54

Lääneranna vald hakkab koole kinni panema

Kaie Ilves

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Metsküla kooli direktor Pille Kaisel on ühe korra kooli sulgemisest juba päästnud. 2011. aastal võttis toonane Lihula vallavalitsus sulgemise eelnõu tagasi. Urmas Lauri

Metsküla kooli direktor Pille Kaisel on ühe korra kooli sulgemisest juba päästnud. 2011. aastal võttis toonane Lihula vallavalitsus
sulgemise eelnõu tagasi. Urmas Lauri

Lääneranna vallavalitsus tellis haridusvõrgu arengukava konsultatsioonifirmalt Cumulus, kes pakkus välja kaks võimalust koolivõrku koomale tõmmata. Metsküla ja Virtsu kool läheksid kinni mõlemal juhul.

Koolijuhid on radikaalsest plaanist šokis. Virtsu kooli direktor Stanislav Nemeržitski ütles Lääne Elule, et oskas karta kava muuta põhikool algkooliks. „Aga et päris kinni – seda ma küll ei osanud oodata,” ütles Nemeržitski. „Sulgeda toimiv ja tugevate õpetajatega kool, mis võiks tõusta Lihula kõrval piirkonna teiseks kooliks – ma ei saa sellest aru.”

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Mait
Mait

Minul on küsimus, et miks kajastab Lääne Elu Lääneranna valla ehk siis teise maakonna inimeste sündmusi siin lehes?

Kohalik
Kohalik

Tuli Virtsu mõni aasta tagasi uus noor direktor, kes selle asemel, et hakata tegelema väikse maakooli arendamise ja nö oma identiteedi kujundamisega, hakkas hoopiski tegelema töökiusu praktiseerimisega ja töötajate väljasöömisega. Nii on aja jooksul lahkunud mitmed kvalifitseeritud töötajad. Ja nüüd on seesinane mees üllatunud, et kool tahetakse kinni panna! Aga mida siis seal ikka oodata oli, kui kooli maine on nii kohalike, lastevanemate kui oma töötajate silmis olematuks muutunud ja pigem viiakse oma laps esimesse klassi Kõmsile kui Virtsu? Nagu külvad, nõnda lõikad.

kohustulik
kohustulik

Selliste väidete puhul oleks vaja konkreetseid näiteid. Muidu lõhnab asi lihtsalt laimu järele. Milles töökius väljendus siis?

Siis
Siis

on nii, et alles jäävade koolide õpetajad ei saa ka rahulikud olla, kuna seaduse järgi peab omavalitsus tegema konkurssi, kinni mineva kooli õpetajal on õigus kogueerida oma ametikohale valla allesjääva koolis. Näideks Virtsu või Metsküla õpetaja kongueerimas kas Lihula või Kõmsi kooli. Võib juhtuda nii, et mõnesse kooli ei jää üldse endisi õpetajad.

KOV-i juhtimine
KOV-i juhtimine
… käib moodsal ajal niimoodi: 1. Lõikad maha kõik kulud, inimesed, teede korrashoiu, koolitranspordi jms. 2. Sellega ajad KOV-i sissetulekud maksimumi, kuna kaotad väljaminekud. 3. Alustad megaprojektiga, soovitavalt sellisega, mis maksab täpselt nii palju, et sissetulevad suurenenud rahavood tasuvad täpselt ära pangalaenu. Näiteks mõni uus ja suur koolimaja valla südames, kultuurihall, ujula, liumägi vms. 4. Kuulutad välja hanke tööde teostamiseks. Hanke võitjalt eeldatakse kilekotiga seda va krabisevat. Või siis, targema KOV-i juhi käe all, ülekannet mõnesse välisriigi panka. Sel juhul oleks eelistused Caymani saartel, Šveitsis, Küprosel jms. 5. Järgmistel KOV-i valimistel kandideerid kusagil mujal KOV-is, kus sellised trikitajad veel üle… Loe rohkem »
Pii
Pii

Keegi juba tundis suurt ja selget kahjurõõmu siin. Kes kellele käkki keerab ja ära teha tahab??? Nonii, nonii … Meie lastega ei maksaks teisi inimesi siiski loopida. Liiga tõsine ja valus on see teema selleks.

Tähelepanek
Tähelepanek

Metskülas vähemalt koolijuht võitleb oma laste eest, Nõval teeb koolijuht kõik selleks, et kool manduks.
Peaks välja selgitama kõige lastevaenulikumad vallad loosungi taga: “Maale elama, päriselt” !!!

Tasub tähele panna
Tasub tähele panna

Virtsu koolijuht pakub kohalikele noortele võimalust Koonga minna pikemat aega. Väga huvitav, et nüüd üllatunud äkki on.

Pii
Pii

Mis on selle repliigi eesmärk? Kas nii põhjendatakse kooli sulgemise vajadust? Ajuhiiglaslik mõtlemine, aga isiklikke vastuolusid võiks siiski omavahel klaarida.

to
to

Huvitav, miks siis siiani pole kedagi Virtsust Koonga tulnud

to Tasub tähele panna
to Tasub tähele panna

kuule ära aja sellist jama…et minna Koonga… haige jutt… Kas oled Kõmsilt

????
????

Just. Noored pidid vallas kaebamas käima. Ei lubanud kohalikke noori spordisaali.

to ????
to ????

Kas need noored, (jalgpallurid) kes spordisaali lõhkusid. Ja õige otsus, neid noori spordisaali ei lubaks… remont oli peale seda suht kallis

Bbb
Bbb

Noori ei lastud sportima puhtalt tänu kooliisade laiskusele, ei viitsita uksi avada ja siis vaja mõelda olematuid asju välja, et oleks põhjust.

