Edward Lucas: Putin ei mõtle meie moodi

Andrus Karnau

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Edward Lucas.

Edward-Lucas-looks-right

Suurim viga, mida me võime Vladimir Putini puhul teha, on uskuda, et tema mõttemaailm on meiega sarnane.

Väljast vaadatuna paistab Venemaa seisund raske ja süüdistada tuleb selles presidenti. Ta ei ole suutnud maavaradele toetuvat majandust mitmekesistada, riiki moderniseerida ega lõimida seda välismaailma. Ta alustas kulukat ja ebaõnnestunud sõda Ukrainas, mis on muutnud Venemaa suurima sõbraliku naaberriigi haavunud ja vimma kandvaks vaenlaseks. Nüüd alustab ta uut sõjalist seiklust Süürias, muutes Ida-Lääne suhted veelgi jäisemaks ning tõmmates endale maailma sunnimoslemite viha.

Putini maine – tema usutavus ja isegi tervemõistuslikkus, on kildudeks purunenud. Saksa liidri Angela Merkeli sõnul elab Putin teises maailmas. Tema diplomaatiline isolatsioon rahvusvahelistel kohtumistel on tunnetatav. Isegi venelased pööritavad eraviisiliselt silmi lömitava riigimeedia levitatud isikukultuse üle. Samal ajal on Euroopa Liit taltsutanud ähvardava Gazpromi, sanktsioonid näpistavad, madal naftahind nõuab oma osa ja NATO on andmas sõjalist vastust Kremli mõõgatäristamisele eesliiniriikide suunas.

Lühidalt, aeg on meie poolel. Varem või hiljem ta kukutatakse või sunnitakse kurssi muutma. Venemaa muutub seejärel riigiks, kellega on võimalik asju ajada. Me vajame strateegilist kannatlikkust ja doosijagu ohjelduspoliitikat, ent paanikaks pole põhjust. Kui ta teeb midagi väga halba, lõikame ta ära ülemaailmsest pankadevahelisest arveldussüsteemist SWIFT, seisates järsult Vene majanduse.

Kõik see vastab tõele, ent tegelik pilt on teistsugune. Härra Putin ei hinda end Lääne, vaid oma alma materi – KGB – standardite järgi. Ainus reegel on teostada võimu teiste nõrkusi paljastades ja ära kasutades. Tagasilöökide puhul süüdistatakse teisi, need kannatatakse ära või neid lihtsalt ignoreeritakse. Reaalsus on midagi, mida luuakse teiste meeltes hirmu ja valede abil.

Tema esimene sihtmärk on alati Venemaa avalik arvamus. Seebiooper Ukrainas on vähemalt selleks hooajaks läbi. Kangelaslikud separatistid, nende kurjad fašistlikud vaenlased ja küünilised Lääne sekkujad on puhkusele saadetud. Uus meelelahutus on kaasahaarav ja eksootiline põnevik Süürias, kus Assadi režiim etendab tsiviliseeritud väärtuste kangelaslikku kaitsjat, Venemaa tema vaprat liitlast ning Lääs pühasõdalastest barbarite kaitsjat. Olulisim on taandada konflikt binaarseks valikuks režiimi ja ISIS-e vahel, milles Lääs peab vältimatult Venemaa poole valima.

Putini teine sihtmärk on Lääs. Ta ei taha seda hävitada (tema raha on seal). Samuti ei saa ta endale lubada täiemahulist vastasseisu. Ta on siiski võimeline meid lõhestama, mõjutama ja üle kavaldama. Ta näeb valupunkte – riikide vahel ja nende sees – selgemalt kui meie. Me eeldame, et meie poliitilised, majanduslikud ja julgeolekusüsteemid on vastupidavad ja me saame probleemidele vaatamata alati kuidagiviisi hakkama. Tema hinnangul on Lääne ülevõimu ajastu lõppenud; aeg on tema poolel.

Mõned Lääne sammud tekitaksid talle tõsiseid probleeme: näiteks, laialdane keeldumine väljastada Vene eliidi liikmetele, nende abikaasadele, õdedele-vendadele, vanematele ja lastele viisasid. Varade külmutamine ja rahapesujuurdlused teeksid veel rohkem haiget. Seda eriti juhul, kui pankureid, advokaate ja raamatupidajaid oleks võimalik mõjutada poolt vahetama ja selgitama, kuhu ja kuidas on raha peidetud.

Paraku teab ta, et Lääs seda ei tee. Ta usub, et meid juhib põhimõtete asemel ahnus. Ehk on tal õigus.

***

Edward Lucas on rahvusvaheliselt edukate raamatute "Uus külm sõda" ja "Pettus" autor ja ajakirjanik. Ta kirjutab Briti majandusajakirjale The Economist ning töötab Varssavis ja Washingtonis tegutseva mõttekoja Center for European Policy Analysis (CEPA) asepresidendina.

Lucase kolumn ilmub BNS-is igal nädalal.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Anonüümne
Anonüümne
Merkel kah ei mõtle nagu meie. Võta üks ja viska teist. Suurusehullustuses hävivad väikerahvad ja väiksed kultuurid. Aga alternatiivi ju ei ole, aeg on ju selline? Edasi Brüsseli võidukal kursil. Looduskaitsjad kisavad iga konna hävimise peale. Iga liik on oluline. Liikide teadlik hävitamine pole loogiline. Sama moodi nagu vajab loomariik kaitset inimese mõtlematu tegutsemise eest vajavad seda inimesed ise. Väiksed kultuurid. Ka väikesel 900 000 elanikuga rahval on õigus olla. Me ei pea olema osalised mingis järjekordses hmmm.. rikastavas eksperimendis. Juhul kui see “rikastamine” toimub kvootide alusel ja sunniviisiliselt laenuraha ärapeitsmisega ähvardamisega ja altkäemaksuga moosides siis ei ole asi õige.… Loe rohkem »
juss
juss

Nii on! Igaüks mõtleb vastavalt oma haritusele! Vanemad mäletavad, mis asi on KGB! Ja puutinid on läbi ja lõhki kgb!!!!!!! Seda EI tohi unustada!

meie
meie

See tähendab siis nagu ameerika imperialistid

Uskmatu+Toomas.
Uskmatu+Toomas.

See näitab ajalehe taset kui lastakse ühel professoril leheveergudel pidevalt kireda.Lugege Eestlased ja võtke Tema üllitisi puhta tõena ,isegi 25 aastat tagasi ei tehtud ajupesu nii avalikult!

xp
xp

Mõni kommentaator ihkab “Töörahva Lipp” ja “Komsomolskaja Pravda” aegu tagasi.

lobamokk
lobamokk

palju ta maksab, et siin LE-S END iga nädal ilmutada

Krissu
Krissu

Nagu ma aru saan siis juudapojale on probleem et kõik nende moodi ei mõtle ja suudavad enda positsioone veel kaitsta. Kui kõik peavad mõtlema nii nagu juudamaffia rahavõim ja piiblikord ette dikteerib siis see on tarbimisühiskonna sovinism mida Lukased, Ilvesed, Pentused, Mihaelid ja Trapkinid siin levitavad. Kõik kes nii nagu see seltskond ei mõtle on kohe Putjaga lähisugulane. Mine Washingtoni tagasi ja kire seal edasi, obaama annab sulle ordeni varsti. Mina lüpsan siin maanurgas enda lehma edasi.

wpDiscuz