Põhjarannik: Ratase ja Repsi juudaseeklid

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Hiu-, Lääne- ja Saaremaa valimisringkonnas Keskerakonna ridades riigikokku pürgiv Rea Raus ja peaminister Jüri Ratas. Foto: Urmas Lauri

Hiu-, Lääne- ja Saaremaa valimisringkonnas Keskerakonna ridades riigikokku pürgiv Rea Raus ja peaminister Jüri Ratas. Foto: Urmas Lauri
Kolmapäeval ütles peaminister Jüri Ratas riigikogu infotunnis välja, et täiseestikeelset gümnaasiumi alanud aasta sügisest Eesti suuruselt viiendasse linna Kohtla-Järvele enam ei jää. Sama kinnitas peagi ka haridusminister Mailis Reps, kirjutas Ida-Virumaa ajaleht Põhjarannik oma juhtkirjas.

Pärast mõningast segadust, mil kõrgete ministeeriumiametnike suust tuli gümnaasiumi õppekeele osas vastuolulisi sõnumeid ja minister Reps ise hoidus otsekohesest seisukoha võtmisest, on Keskerakonna valimiskampaania analüütikute toimkond ilmselt rehkendused teinud. Jäädes kindlaks täiseestikeelsele gümnaasiumile, on neil oht kaotada Ida-Virus rohkem hääli, kui teise variandi puhul võita.

Sel moel võidetavad hääled on aga võrreldavad juudaseeklitega. Kohtla-Järve gümnaasiumi lugu näitab enamikule Eesti elanikest, et Keskerakonna jutt eesti keelest ja kultuurist hoolimisest on sama õõnes nagu tihtilugu ka sama erakonna juhi kõmisevad sõnavõtud.

Põhjarannik ei leia, et Kohtla-Järve vene noori tuleks sundkorras ja lühikese etteteatamisega ning eriti siinsetes põhikoolides riigikeele õpetamisel aastate jooksul tehtud praaki arvestades panna gümnaasiumis õppima eesti keeles. Vene noortel peab olema mõistlik üleminekuaeg, mis ei tähenda aga lihtsalt tähtaja edasilükkamist, vaid täiseestikeelseks gümnaasiumiõppeks valmistumist. See võiks vabalt toimuda mõnes Kohtla-Järvel olemasolevas vene gümnaasiumis.

Ei ole mingit põhjust ega õigustust kaotada Kohtla-Järvel eestikeelne gümnaasium. See on punasest joonest üle astumine. See on Kohtla-Järve eesti kogukonna reetmine, mida on keeruline Ratasele ja Repsile andeks anda.

3 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mihkel
3 aastat tagasi

Ega seda ei saa, ega võigi Jüri Ratasele ja Mailis Repsile andeks anda.

mina
3 aastat tagasi

Jälle see jutumärkides tervendaja peaministriga ennast pildile sättinud.

2. kodanik
3 aastat tagasi
Reply to  mina

Ju arvab, et siis inimesed usuvad, et ta tões ja vaimus läks suurerakonda muutma oma näo järgi.