Riigikogu muutis avalikuks ametiisikute kogu teenitud tulu

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

riigikogu1
Riigikogu. Foto: riigikogu kantselei

Riigikogus võttis vastu korruptsioonivastase seaduse muutmise, mille jõustumise järel saab ametiisikute huvide deklaratsioonis avalikuks isiku kogu teenitud tulu.

Kehtiva seaduse kohaselt peavad ametiisikud samuti deklaratsiooni kandma kogu oma teenitud tulu, kuid avalik on vaid ametiisiku poolt ametikohal saadud tulu. Info kogu teenitud tulust on mõeldud asutusesiseseks kasutamiseks ehk seda näevad vaid deklaratsiooni kontrollijad.

Seaduse poolt hääletas 73 Riigikogu liiget, vastu ei olnud keegi ja erapooletuid ei olnud. Seadus jõustub 2016. aasta 1. mail.

Põhiseaduskomisjoni algatatud korruptsioonivastase seaduse muutmise seaduse (143 SE) eesmärgiks on muuta ametisikute huvide deklareerimine selgemaks ja lihtsamaks ning suurendada deklaratsiooni automaatset eeltäidetavust.

Seadus näeb ette deklareerimisele kuuluva saadud soodustuse alampiiri muutmist, määrates selleks kõrgemate riigiteenijate kõrgeima palgamäära, milleks praegu on 5 298 eurot ja 80 senti. Kehtiva regulatsiooni kohaselt on alampiir seotud deklarandi saadud viimase nelja kuu töötuluga, mis paneb deklarandile kohustuse vastav summa ise igakordselt välja selgitada.

Lisaks kaob seadusest ära vajadus deklareerida vabatahtliku kogumispensioni osakuid ning ametisiseseks kasutamiseks tunnistatakse andmed deklarandi enda tehtud soodustuste kohta. Seaduseelnõu juurde käiva seletuskirja kohaselt võivad tehtavad annetused olla vajalikud deklaratsioonide kontrollijatele oma ülesannete tõhusamaks täitmiseks, kuid avalikkuse huvi tehtud annetuste vastu ei kaalu üles deklarandi õigust perekonna- ja eraelu puutumatusele ning õigust teha eraviisiliselt isikutele või organisatsioonidele annetusi lähtudes oma maailmavaatest või usulistest veendumustest.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments