LOETUIMAD LOOD 2015. Sukles: Haapsalu vastu on algatatud pikaajaline laimukampaania

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Avaldame 2015. aastal Lääne Elu veebis enim loetud uudis- ja arvamuslood.

 

2. aprill 2015

Suklese umbusaldus arvo tarmula (14)

Foto: Arvo Tarmula

 

Tänasel Haapsalu linnavolikogu erakorralisel istungil hääletati linnapea Urmas Suklese umbusaldamist. Oma arvamuse sai volikogu ees välja öelda ka umbusaldatav linnapea Urmas Sukles (pildil). Lääne Elu avaldab linnapea kõne täismahus.

Seisan teie ees küllaltki ebatavalises olukorras, sest Haapsalus umbusaldusavaldusi eriti tehtud ei ole, probleemsed olukorrad oleme suutnud lahendada muul viisil.

Nii nagu ma Lääne Elule ütlesin, et tundubki imelik, et 15 aastat linnapeana ja ei ühtegi umbusaldust. Nali naljaks, aga lugedes umbusaldusavalduse teksti, on mul imelik ja kurb tunne, sest umbusaldamine on üks viimaseid kohaliku poliitika vahendeid, mida tehakse siis, kui mitte midagi muud enam teha ei anna ja kus umbusaldusamiseks on tõeline põhjus. Umbusaldust ei tehta ülejala, kiirelt, emotsioonide ajel. Kahjuks lugupeetud eelnõu algatajad, seda te minu arvates olete teinud.

Mulle tuleb meelde ka „Pealtnägijas“ hiljuti kajastamist leidnud lugu, kus üks Haapsalu mees kogus allkirju ja neid ta sai ka mitmelt lugupeetud linnakodanikult. See petitsioon, millele siis allkirju koguti, oli täis valeinformatsiooni ja ma arvan, et nii mõnedki kahetsevad oma allkirju, mis sai antud kergekäeliselt ja teksti süvenemata.

Mul on väga kahju, et te teete oma avalduse meedia kaudu saadud info alusel. Sest nii te kirjutate ja nii ma ka järeldan sellest, mida mulle on süüks pandud. Kahju, sest enamiku allakirjutanutega olen ma endateada olnud kogu aeg konstruktiivne.Olen teie ettepanekuid arvestanud, linnavalitsus on teie poolt tõstetud küsimused lahendanud. Ning mulle on ausalt arusaamatu, miks te pole minuga arutanud neid umbusalduses tõstatatud nõndanimetatud puudujääke.

Ja nendel „puudujääkidel“ ma siis ka peatuks.

Eesti Loomakaitse Seltsi poolt korraldatud klikkimine on osa Haapsalu kohta käivast pikaajalisest laimukampaaniast. Kahjuks olete sinna [lisandunud] nüüd ka teie, lugupeetud aruküsijad.

Eelmisel aastal oli Päeva Villas kokkusaamine, kus arutleti Haapsalu loomade varjupaiga tegevust. Selleks hetkeks oli Eesti Loomakaiste Seltsi poolt juba algatatud niinimetatud klikkimistalgud, kuhu ühe kandidaadina oli valefaktide alusel alusel nimetatud Haapsalu varjupaik.

Sellel koosolekul ma palusin Haapsalu nendest talgutest eemaldada, sest sellelsamal koosolekul said need valefaktid, milles meid süüdistati, kummutatud. Ma ütlesin, et kui Haapsalu linnavalitsus pole gallupist maha võetud, ma Eesti Loomakaitse seltsiga ei suhtle. Ma olen mees, kes peab oma sõna.

Ma ütlen ka: ma ei allu santaažile ja selletõttu olen ma segav faktor.

Kugu selle hääletamise, laimuartiklite, loomaarsti aukohtusse kaevamise ja muu taolise eesmärgiks on minu arvates turuvõitlus, kus ei valita vahendeid. Ma olen suhelnud paljude Eesti omavalitsustega, kellest osa, kes ei ole sellisele survele vastu pidanud, maksavad praegu suuri summasid loomade varjupaikadele.

Ja tänane umbusaldus on selle võitluse üks osa.

Haapsalus oleme siiani suutnud vajalikku teenust pakkuda normaalse hinnaga.

Haapsalu loomade varjupaika on käinud kontrollimas mitmed seda tegevust jälgima kohustatud riiklikud instantsid, ning sealsed loomavaenulikud tingimused ei vasta tegelikult olukorrale.

Me võisime sinna üheskoos minna ja te veendute, et minu sõnad sealsest rahuldavast olukorrast on tõde.

Meie poolt loomade varjupaiga teenuse hanke väljakuulutamine on viibinud üksnes seetõttu, et me ootasime naabervaldade volikogude otsuseid, kas nad tulevad meiega ühishankesse või ei. Meil on erinevad arusaamad ja me teeme selle hanke üksi.

Vikerkaare lasteaia ehitus ei pikenenud teie poolt toodud näitel, sest selle, teie poolt mainitud hanke kuulutasime me teadlikult välja enne Šveitsi-poolseid kooskõlastusi. Sest kuna see protsess oli niigi veninud, lootsime kooskõlastused saada hanke ajal ning nii kiirendada ehituse valmimist. Asjaajamine Šveitsiga oli aeganõudev, paberid käisid pidevalt edasi-tagasi. Kahjuks meie ettevõtlikkus ei läinud läbi, sest Šveitsist tulnud mitmed muud täpsustavad küsimused (mis aga ei olnud seotud teie poolt viidatud eksimusega) viisid hanke tühistamisi.

Ma pean märkima, et Haapsalu lõpetas esimesena selle väga keerulise ja väga bürokraatliku Šveitsi projekti.

Kirjutate, et selgitamisel on hanke tühistamisest tingitud rahaline kahju linnale. Selle peale ma ei oska küll midagi kosta. Kes küll võis midagi sellist välja mõelda?

Vikerkaare lasteaia toitlustamise muudatus on meie poolt tehtud õige otsus. Me oleme infot oma kavatsuste kohta lasteaedade töö ümberkorralduse kohta jaganud piisavalt. Aga kui aru ei saada või ei taheta saada, siis võib seletada palju tahes.

Posti tänava kõnniteede teema on volikogus juba arutusel olnud ja täna selle teema uuesti püstitamine näitab, et te ei taha teada ka, mis siin, volikogu saalis kuuldub.

Kahjum, mille linn väidetavalt on saanud, on nii kõrgelt laest võetud, et oi-oi-oi!

Kui asfaltteed oleks hankes sees olnud, siis oleks hanke maht suurenenud ja samuti hanke summa. Muuseas, 2013. aastal olid vahepeal ka volikogu valimised.

Tamme tänava ristmiku taotlusega jäime hiljaks paljude asjaolude halva kokkusattumise tõttu. Aga kuna selle jagamisega said raha vaid kolm suuremat linna – Tallinn, Tartu ja Kohtla-Järve –, siis ei oleks me ka õigeaegsel taotlemisel raha saanud. Me oleme valmis järgmiseks taotlusvooruks, siis loodetavasti antakse raha ka väiksematele omavalitsustele.

Lõpetuseks. Eks igaüks võib ja saab teha oma tööd paremini. Aga mina ja minu kaastöölised Haapsalu linnavalitsuses, teeme oma tööd südamega ja parimal viisil, vaatamata keerulistele tingimustele, milles Eesti omavalitsused praegu on,

Tänan teid mind esitamast umbusaldusele. Aga enne, kui te kätt tõstate, palun mõelge, kas ikka on alust nii radikaalseks meeleavalduseks. Ma arvan, et on parem, kui me erimeelsused lahendame arukamal teel.

10 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Tont.
6 aastat tagasi

Miskipàrast valijad nende umbusaldajatega sama meelt kùll pole- inimesed on ju teda suure hààlte enamusega mitu korda tagasi valinud. Ka on hr.Suklese ajal kultuurisùndmusi tunduvalt rohkem olnud kui teiste linnapeade ajal,mis on ka suuresti tema teene. Kahjuks on inimesi,kes iial millegiga rahul pole.

Tondile
6 aastat tagasi
Reply to  Tont.

Oled orav või? Mida sa räägid kultuurisündmustest? Linna kultuurisündmused liiguvad vana rasva peal, ei ole midagi uut. Tahad öelda, et joogafestival, viiulimuusikapäevad, Kreegi päevad, Augustibluus, Nostalgiapäevad jne on Suklese teene, siis eksid sügavalt. Sukles on seda pigem suretanud, kadusid ära suve alustuse merepäevad, Hanke-Haapsalu regatt, Muhu regatt, hingusele on läinud Randlase teater, kadunud on kirev kultuurielu Kuursaalis ja väljas (Valge Daami laulufestival, suvesümfoonikud jne.jne) Tont mõtle enne, kui midagi välja ütled.

muts
6 aastat tagasi

Kas linnapea palk on nii pisike,et võib lubada endale ebasobivat suhtlemist või siis suhtlematust,kui pähe tuleb?

?
6 aastat tagasi

Eelmise aasta suvel oli skandaalne lugu pressiga suhtlemises Suklesel.

Kodanik2
6 aastat tagasi

Muude teemade kohta ei oska öelda, aga tänavaaukude koha pealt mäletan, kuidas Sukles sõitis mööda linna ringi valimiskampaania ajal ja auke otsis. Üsna hiljuti tuli see mulle Haapsalu tänavaauke vaadates meelde. Nüüd on veel hullem, kui siis, kui Sukles seda oma kampaanias kasutas.

vaene Sukles
6 aastat tagasi

kõik aina laimavad sind…

einoh,
6 aastat tagasi

kui pikaajaline see laimukampaania siis on, kas kestab veel või on juba lõppenud

Jah
6 aastat tagasi

Tänaseks olen Sukuga nõus. Vaadaka kuidas nüüd maaomavalitsused loomade varjupaiga teenuse arvete all ägavad. Aga kõige suuremat ampsu kätte ei saadudki:)

juss
6 aastat tagasi

kesse merle veel on?

Mihail+Koer
6 aastat tagasi

Merle ei väsi.