Loomakaitsjad tegid Meritähe asjus EASile ühispöördumise

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Meritäht Pilt EAS

Foto EAS

Loomakaitseorganisatsioonid saatsid reedel ühise pöördumise Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele:

Austatud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus

Pöördume teie poole seoses eilse uudisega kogupere külastuskeskuse “Sea Star” toetamisest.

Palume hinnata projekti eetilisust ja sobivust kaasaegsesse, loodussõbralikku ja progressiivsesse Eestisse.

Ookeanikalade akvaarium on arengus suur tagasiminek. Maailmas domineerivad ja jätkavad võidukäiku vastupidised trendid – liigutakse eemale meelelahutusest, mille peamisteks objektideks on loomad. Suund on looduse ja loomade kaitsmine, liikide säilitamine, jätkusuutlikkus, loodusressursside taastamine.

Palun tutvuge Ameerika kurikuulsa akvaariumi SeaWorldi arengutega ja murrangulise dokumentaalfilmiga Blackfish (USA, 2013), mida on muuhulgas levitatud Rahvusringhäälingus. Meie oma põhjanaabrid soomlased on Särkänniemi lõbustuspargis suure ja üldrahvaliku skandaali saatel delfiinide pidamisest loobunud. Parasjagu on kooskõlastusringil loomakaitseseaduse muudatus, mille kohaselt ei tohi Eestis enam alates 2018. aasta juunist väga paljusid loomi avalikult näidata. Teeme kõik endast oleneva, et nimekiri sisaldaks ka hailisi ja railisi.

Proaktiivselt on metsloomade kasutamise tsirkuses juba enne vastava seaduse jõustumist oma territooriumil keelanud Tallinn, Tartu, Pärnu ja Viljandi. 75 protsenti Eesti inimestest ei poolda metsloomade kasutamist tsirkuses (Kantar Emor 2017).

Vangistuses ei ole võimalik tagada metsloomadele, eriti suurte avamereloomade ja kalade liigiomaseid tingimusi. Lisaks tekitab selline plaan rohkelt lisaküsimusi: kust kalad tulevad, kes vastutab nende igapäevase heaolu eest, kes järgib loomakaitseseadusest tulenevaid nõudeid, millised eksperdid on akvaariumi kavandanud ja heaks kiitnud, kas EAS kaasas otsustusprotsessi mereloomade spetsialiste ja loomaeetikuid, milline on selle projekti turunduslik väärtus Eestile kui innovatiivsele ja loodussõbralikule riigile.

Oleme ühiskonnana arenenud ajajärku, kus tundlike olendite ekspluateerimine meelelahutuslikul eesmärgil ei ole enam vastuvõetav. Meie hinnangul tuleks projektide toetamisel kaaluda, kas need on ikka kooskõlas ühiskonna väärtushinnangutega.

Lugupidamisega,

MTÜ loomade eestkoste organisatsioon Loomus

Loomade Nimel

Eesti Loomakaitse Selts

Eesti Abi- ja Teraapiakoerte Ühing

Pesaleidja

MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu

Varjupaikade MTÜ

MTÜ Kasside Turvakodu

MTÜ Kassiabi

26 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Mina
5 aastat tagasi

arvan, et meil võiks siiski olla lisaks loomaaiale ka koht kus saavad huvilised näha elusuuruses troopiliste vete asukaid.
Kindlasti oleks see tõmbemagnetiks üle kogu maa.
Näiteks saaksid koolid korraldada sinna ekskursioone ning linnalapsed tuua loodusesse.
Loodan et see projekt siiski teostub hoolimata loomakaitsjate vastuseisust.
Kui ma saaksin selle projekti poolt hääletada, siis teeksin seda kahel käel.

!
5 aastat tagasi

kuna ma ise ujuda ei mõista, siis mina tirin kõik asjad veest välja.

Mari
5 aastat tagasi

Ainult kadedad ja öelad inimesed on selle veepargi vastu.Ise ei viitsi,midagi
ei tee,miks peab keegi teine vöima midagi teha.Suurepärane möte-veepark
peab tulema ja olema. Las koerad hauguvad- karavan läheb ikka edasi ! Jöudu
ja jaksu suurepärase mötte – veepargi loomise, elluviimisel. Edu !!!

