18

Lihula vallajuhid kaebasid Lääne Elu kohtusse

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekraanitõmmis.

Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos ja volikogu esimees Jaak Kastepõld on kaevanud Lääne Elu kohtusse, et nõuda hüvitist Lääne Elu internetikommentaariumis avaldatud anonüümsete kommentaaride eest.

Ojala-Toos ja Kastepõld kaebasid kohtusse koos Lääne Eluga ka kaks eraisikut ja ühe ettevõtte, kelle IP-aadressidelt kommentaarid on kirjutatud.

Lihula vallajuhid leiavad, et anonüümsed kommentaarid ajalehe Lääne Elu veebiportaalis on solvavad, inimväärikust alandavad ning sisaldavad laimu ja rikuvad avaldajate head nime. Hagis seisab, et osundatud kommentaarid ei kajasta kommenteerijate arvamust artiklites käsitletavate teemade kohta, vaid on suunatud konkreetselt avaldajate solvamisele ja laimamisele.

„Lihula vallajuhid püüavad anonüümseid kommentaare kirjutanud inimesi ja ettevõtteid hirmutada, nende eesmärgiks on vaigistada poliitilisi oponente, soovides, et edaspidi ei julgeks keegi enam omavalitsusjuhtide otsuseid kritiseerida,” ütles Lääne Elu peatoimetaja Andrus Karnau.

„Lääne Elu toimetus leiab, et oma arvamuse avaldamine, ükskõik kas oma nime alt või anonüümsel kujul, on sõnavabaduse lahutamatu osa. Sõnavabadus on üks põhilisi inimõigusi,” märkis Karnau.

Ojala-Toos ja Kastepõld nõuavad oma hagis rahalist hüvitist, mille suurust pole aga välja toodud. Pärnu maakohus otsustas Kastepõllu ja Ojala-Toosi hagi menetlusse võtta.

Ekraanitõmmis.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Kodanik 66
Kodanik 66

Ootan põnevusega, millal Sukles Lääne Elu kohtusse kaebab. Saaks lõpuks teada, mis raha eest FraMare tegelikult ehitati või mis asju ja kelle raha eest Iisraelis aetakse. Saaks ehk palju muudki teada.

Maskiga Mees
Maskiga Mees

Kandideeriv ju iseenese tahte läbi otsustab kandideerida. Milles siis nüüd häda on? Peaks valimised salajaseks kuulutama, ainult numbri saad valida, aga nime ei tea? Kõnealused inimesed on ju sellises eas, et vaikselt peaks juba mõtlemisvõime olema – kõigile ei saagi nende kandideerimine meeldida. Ei tea, kas lähevad teiste erakondade vastu ka kohtusse, kuna ei ole nende poolehoidjad?
Tsirkus nagu ‘meerikas.

avaliku elu tegelane
avaliku elu tegelane

Euroopa Inimõiguste Kohtu praktika on olnud sellekohast suunda andev, et eristab lubatava kriitika piire eraisiku ja poliitiku puhul, milles viimane on „vältimatult ja teadlikult andnud nii ajakirjandusele kui ka laiemale avalikkusele loa jälgida iga oma sõna ja tegu ning sellest tulenevalt peab poliitik üles näitama ka suuremat sallivust.

Jaak
Jaak

HrKarnau on nende selgitustega valel teel ja saab varsti aru kui kalliks talle see jonn võib maksma minna. Hetkel on hagi koostamisel ja sama tee ees. Hr Karnaule aga kannatlikust ja vaatame kas kohtus ka nii julgete väljaütlemistega saab esineda. Sõnavabadus ju meil. Ei päästa siis tõenäoliselt ussirohi ega veel vähem pereliige näiteks prokuraturis vms…

Maskiga Mees
Maskiga Mees

Kui see on tõesti “Jaak” artiklist, siis teda küll valida ei tahaks. Tekst puha kirjavigu täis!

