga endiselt Haapsalus.

Enda sõnul on Mäesalu Nigulas formaalselt sisse kirjutatud tuttavate korterisse, kes andsid selleks nõusoleku.

Kuigi Mäesalu on andnud jah–sõna Reformierakonna Lääne–Nigula nimekirjas kandideerida, ei kavatse ta enda sõnul ühendvalla volikokku minna. Ka ei taha ta saada Lääne–Nigula vallavanemaks.

„Maavanema kohast ma ei loobu,” kinnitas Mäesalu.

Maavanem selgitas, et erakonna pikaajalise liikmena ta lihtsalt toetab parteid ühendvalla volikogu valimistel. Tema sõnul on kandideerimine „parim viis liitumisele nõu ja jõuga kaasa aidata, mitte kõrvalt näpuga näidata”.

Küsimusele, miks ta ei kandideeri näiteks erakonna Haapsalu nimekirjas, vastas Mäesalu, et Haapsalus läheb parteil nagunii hästi.

Reformierakonna Läänemaa piirkonna arendusjuhi Tõnu Parbuse sõnul võib partei valimisnimekirjas olla „teisigi positiivseid üllatusi”.

Kuigi maavanem volikokku minna ei kavatse, ei pea Parbus Mäesalut vaid häältepüüdjaks.

„Kolme valla ühinemise juures olnud maavanema kandideerimine on pigem märgilise tähendusega,” sõnas Parbus.

Reformierakond on lubanud Lääne–Nigulas välja panna 25–liikmelise nimekirja. Kokku on partei Risti, Oru ja Taebla piirkonnas üle 40 liikme.

Valimised jätsid Noarootsi esimeheta

Juba teist kuud on esimeheta Noarootsi vallavolikogu, sest selle endine esimees Rein Vatku plaanib kandideerida Haapsalu volikokku ja kirjutas end seega juuni lõpust Haapsalu linna elanikuks.

Kaks vahetust Noarootsi vallavolikogus olnud Vatku ütles, et kolmandat korda ei soovinud ta seda teha, sest jäi valdade ühinemise pooldajana volikogus vähemusse: volimehed hääletasid Noarootsi liitumise ühendvallaga maha.

„Ei taha kogu aeg peaga vastu seina joosta,” sõnas Vatku.

Vatku ütles, et tema lapsed käivad Haapsalus koolis, samuti seovad teda Haapsaluga ärid. Nüüd tahab tasõna sekka öelda ka linnaelu korraldamisel. Kellega kandideerida, ei ole erakonnatu Vatku otsustanud.

Noarootsi vallavolikogu ohjab esialgu senine aseesimees Vladimir Belovas. Augustis valivad volimehed kaheks kuuks uue juhi. Belovas ei välistanud, et selleks saab tema ise.

Vatku asemele läheb vallavolikokku asendusliige Aime Pärnaste.

Formaalselt on elukohta vahetatud varemgi

Juunist on Taebla valla elanike registris taas valdade liitumise pooldaja Kalle Saar, kes astus Nõva vallavolikogu esimehe kohalt tagasi, kui volimehed otsustasid, et Nõva jätkab eraldi vallana.

Saar kandideerib Lääne–Nigulas Keskerakonna nimekirjas, kuid mitte sellepärast ei registreerinud ta end ümber. „Tulin koju tagasi, sest Nõval polnud mõtet jätkata,” sõnas ka tegelikult Taeblas elav Saar.

Küll aga tunnistas ta, et valimiste pärast kirjutas ta end formaalselt sisse Nõvale, kus ta „pole ühtegi ööd maganud”.

Ka Haapsalu volikogu esimees Jaanus Karilaid ei salanud, et temast sai 2004. aastal registri järgi haapsallane kohalike valimiste pärast.

Endine põlistallinlane lisas siiski, et Keskerakonna Järva, Rapla ja Lääne piirkonna tollase arendusjuhina lummas teda just Haapsalu, nii et ta lihtsalt ei saanud teisiti, kui pidi end selle linnaga siduma.

Minister kaotaks sissekirjutuse nõude

Hiljaaegu kutsus regionaalminister üles „ajale jalgu jäänud seadust” muutma, et poliitikud ei peaks end kohalike valimiste eel sisse kirjutama kohtadesse, kus nad tegelikult ei ela.

Seaduse järgi saab volikokku kandideerida vaid isik, kelle registreeritud elukoht on hiljemalt valimisaasta 1. augustiks selles omavalitsuses.

Kiisler leiab, et sissekirjutuse nõue „devalveerib seadust” ja tuleks kaotada, et ei peaks „susserdama ja võltsima”.

Läänemaa pikaajalised omavalitsusjuhid peavad nõuet siiski oluliseks, sest see tekitab paigaga mingigi seose.

„Vaid püsielanikul on huvi kohalikku elu edendada,” sõnas Lihula volikogu esimees Tiina Lobja. Lobja on mitmendat põlve Lihula elanik ja olnud volikogus 17 aastat.

Kullamaa volikogu esimehe Einar Pärnpuu sõnul on sissekirjutuse nõude kaotamine kasulik vaid erakondadele, kelle saadikud hakkaksid valdades kandideerima. Pärnpuu on kohapeal elanud 28 ja valda juhtinud 18 aastat.

Sissekirjutuse nõuet pooldasid ka Hanila vallavolikogu esimees Mardo Leiumaa, Nõva vallavolikogu esimees Peeter Kallas ja Taebla vallavolikogu esimees Jaanus Mägi.

„Aga kui uus inimene tõesti pühendub, siis pole see paha,” arutles Jaanus Mägi.