Huvitav
Huvitav

Millisest remondist käib jutt? Kui see teema on sinu jaoks võõras, siis ära võta sõna

To to ?????
To to ?????

Palun infot, mis seal ära lõhkutud on? Jalgpallurid pole midagi seal ära lõhkunud, milleks sellist rumalat juttu siia kirjutada, millel tõepõhja all pole..?!

vastus
vastus

huvitav kuidas peale teie nii õelta trenni sanfits seinad mõlkis on

Postimees
Postimees

Jahhh.. Selle kommentaari peale nähtub, et vähemalt 1 kauplus on Virtsus avatud…

To vastus
To vastus

Aastaid on seal saalis jalgpalli mängitud, koolipoiste kehaline jne.. naljakas nüüd ühtesid süüdistama hakata saali lõhkumises ja eriti veider on rääkida mingist meeletult kallist remondist, mida ei ole ju tegelikult tehtud. Kindlasti ei tasuks seda konflikti siin selle loo kommentaariumis arutada. Kooli võimaliku sulgemisega ei ole see teema seotud.

nokkur
nokkur
Tegin kiire varahommikuse uurimise. Valla leht andis kätte valdade ühinemislepingu. Loen lepingut ja näen järgnevat: “7.1.3. Olemasolev koolivõrk säilitatakse. Gümnaasiumihariduse omandamise jätkamiseks vallas on oluline Lihula Gümnaasiumi säilitamine ja atraktiivsuse suurendamine. Gümnaasiumiõpilastele tagatakse vajadusel koht õpilaskodus. Selgitatakse Lihula Gümnaasiumile riigigümnaasiumi või riigigümnaasiumi filiaali staatuse võimalust läbirääkimistega Haridus- ja Teadusministeeriumiga. ” Praeguse seisuga on kommentaariumis välja toodud juba kaks dokumenti mis ütlevad selgesõnaliselt, et koolivõrk säilib. Kes maksab kinni Cumulusele raisatud raha? Cumuluse töö läheb vstuollu valdade ühinemislepinguga. “Riik” lubas ju, et peale ühinemist läheb paremaks. Hetkel liigub asi vastupidises suunas. Antud professionaalne firma oleks võinud esmalt uurida, et kas välja… Loe rohkem »
poksur
poksur

ongi ühinemislepingus nii kirjas. Aga ära unusta, et juba 2021 on see leping läbi ja nüüd käib vallavalitsusel kibekiire töö läbi surumaks uut kava. Ja see uus kava näebki ette enamiku kooli sulgemise. Eks ikka “optimeerimise” eesmärgil.

käib
käib

maaelu väljasuretamine

Pai
Pai
Selles vallas on piisavalt ajusid, kes oleksid suutelised oma valla huvidest lähtudes OMA valla arengukava koostama. Aga on ju hirmus peen tellida arengukava kusagilt kõrgelt ja kaugelt, seltsimeestelt, kellele mingi ääremaa vald absoluutselt korda ei lähe. Kui raha on, siis ise ju ajusid vaevama ei pea. Eks ju? Kõik kinni: plärtsti, ikka suure pauguga ja võimsalt. Ja ongi asi lahendatud. Kas ikka on? Lihtsalt see muidugi juhtuma ei hakka, inimestel on silmad peas ja ajud kõrvade vahel, kõik teavad, et Virtsu ja Metsküla koolid on väga head koolid, sel teemal võiks seltsimehi pikalt valgustada, kui nad seda ise märganud pole.… Loe rohkem »
asdf
asdf

Sellist sulgemiskava võib nimetada pigem taandarengukavaks. Arenguga pole seal midagi pistmiset, kui ei suudeta isegi olemasolevat säilitada. See on puhas manipulatsioon sõnavaraga.

Jah,
Jah,

milleks neil körgepalgalised töökohad sellisel juhul,kui töö tegelikult väljast tellitakse. Näiteks koolis on kokk, aga söögi tellin mujalt.

Mis me
Mis me

siin keerutame… Kõmsi koolis töötab volikogu esimehe naine ja Koonga Lõpe on vallavanema valimis piirkonnas… nii lihtne ongi. Ja kas see on nüüd siis juhus. Aga jah tunda on siin küll, et eksperthinnang on kohandatud. Nagu korruptsiooni poole kiskumas.

Tuuli
Tuuli

Super kommentaar!

kukkur
kukkur

Eelpool mainis keegi, et Lihula läks pärnumaa rüppe selleks, et koolid kinni ei läheks. Google toetas seda infot järgneva dokumendiga:

https://haldusreform.fin.ee/static/sites/3/2017/02/laaneranna_sk.pdf

“Lääneranna vallas on ühinemise eel välja kujunenud väikeste kodulähedaste koolide võrk. Kokku on lepitud seniste koolide jätkamises, nende omapära säilitamises ja tugevuste arendamises, tugiteenuste pakkumisel. Hariduslike erivajadustega lastele pakutakse valitud koolis erinevaid tugiteenuseid. Liitumiseelselt on küsimuse all ainult Vatlas üldhariduse edasine andmine, kuna sealses koolis on õpilaste arv tugevasti vähenenud ning ei ole eeldada lähiperioodis olukorra paranemist.”

Juba paari aastaga on antud lubadused ununenud? Kui lubadus ei ole praktiliselt realiseeritav, siis on tegemist valetamisega ning valetajad peavad vastutama.

Vatla
Vatla

kooliga ja kogukonnaga tehtu…

wpDiscuz