Põllumehed kutsuvad kõiki huvilisi meeleavaldusele Toompeale

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Lehmad

Foto: arhiiv

Põllumehed kutsuvad kõiki huvilisi esmaspäeva pärastlõunaks Toompeale, kus toimuva aktsiooniga „(M)ärkamine!“ kutsutakse avalikkust üles märkama, millised on põllumajandussektori pikale veninud kriisi tagajärjed Eesti toidulauale ja maapiirkondadele.

Põllumehed kingivad aktsiooni käigus riigikogule Trooja lehma, mille seest parlamendi liikmed leiavad 101 pakki täiesti ohutut kauasäilivat Poola piima.

„Kutsume kõiki Eesti toidu sõpru kaasa elama Riigikogu ees toimuvale aktsioonile „(M)ärkamine!“. Lossi platsile jõuab 10 000 liitrit värsket ja head kodumaist piima, mida põllumehed päevast päeva eestimaalaste toidulauale toodavad. Iga pudel meenutagu meile neid Euroopa tippu kuuluvaid lehmi, kes on viimase kahe aasta jooksul ebasoodsa majanduskliima tõttu rännanud piiri taha või tapamajja. See pole pelgalt statistika – karjast välja langevad loomad viivad endaga kaasa ka paljud töökohad maapiirkondades,“ selgitas Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo.

„10 000 lehma vähem tähendab, et igal aastal jääb meil tootmata sama palju piima, kui eestimaalased joogipiimana aastas ära tarbivad. Paljud põllumehed on olnud sunnitud oma lehmad müüma Poola, kus meie tippklassi lehmadel on täna eluks paremad väljavaated. Need on justkui Trooja lehmad, kelle piimast valminud tooted on juba jõudnud ja jõuavad meie toidukaupluste lettidele. Tunnistame ausalt, et senised arengud Eesti piimakarja- ja seakasvatuses on selgeks ohuks nii meie toidulauale kui maapiirkondadele,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

Põllumeeste hinnangul on viimane aeg ärgata ja märgata, mis on juhtunud ja juhtumas Eesti põllumajanduses ning maaelus.

"Oleme viimase kahe aasta jooksul justkui märkamatult kaotanud kümnendiku Eesti piimakarjast ja veerandi seakasvatusest. Hääbuv loomakasvatus viib endaga kaasa märkimisväärse osa riigi ekspordi- ja maksutuludest tulevikus. Aeg on märgata, et Eesti põllumehed peavad iga päev naaberriikide konkurentidest rohkem pingutama, et vaatamata ebavõrdsele konkurentsikeskkonnale ellu jääda. Peaksime märkama, et kui maalt kaovad töökohad, siis lahkuvad sealt ka inimesed, pannakse kinni koolid ja halveneb igapäevaseks eluks vajalike teenuste kättesaadavus. Kas oleme märganud, et mitmed kriisi leevandamiseks plaanitud meetmed on toppama jäänud?" seisab põllumeeste avalduses.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
lüpsirobot
5 aastat tagasi

laseme aga põlumehel(laiaprofiiliga traktorist-robotist-haakija) endid lüpsta, põllumees unustab ära ,et turg määrab hinna, aga mitte tema rahaahnus

juss
5 aastat tagasi
Reply to  lüpsirobot

mitte turg, vaid suured poeketid ja sina oled ka paras…-

Leatherman
5 aastat tagasi

Meeleavaldushuvilisi või?

Johannes
5 aastat tagasi

Kunagine pikaaegne peaminister olla sõnanud, et regionaalpoliitika on kui raha külvamine lennukilt Eestimaale, siis tehti karm otsus akvaariumi (loe ERM-i, kus nüüd ülikallist restoranist kallitele väliskülaistele rahvustoite serveeritakse hõbekandikutel) ehitamiseks Raadile, justkui oleks Tartus muuseume veel vähe.