31 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Taara
9 aastat tagasi

Kuidas valida uue valla volikokku keskkerakondlikku mõtteviisi – elan naise kulul, sest omal pole tulu. Valla kulul me saskut taome, mis sest, et taskus tuul vaid ulub. Mul on kõvad trennimehed, käivad spordisaalis ja pärast saunas valla kulul, mis sest et taskus tuul vaid ulub. Sõidab mees valgel opelil, mis sest, et taskus tuul vaid ulub. Käsi pikal, andke nutsu, poisid palle korvi sopsavad. Spordipäevad Ristil peetud, Taebla sopsu poisse seal ei nähtud, tabelis siis ilus ümargune null.

empaatia
9 aastat tagasi

Sümpaatia aitas valiku kiiresti teha – pink saab tühjaks paari nädalaga – pole kedagi valida aga tahaks, sest siis oleks lootust et siiski miski muutub .

empaatia
9 aastat tagasi

Kuuldavasti on kandideerimas mitmeid noori, kellel juba Austraaliasse lennupiletid kevadest ostetud .Anname hääled noortele , kes ei mõtlegi volikogusse minna ja nimekirjade kokku seadjad taaskord volikogusse sisse aidatud (loe petetud ) Soovitan vaadata kandideerijaid selle pilguga , mis nad viimase nelja aasta jooksul on korda saatnud . Ja edasi mõelda , kas valla rahaga jaaanipeo korraldamine on ka kordasaatmine .Kas spordivõistluste korraldamine on kordasaatmine kui selle korraldamise maksab vald kinni . Minule proovis üks kandideerija selgeks teha , et kui sa Keskerakonda ei vali saab praegune Taebla surmahoobi ja võim läheb Ristikatele . Paljalt sellise mõtteavalduse peale ei tule mõttessegi… Loe rohkem »

kellaosuti
9 aastat tagasi
Reply to  empaatia

ega Sind ma ka ei valiks. vali edasi oma kodukulude alandajaid ja 5 rikka sekka viijaid või ossinovskeid..isegi empaatia nime all võib alatu olla:)

sümpaatia
9 aastat tagasi
Reply to  empaatia

isamaamüüjad – ja , kümnemilli siimud – ja, armatajad – ja, jokkarid – ja,
elamislubademüüjad – ja, raha kreekale- -ja, tasuline haridus -ja,
rahapuuistutajad – ja
kilekotijuurutajad – ja
autorollotajad -ja
eimäleta –ja, järgmisel nädalal uued valikud

Kui
9 aastat tagasi

noorelt siis saab hakata rahvast juhtima?Kui noore elukogemus piirdub vanemate rahakoti peal hariduse omandamise,tudengipõlves mõne ürituse korraldamisega,mingis internetiäris käe proovimisega jne,kas siis on asjal jumet?

Opladii
9 aastat tagasi

Mida te ilgute? Olge rõõmsad, et maavanem valis oma sissekirjutuseks Taebla valla. Mees vähemalt võimuladvikule lähedal ja ehk saadab ka mõne uue investori eelistatult teie valda, mitte Martnasse. Kui oskate küsida, siis saate ka temalt iõepärast infot oma elu paremaks muutmisel. Jääb mulje, et olete rohkem huvitatud näha oma volikogu liikmetena nalja- ja pullimehi.Istuge maha ja arutage teile ette kukkunud võimalust. Tegemist on kohaliku poliitilise hankega. Te pange paika omad soovid ja tingimused ja need vennikesed, kes on teie soove võimelised täitma saagu valituks. Miks te lähete välja emotsioonide pealt? Rahu, rahu ja veelkord rahu.

Ahtole
9 aastat tagasi

Ilmaaegu arvad. Läheb nädal enne valimisi kohale, ajab penskarid kultuurimajja kokku, näitab oma siledat näolappi, ajab veidi mingit blää-blääd ka suust välja ja nii need hääled tulevad.

Ahto
9 aastat tagasi
Reply to  Ahtole

Ma mõtlesin tegelikult laiemalt .
1. Valija ei hääleta ju kandidaadi poolt ,kes on teada andnud ,et ta ei lähe volikogusse. Samas muidugi tunnustus maavanemale aususe eest.
2. Valija ei anna oma häält veteranpoliitikule ,kes ei suutnud väikese vallaga majandada ja nüüd kipub suurt valda juhtima
3.Valija ei anna oma häält valla asutuste juhtidele .Ei ole ju normaalne olukord -ise jagan volikogus raha ,ise kulutan ära (kooli või hooldekodu direktorina) ja ise kontrollin selle kulutamist (revisjonikomisjonis)

Ahtole
9 aastat tagasi
Reply to  Ahto

Räägid jumala õiget juttu, aga toimid vastupidiselt oma loogikale.

Ahto
9 aastat tagasi
Reply to  Ahtole

??? Mina toimin igatahes nii ,et minu toetus läheb täiesti noortele , kandidaatidele.

Ahto
9 aastat tagasi

Vastupidiselt paljudele ,arvan mina ,et valijad ei ole rumalad.

hm,
9 aastat tagasi

Kas se jaburdus ükskor ka ära ei tüüta. Tean, et vanast õeli nii, et moi adres sovetski sojus. Nüüd elan sael kus näkib.

Kabrits
9 aastat tagasi

Ja sellised tolgused siis juhivad Eesti elu…..

Taebla valla kohalik elanik
9 aastat tagasi

Me ju teame, kes on meie piirkonnas kaua aega elanud inimesed – neid siis valimegi. Härra maavanem võiks nii ju jääda ühegi hääleta. Kes aga soovib uusi tuuli, kellel on lootus, et “uus luud pühib paremini” – neil on võimalik valimismigrantide poolt hääletada.