Ministeerium tahab alkoholireklaami keelata sotsiaalmeedias, tanklapoed võivad alkoholi edasi müüa

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Foto: Arvo Tarmula

ALKOHOL

Foto Arvo Tarmula

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski esitas valitsuse istungile eelnõu, mis lisaks varasematele alkoholireklaami piirangutele keelab koalitsioonipartnerite kokkuleppel alkoholireklaami sotsiaalmeedias. Samas leevendatakse nõudeid väikepoodidele ning tanklapoodidele jääb alkoholi müügi õigus alles.

Ehkki alkoholi- ja reklaamiseaduste muutmise eelnõu varasem versioon internetireklaami ei käsitletud, leidsid kolme valitsuserakonna esindajad ühiselt, et eelnõu peab arvesse võtma ka internetis toimuvat ja sotsiaalmeedia suurt populaarsust. „Alkoholireklaamil on tõendatult oluline mõju inimeste tarbimisharjumustele ning seda eriti noorte puhul. Arvestades sotsiaalmeedia kasvavat mõju, otsustasime keelata alkoholireklaami sotsiaalmeedias täielikult,“ selgitas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Samas leevendati koalitsioonipartnerite kokkuleppel eelnõus müügipiiranguid väikepoodidele. „Alkohoolsed joogid peavad edaspidi olema teistest kaupadest eraldi ega tohi olla nähtavad õuest. Küll aga ei kohusta uus kord väikepoode alkoholi müügisaalis seina taha peitma. See hakkab puudutama üksnes suurpoode, kellel on üldpinda ehk müügi- ja laopinda enam kui 600 ruutmeetrit,“ tutvustas Ossinovski. Ühtlasi loobuti alkoholimüügi keelust tanklapoodides.

Juriidiliste isikute puhul hakkab reklaamiseaduse rikkumise trahvi ülemmäär olema 50 000 eurot. Trahvide ülemmäärasid suurendatakse juriidilistele isikutele ka alkoholiseaduses.

Valitsus andis tervise- ja tööministri juhitud alkoholi- ja reklaamiseaduste muutmise eelnõule kabinetis heakskiidu eelmise aasta lõpul. Seejärel moodustati täiendavate ettepanekute arutamiseks töörühm, kuhu kuulusid lisaks Ossinovskile ka majandus- ja taristuminister Kadri Simson ja justiitsminister Urmas Reinsalu.

Eelnõus sisalduvad muud piirangud alkoholireklaamile:

• Reklaamides lubatakse edastada vaid neutraalset teavet (sealhulgas välistades inimeste näitamist, atmosfääri kirjeldamist ja lugude jutustamist);

• Keelustatakse välireklaam, pikendatakse kellaajalist reklaamipiirangut raadios ja teles kella 21-lt 22-ni, keelatakse alkoholireklaam ajakirjade lisaväljaannete esi- ja tagakaanel jm;

• Keelatakse alkoholi degustatsioonid poodides ja happy hour ehk võimalus pakkuda mingitel tundidel alkoholi tavapärasest soodsamalt. Samuti ei tohi alkohoolse joogi multipakendi ostmine olla soodsam kui üksiku joogi ostmine.

Eelnõus karmistatakse ka müüjatele kehtestatud nõuet tuvastada alkohoolsete jookide ostja vanus. Seadusemuudatusega lubatakse kontrollostud nii alaealistele alkoholimüügi keelu täitmise kontrollimiseks kui ka salaalkoholi müügi tuvastamiseks.

Eelnõu vastuvõtmisel riigikogus jõustub see täies ulatuses 1. jaanuarist 2018.

5 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
arvan
5 aastat tagasi

et meie tervise ja tööminister ei tegele esmatähtsate probleemidega.

.
5 aastat tagasi

Ei ole seda alkot üleüldse vaja . Keelame kõik aga ära , lihtne ju !

kuskohal
5 aastat tagasi

on siin loogika– tanklapoodides ei pea küll alkoholi olema. Ja milleks üldse alkoholi reklaamida, kellel vaja, küll teab ja leiab poe kustkohast osta. Alkohol pole ju esmatarbekaup, selles osas on mõte õige ,et poodides kuhugi tahapoole paigutada. Minu meelest on meie tervise ja tööministril kohati nagu reaalsustajuga raskusi ja üldse võiks rohkem terviseparandamise võimalustele keskenduda sanatoorsete ravivõimaluste haigekassa osaluse sissetoomist jne.

oh õudust
5 aastat tagasi

nendest tanklapoodidest tuleb küll kärakas eemale hoida

2. kodanik
5 aastat tagasi
Reply to  oh õudust

Ja mis selle asja uba oleks?