Peep Talving: Eesti meditsiin on viidud maksimumini, aga kriis vajab enamat

Avatar

Andra Kirna

andra@le.ee

Oma kabinetis Põhja­Eesti regionaalhaiglas töötab Peep Talving Rembrandti maali „Doktor Tulpi anatoomialoeng” repro all. Foto: Andra Kirna

Põhja-Eesti regionaalhaigla ülemarsti ja Tartu ülikooli kirurgiliste haiguste professori Peep Talvingu sõnul on eesti meditsiini üks põhiküsimus, kuidas leida maakondadesse arste ja õdesid.

Talving on Haapsalu mees. „Sündinud Haapsalus ja seal keskkooli lõpuni koolis käinud,“ ütleb ta ise. Käib siiani Haapsalus, emal-isal külas ja linnailu imetlemas.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Doktor
Doktor

Eestis on kahjuks otsustajad algharitusega, nii ei saa me suunamise asja korda, ülemuste preemiaid jäädaksegi jagama ja hädavalitsus töötab inimestele ning riigile vastu!
Kõik algab peast, vajame uut valitsust!!

reaalsus
reaalsus

on see, et me ei suuda maksta sellist palka,mis hoiaks arste eestis.

krõmpsluu
krõmpsluu

Pole neil häda midagi.Tahad opile-ei saa,järjekord 5 kuud,viskad 1000 euri lauale ja samal õhtul on see sama arst sul skalpelliga kallal.

käbi
käbi

See on elementaarne riigi kohus – arstiabi tagada ja arstidele tuleb maksta sellist palka, et nad sooviksid koha vastu võtta. Selle asemel, et brüsseli-jooksikutele koduigatsustasu maksta….

arvamus
arvamus

Paljud artid lähevad välismaale….Kahjuks ei tule kõik tagasi koju. Ju siis meilgi tuleb võtta arste mujalt…..Lääne arstid vaevalt siia tuleks aga näiteks ukrainast kindlasti….Kas me tahame seda või ei, aga nad niigi tulevad ju tasapisi siia. ja ausalt öeldes ma ei näe muud varianti……või siis sulgeda väikesed maakonnahaiglad…mida on ka juba tehtud.

krõmpsluu
krõmpsluu

Ahvrikamaalt tuleb ju ka pidevalt igasugu doktorisi ja….on ka üks variant.Olen videotest näinud,et kõri operatsioone teevad küll kiirelt ja puhtalt.vähemalt ükski patsient pole hiljem kaebust esitanud.

Fakt
Fakt

”Põhja-Eesti Regionaalhaigla kasum kasva pea neli korda”…….mida ”enamat” te veel vajate? – – koroonaga on pumbatud meditsiinisfääri lisaks sadu miljoneid, rikastuvad väike seltskond tippmeedikuid ja ametnikke. Kas inimeste ravi on paranenud?

kolme kuuga trolijuhiks
kolme kuuga trolijuhiks

Tehke õdedele kiirkursuseid. Kui Euroopa Komisjoni energeetikavolinik saab olla ilma erihariduseta, miks siis maakonnahaigla süstitegijat 3-e kuuga välja pole võimalik treenida? Õed pole ammu enam palgavaesed, küll oleks huvi. Lolle ei tohi muidugi ligi lasta.

Vaidlen vastu
Vaidlen vastu

Õige õde on palju-palju enamat kui suvaline süstitegija. Palk või töökoormus on nähtavasti üks põhjus muu ameti kaalumiseks, aga paljude üleolev suhtumine õe ametisse, mis teie kommentaaris vastu kõlab, on samuti oluline ajend muud tööd teha. Milleks olla haritud meditsiiniekspert, kui seda sugugi ei väärtustata?

varsti on
varsti on

haapsalu haigla , kas vanadekodu või velskripunkt, suund on sinna

Vahi nalja
Vahi nalja
Eesti suurim probleem on süsteemsete vigade mittemärkamine, ka antud juhul. Sellise meditsiinisüsteemiga väikesel riigil pikka pidu ei ole, puuduvad jätkusuutlikuse ja majandusliku otstarbekuse kriteeriumid, patsiendi tähtsustamisest mainimata. Kui rääkida veel näituseks Pikani esitatud arusaamatust plaanist, siis otse öeldes on tulevik tume. Pigem peaksime tooma meditsiiniarengu tuleviku arutamise juurde mõistust ja pädevust ning julgelt mõtlema ka reaalsest taasriigistamisest kui ühest võimalusest kuivõrd süsteem ei peaks olema ainult kasumit teeniva eesmärgiga ehk otsuste põhialuseks peab olema eelkõige meditsiiniline põhjus. Kahju on nentida, aga Eesti kõige suurem probleem on inimliku lolluse kõrge määr ühiskonnas ehk me peaksime kordades rohkem panustama kvaliteetsesse haridusse ja… Loe rohkem »
nii on
nii on

ja selleks, et meil seda tarkust jäguks peavad riigikogus istuma majandus või juuraharidusega inimesed mitte näitlejad ja sportlased. ja seda ma ei ütle halvustavalt…..

Mõelge ka
Mõelge ka

Sul õige jutt, aga miks sina ja rahvas valib riigikokku ja ka kohalikesse volikogudesse ikka nimede tuntuse järgi. See näitab, et rahvale läheb rohkem peale tsirkus, kui majanduslik mõtlemine.

täname
täname

selle eest tillivillit, rootslased ilmselt ei koonerdanud oma kaupa müües

Tühi sõnavaht
Tühi sõnavaht

Mis on takistanud TÜ arstiõppes kehtestama reeglit, et lõpetanu peab töötama nt 5 aastat Eestis ja nii tasuma oma õppe eest? Kes maksab õpingud täielikult ise kinni, on vaba minema kuhu-tahes. – – sama ka med/õdede puhul. Aastast aastasse kestev soigumine ei lõpeta med-töötajate põuda, vaid tuleb teha midagi konkreetset.

aga
aga

siis tekib küsimus, miks ei tehta kohustuslkuks 5 aastat ka näiteks õpetajatele või ka ehitajatele, kelle koolitus ametikoolis ei ole ka ju odav…..

Lollidemaa
Lollidemaa

Väga õige, vaene Eesti maksumaksja koolitab omal kulul välja spetsialiste ja need lähevad teenima rikastesse riikidesse ning sealset elatustaset veelgi suurendama. Meie aga ägame kõige puuduses edasi…

Kuli
Kuli

Meie teame, meie teeme. Tegelikult lõhutakse meditsiini süsteemi juba aastaid ja see jätkub täie hooga ka täna. Pole mõtet kannatanut sellel Peebukesel mängida. Mingu parem jalutagu ilusal peatänaval ja nautigu linnailu.

wpDiscuz