Ohoo
5 aastat tagasi

Omamaistel turistidel ei hakka sinna hammas nii ehk naa peale – usutavalt on piletihinnad sellises kohas kõrged.
Mereloomade pidamine meelelahutuslikul eesmärgil – täiesti vastu sellele.
Kuidas suudetakse üldse tekitada olukord, et keegi peaks meile siia tulla tahtma kui sarnaseid keskusi teisigi? Eks elu näitab. Kui tahetakse läbi lüüa, peaks mõtlema eristumisele.

x
5 aastat tagasi

Mina igatahes tänan organisatsioone pöördumise esitamise ning probleemile tähelepanu juhtimise eest. Loodan, et vaatamata mitmetele õelatele ja täiesti seosetutele kommentaaridele, nagu neid siitki lugeda võib, jätkub ja laieneb meie riigis rahulik ning väärikas loomakaitse. Jõudu!

küsimus loomalkaitsjatele
5 aastat tagasi

aga kuidas teie kaitsete nugiseid, rotte, hiiri? Peenemaks: tarakanid, prussakad, lutikad, täid? Kas Chaplini film on ka loomakaitsijate põlu all, kus toimus kirbutsirkuse etteaste?

E.
5 aastat tagasi

Loomakaitsjad = loomarassistid. Sest kust te teate, et sigadele, kanadele, kasvandusekaladele ja lüpsilehmadele meeldib kunsttingimustes elada? Isegi koeri ja kasse hoitakse-kasvatatakse äärmiselt liigivaenulikes oludes – kinnises ruumis või suletud hoovis. Ometi on koer karjainstinktiga huntlane ja kass see kõnniks üldse omapead. Arvan, et nn. loomakaitsjad on krabanud maailmapäästmiseks liiga suure tüki. Pealegi ma ei usu, et nad on in corpore taimetoitlased (ainuke variant, mis välistaks skisofreenilise vastuolu loomakaitsjate sõnade ja tegude vahel).

E.
5 aastat tagasi
Reply to  E.

Akvaariumipargi üheks küsitavuseks on, kuidas kümneid tuhandeid külastajaid Dirhami transportida kavatsetakse? 5 bussitäit (200 külatajat) = 10x maantee läbimist päevas. 50 bussitäit (2000 külastajat) käiks 10 päeva jooksul = 100x maantee läbimist, 500 bussitäit (20 000) külastajat 100 päevaga 1000x maanteeläbimist ja 5000 bussitäit (200 000 külastajat) 1000 päevaga e. 3 aastaga = 10 000 maanteeläbimist. Ja ka siis poleks eesmärgiks seatud külastajate arv veel täis! Targem ja võib olla odavam oleks ehitada Dirhamisse viiva teenikatsi asemele raudteeharu.

Metsaelanik
5 aastat tagasi
Reply to  E.

Haapsalu raudtee võikski Paldiskist mööda ranna äärt tulla. See oleks juba iseenesest parem aktraktsioon.

Aga akvaariume on tõesti juba igal pool, nii et see turisti vaevalt kohale meelitab, ja omamaistest inimestest jääb väheks. Turist tuleb pigem selle veel õnneks vaikse nurga looduse pärast või siis millegi, mis on täiesti ainulaadne.

Kahjuks oled
5 aastat tagasi
Reply to  E.

….unustanud,et Dirhami on mere kaldal. Mistòttu suureneb kindlasti ka sadama kylastajate arv veesòidukitega. Alati ei pea bussiga tulema…

Vaadake Norrakaid
5 aastat tagasi

Bergen Aquarium
The Sognefjord Aquarium
Atlanterhavsparken – Ålesund Aquarium

Teakse ka teadustööd.

arvamus
5 aastat tagasi

Huvitav oleks teada kas loomaaiaasukad ka teavad, et nad teadusasutses töötavad. Millegipärast küsitakse inimestelt piletiraha ja pigem on see ikkagi meelelahurtusasutus, et turiste meelitada.Miks loomakaitsjad koskonnaministeeriumi ees ei protesteeri kalapüügilimiitide või koduloomde pidamise vastu. Eeldatavasti luuakse kaladele nende elukohajärgsed tingimused. Olen viimase aasta jooksul külastanud nii Helsinki Sea Life kui Stockholmi Aqaria keskust ja ei kohanud seal ühtegi protesterijat. Kunagi ei tea võib-olla on just need kohad kus säilib mingi liik mis looduses välja sureb.

väga õige
5 aastat tagasi

Eesti inimesed võiks ka juba sellel tasemel olla, et ei pea teiste elusolendite vangistamist endale meelelahutuseks tegema. Väga õige pöördumine!