3

Uuring: Läänemaa elanikud oma rahaasju ei planeeri

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Raha24 kaubamärgiga laenu pakkuva ettevõtte BB Finance OÜ tellitud ning uuringufirma Norstat läbiviidud küsitlusest selgub, et 51 protsenti eestimaalastest ei pea vajalikuks omada ülevaadet oma kulutustest ega koosta pere eelarvet, Läänemaal on vastav näitaja 60 protsenti.

Meestest ei planeeri eelarvet 52 ja naistest 50 protsenti, kõige kehvemad planeerijad on noored vanuses 18-29 ja üle 50-aastased inimesed. Vastupidiselt aga eelarvestab oma sissetulekuid ja väljaminekuid tervelt 66 protsenti 30-39-aastastest.

„Eelarve planeerimise vanuseline erinevus tuleneb suuresti taustsüsteemist – noored ei pea veel vajalikuks või ei oska eelarvet koostada. Nende sissetulekud on kesisemad ning võimalused suuremateks väljaminekuteks väiksemad. Vanematel inimestel jällegi puudub harjumus,“ kommenteeris uuringu tellinud BB Finance OÜ juhatuse liige Urmo Kokmann.

Ta lisas, et 30-aastased on aga orienteeritud parandama oma elujärge ning parasjagu selles eluetapis, kus on suuremad väljaminekud ees – olgu selleks oma kodu ostmine või laste saamine.

Selles vanusegrupis on ka kõige enam neid inimesi, kes ei tule kuu lõpuni oma sissetulekutega toime. „Sellest tulenevalt hoiavad nad ka kiivamalt silma peal oma väljaminekutel.“

Kokmanni sõnul on näha sarnaseid trende ka klientide käitumises. „Nooremad inimesed vajavad oma asjade planeerimiseks suuremat tuge ja seda me neile ka pakume – olgu selleks tasuta maksepuhkus või personaalne krediit, mis vastab nende võimalustele.“

Varasema uuringu kohaselt saab 36 protsendil Eesti elanikest palk enne järgmist palgapäeva otsa. Enim on neid, kel jagub sissetulekut vaid kuu esimeseks kolmeks nädalaks. Rahalisi varusid on 42 protsendil elanikest ja nendest vaid 15 protsenti ei pea sealt kuu lõpus finantse juurde näpistama.

Eestlaste tarbimisharjumusi ja rahalisi kulutusi käsitleva uuringu viis läbi uuringufirma Norstat. Juulis kahe nädala vältel läbiviidud uuringus osales 503 inimest üle kogu Eesti vanuses 20-60 eluaastat.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Valdo
Valdo

Mida me sellise teadmisega peale hakkame – raha tuleb ja läheb. Olen selle põlvkonna inimene, kus minu esivanemate ka. minu säästud sõi rahareform ära.
Mina isiklikult pean rahast tähtsamaks laste planeerimist, et vanaduspõlves omada tuge, mida raha eest osta ei saa. Tean väga hästi, millised on raskused nooremas eas kui ei ole sündinud hõbelusikas suus. Minu soovitus noortele, uskuge ise endasse, mitte raha jõudu.

pudrujakapsad
pudrujakapsad

Öeldakse, et võttes rikkalt tema miljonid, siis aasta pärast on jälle rikas.
Andes vaesele miljoni, siis aasta pärast on tal miljoni jagu võlgasid.

pearaamat
pearaamat

kusjuures täpselt nii ongi, see vastab 101% tõele.

wpDiscuz