Arvos
Arvos

MEES ei hädalda vaid vastab, lisades veidi huumorit asjasse. Kuid väga hea, et jaak kiunu ja hädakisa on üles võtnud, see näitab kodanikele milline on see inimene kes võimu ihaldab. Hale hädakisa.

Imelik
Imelik

Valijate esindusisikutel on jäänud selgusetuks- keda ja kuidas nad esindavad?
Egas midagi, järgneb väike selgitus.
Valimisnimekirja kantud isikud teevad anonüümselt oma otsuse, seda millegagi vähemal määral põhjendamata. Tänu sellele omandavad konkreetsed üksikisikud
(oma nime ja näoga) esindaja staatuse.
Kui nüüd see sama valija (anonüümselt) on rahulolematu ja avaldab oma hinnangu/arvamuse, siis ongi see lihtsalt tema arvamus/hinnang.
Võta või jäta! Jätmiseks tuleb loobuda esindusisiku staatusest. “Solvumise” korral saab kirjutada adekvaatse vastulause.
Anonüümse sõnavabaduse piiramine ja kohtust arvamuse “õigsusele” hinnangu otsimine, seab kahtluse alla ka salajase valija esindusisikuks olemise õiguse.

kodanik
kodanik

Kastepõllu üllitis portaalis Läänlane on puhas silmakirjalikkus. Tegelikult ei olnud tal plaanis kakelda Lääne Eluga vaid hoopis oma poliitiliste oponentide nimed teada saada ja nendega arveid klaarida. Hämmastav, et kohus üleüldse sellise asja vastu võttis. Neis kommentaarides pole ju midagi solvavat. Sedasama on Kastepõllule ilmselt ka otse näkku öeldud ja õigus on siin ühel teisel kommenteerijal – vaadaku peeglisse, mitte ärgu mingu kohtusse.

Tolknaz
Tolknaz

Tänane huumorinurk tuleb meil siis Lihulast. Ma saan aru, et Lääneranna ühendkolhoosi autorid tunnevad end sellistest teravatest väljaütlemistest pisut puudutatuna aga kas keegi seletaks mulle ära, mis täpselt on neis seadusevastast. Isegi sitapeaks kedagi ei nimetatud nagu Urmas Ott üht tänast esisallijat paarkümmend aastat tagasi. See et vallajuhid ühinemise eest kompi saavad, on ju avalikult teada. Ja ülejäänu neis kommentaarides on suuresti kommentaatorite subjektiivne arvamus, mille ümber lükkamine, või mille kriminaalsuse tõestamine saab kohtus huvitav väljakutse olema.

tsirkusedirektor
tsirkusedirektor

Alati vahetult enne ja pärast kohalikke valimisi saab Lihulas eriti palju nalja. Lihtsalt foon on seal niisugune.

Margus
Margus

Kui vallarahvas oma juhtide kohta nii kirjutab, siis tuleks volikogu esimehel peeglisse vaadata, mitte kohtusse minna. Kas Kastepõld arvab, et kohus peseb ta maine puhtaks?

Kont
Kont

Nendel kohtusse andjatel on vist rohud võtmata või arsti juures käimata.
Hakata raiskama kohtu ja politsei aega mingite mõttetute mitte midagi ütlevate kommentaaride kohta. Kui kedagi pole ähvardatud, siis pistke oma hagi teate küll kuhu vahele. Ei viitsi politsei isegi varguste ja kelmustega tegeleda, teiesugustega veelgi vähem. Ja see rahahimu on nii suur, et kohe raha nõudma.
Hagi korral, kus nõutakse raha, tuleb hagimenetluse riigilõiv maksta ja see pole väike. Ei tea kas maksavad enda palgast või vallarahadest. Arvata võib, et viimasest.

Vallakirjutaja
Vallakirjutaja

Ega inimese arvamus endast midagi loegi, kolleegid ja kokkupuutujad (ohvrid) loovad selle
Kui kellelegi on mürki pritsitud, on ta selle ikka ära ka teeninud. Võib olla keegi teab ausat vallajuhti!!

wpDiscuz