Euroopa Liit keelustas mesilastele kahjulikke taimekaitsevahendeid

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Seoses uue teadusliku teabega neonikotinoidide mõjust mesilastele on Euroopa Komisjon otsustanud piirata ajutiselt kolme toimeainet — klotianidiini, tiametoksaami ja imidaklopriidi — sisaldavate taimekaitsevahendite ning nendega töödeldud seemnete kasutamise ja müügi alates 1. detsembrist 2013.

Piirang vaadatakse läbi hiljemalt kahe aasta jooksul. Piiratakse pestitsiide, mida kasutatakse mesilasi ja tolmeldajaid ligi tõmbavatel taimedel ja teraviljadel.

Vastav rakendusmäärus avaldati Euroopa Liidu Teatajas.

Euroopa Liidu toiduohutusameti 16. jaanuaril 2013. a avaldatud järelduste kohaselt tuvastati, et teatavate põllukultuuride puhul on toimeainet klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavad taimekaitsevahendid mesilastele väga ohtlikud, selgitas Eesti põllumajandusameti taimekaitse osakonna juhataja Jan-Roland Raukas.

„Toiduohutusamet tuvastas eelkõige mesilastele suure, akuutselt avalduva riski, mis tulenes mitme põllukultuuri puhul kokkupuutest tolmuga, mõne põllukultuuri puhul saastunud õietolmu ja nektari jääkide tarbimisest ning maisi puhul kokkupuutest gutatsiooni tulemusel tekkinud vedelikuga,” ütles ta. „Peale selle ei olnud mitme põllukultuuri puhul võimalik välistada lubamatuid riske, mis käsitlevad akuutset või kroonilist mõju mesilaspere ellujäämisele ja arengule.”

Ühtlasi tuvastas toiduohutusamet lüngad kõigi analüüsitud põllukultuuride andmetes.

Määruses nimetatud kultuuride seemneid, mis on töödeldud klotianidiini, tiametoksaami või imidaklopriidi sisaldavate taimekaitsevahenditega ei tohi kasutada ega turule viia, v.a. kasvuhoones kasutatavad seemned, alates 1. detsembrist 2013. Nimetatud kultuuride hulgas on Eesti põllumehe jaoks olulisim raps, mille puhtimiseks kasutatakse peamiselt Cruiser OSR-i ja millele ei ole asendajat.

Lisaks Cruiser OSR-ile on Eestis turule lubatud neonikotinoidseid toimeaineid sisaldavad tooted veel Modesto, Actara 25 WG, Eforia 65 ZC, Confidor, Mido 20 SL, Nuprid ja Monceren G. Rakendatavad piirangud ei puuduta kõikki tooteid.

Kooskõlas määrusega (EÜ) nr 1107/2009 muudab Põllumajandusamet eelnimetatud taimekaitsevahendite kehtivaid lube või tühistab need 30. septembriks 2013.

Olemasolevate taimekaitsevahendite laovarude kõrvaldamise tähtaeg on hiljemalt 30. november 2013.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
kodanik
kodanik
niiet sellel suvel siis endiselt mürke kõik kohad täis?Kurvastav ja ohutunnet tekitav on see, kuidas pestitsiide ja herbitsiide tootvad megafirmad valetavad avalikkusele nende mürkide toime kohta. Juba on sellekohast infot väga palju meedias liikvel, kuidas kasumi nimel on need firmad varjanud asjaolu, et need mürgid, sattudes inimorganismi, põhjustavad näiteks vähki. Ja organismi nad satuvad, sest me sööme ju kõik selle mürgise keemia endale sisse. Mesilased on ainult üks indikaator, et midagi on väga-väga valesti. Seekord peaks ütlema, et jumal tänatud EL eest, kes suudab selliseid otsuseid teha ja kuigipaljugi selle jama eest inimesi kaitsta. Mis muidugi ei lahenda olukorda, sest… Loe rohkem »
wpDiscuz