Läänemaal võitleb kiusamisega vaid kaks kooli

Kaie Ilves

kaie@le.ee

Haapsalu linna algkool liitus kiusamisvastase programmiga viis aastat tagasi. 5. klassi lapsed on programmi juba läbinud, programmi maskotid - väikesed lillad karud - on lastel siiani alles.

Kuigi Läänemaa koolivägivalla juhtumitelahendamisse on pidanud sekkuma politsei ja ohvritega tegeleb iga päev Rajaleidja keskus, on vaid kaks kooli liitunud kiusamisvastase programmiga.

Haapsalu politseijuhi Andrei Taratuhini sõnul on politsei Läänemaal koolivägivallajuhtumitesse sekkunud. Kui palju neid juhtumeid on, ei osanud Taratuhin öelda, sest politseil pole eraldi registrit koolivägivallajuhtumite kohta. Rajaleidja keskuse juht Tiina Kütt ütles, et keskuse psühholoogide poole pöördutakse kiusamise murega pidevalt – internetikius, asjade lõhkumine ja löömine.

Haapsalu linna algkool liitus programmiga „Kiusamisest vabaks!” viis aastat tagasi, mis tähendab igapäevast pidevat tööd selle nimel, et lapsed oskaksid kiusamist ära tunda. Sama programmiga, mille maskotiks on lillad karud, on liitunud ka Risti kool.

Haapsalu linnaalgkooli direktor Malle Õiglas ütles, et koolivägivalda on igas koolis. „Kõik, mis me teha saame, on hoida silmad lahti ja märgata. Meie koolis on vägivalla suhtes absoluutne nulltolerants,” ütles Õiglas. Ometi on ka temal mõne aasta eest tulnud ühe vägivallajuhtumi lahendamiseks kutsuda kooli politsei. Lähemalt ta juhtumist rääkida ei soovi, sest juhtum on ammune ja lahendatud.

Programm „Kiusamisest vabaks!” õpetab Õiglase sõnul vägivalda ära tundma. „Lapsed oskavad rohkem märgata ja julgevad sellest rohkem rääkida,” ütles Õiglas. Programmis osalevate koolide õpetajaid koolitatakse ja programm varustab koolid õppematerjalidega. Programm „Kiusamisest vabaks!” on mõeldud 1.–3. klassi lastele.

Sel nädalal avalikustas meedias oma loo Lihula gümnaasiumis üheksa aastat (2007–2016) koolikiusamise all kannatanud Freddy Pajumets. Ta kirjeldas oma Facebookipostituses, kuidas viis koolikiusamine ta enese lõikumise ja enesetapumõteteni, ometi ei märganud koolis keegi, et temaga midagi lahti oleks.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments