Uuest aastast läheb kirja saatmine kallimaks

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Jõulupostmark

Eesti Posti taotluse alusel tegi konkurentsiamet ettepaneku tõsta 2016. aasta 1. jaanuarist universaalse postiteenuse kahjumi vähendamiseks teenuste hindu.

Siseriikliku lihtkirja saatekulu tõuseb 55lt sendilt 65le sendile.

Eesti Posti postiteenuste divisjoni juht Kaido Padar ütles, et margi hinna tõusu põhjuseks on eelkõige kirjateenuse mahtude jätkuv kahanemine ning esmatasandi töötajate kasvav palgasurve. „Inimeste soov ja vajadus kirju saata jääb iga aastaga järjest väiksemaks, kuid nõuded universaalse postiteenuse osutamisele ja postivõrgule on jäänud samaks. Margihinna tõus on vältimatu,“ nentis Padar.

Padari sõnul on kirjamahud viimastel aastatel langenud stabiilselt igal aastal 10-15 protsneti. Margiga saadetavate Eesti-siseste standardkirjade arv langeb prognooside kohaselt 2015. aasta lõpuks 2,4 miljoni kirjani. Suur osa planeeritud hinnatõusust on tingitud ligi 2000 esmatasandi töötaja pea 20 protsendi suurusest palgatõusust viimase kolme aasta jooksul. Kuigi hinnatõus vähendaks universaalse postiteenuse kahjumit, tuleb sellegipoolest arvestada, et prognooside kohaselt jääb ka koos planeeritud margihinna tõusuga järgmisel aastal universaalne postiteenus enam kui 2 miljoni euroga kahjumisse.

Hinnatõus puudutab kõiki universaalseid postiteenuseid, mille hind tõuseb keskmiselt 17 protsenti. Hinnad tõusevad nii sisemaistel kui rahvusvahelistel kirjadel ja pakkidel kaaluga kuni 20 kg. Kavakohaselt jõustub hinnatõus 1. jaanuarist 2016. Hinnatõus ei puuduta pakiautomaadi paki hinda, mis jääb endiselt soodsaimaks pakisaatmise viisiks. Eelvormistatult saab pakiautomaadist pakki saata ka enamikesse Euroopa riikidesse.

Kirjade saatmiseks soovitab ettevõte kasutada e-teeninduskeskkonda, kus siseriiklik kiri maksab 54–65 senti, kuid sisaldab lisaks saatmisele ka ümbrikut, paberit ja väljatrükki. E-teenindusest saab saata nii riigisiseseid kui ka rahvusvahelisi kirju.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments