Karol Jabłoński viis karikad

MMi kuldmedalimees Karol Jabłoński koos Endel Vooremaaga. Foto: Arvo Tarmula

Vaiko (paremalt) ja Vaiko Vooremaa täna hommikul enne võistlust Vasikaholmil kelke sõidukorda seadmas. Foto: Arvo Tarmula

Sel nädalal Haapsalus peetud DN–klassi jääpurjetamise MM– ja EM–võistlused kinnitasid, et poolakas Karol Jabłoński on selle võistlusklassi absoluutne tipp ning Vaiko ja Argo Vooremaa on tipu lähedal.

Täna peeti neli võistlussõitu. Ilm oli päikseline, jää peegelsile. Tugev tuul puhus jääpurjekad kihutama maksimaalkiirusel. „Mastid murdusid, kelgud läksid pooleks,” rääkis üks pealtvaatajaist.

„Tuul oli parajalt tugev, 7–8 m/s,” ütles Eesti jääpurjetamise liidu president Alari Akermann.

Sellise tuulega oli kelkudel kohati kiiruseks 70–90 kilomeetrit tunnis. Oli väiksemaid kokkupõrkeid, kuid üldkokkuvõttes lõppesid suurvõistlused Akermanni sõnul ilma suuremate õnnetusteta.

Täna õhtuks oli selge, et Karol Jabłońskil õnnestus oma esimese päeva edu säilitada. Hõbeda jättis kodulinna Vaiko Vooremaa, tema poeg Argo jäi napilt neljandaks.

Jabłoński viib koju ka maailmameistrivõistluste karika.

Maailmameistrivõistlused pidid algama pühapäeval, kuid öösel sadanud lörts ning tihe udu ei võimaldanud võiduajamisi korraldada. Esmaspäeval hakkas ilm paremaks minema, kuid alles päratslõunal õnnestus esimene võistlussõit pidada. Hiljem see tühistati.

Nii algasid MM–võistlused tegelikult alles teisipäeval. Kolmapäeval sai võistlussõite pidada suurepärastes oludes. Karges hommikus tervitas võistlejaid ja korraldajaid päike ning siledal ja tugeval jääl puhus tuul purjedesse kiirusega 3–5 m/s.

Maailmameistri tiitli sai poolakas Karol Jabłoński seeriaga 2–1–7–1–1–5–(DNS) ja 17 punktiga. Jabłoński edu teise koha ees oli enne MMi viimast sõitu juba nii suur, et poolakas enam starti ei tulnudki.

Poolakad võtsid MMil kolmikvõidu. Hõbemedali väärilise seeria tegi Michał Burczyński (11–2–1–10–(28)–9–1) 34 punktiga. Temast 8 punkti jäi maha Tomasz Zakrzewski seeriaga (22)–6–9–11-2–6–8 saades pronksmedali.

Haapsallane Vaiko Vooremaa Kalev Jahtklubist sai kõrge neljanda koha, ta jäi kolmandast kohast vaid kahe punkti kaugusele — tema seeriaks kujunes 13–12–(18)–2–4–4–9. Argo Vooremaa, kes võistleb samuti Kalev Jahtklubi värvides, sai üldkokkuvõttes 11. koha.

Kuldgrupis võistles MMi parimate kohtade eest 51 sportlast. Kokku osales DN–klassi MMil 160 sportlast 18 riigist. Eestlasi võistles MMil 21.

Neljapäeval jätkati Euroopa meistrivõistlustega, kuhu jäid omavahel uuesti paremusjärjestust selgitama pea kõik MMil osalenud sportlased.

Hommikul tuult polnud ning stardid lükkusid pärastlõunasse, mil hakkas puhuma vaikne puhanguline tuul 2–4 m/s. Peegelsile, supertingimustes, kuid juba veidi pehmevõitu jää ja selge päikseline ilm pakkusid suurepäraseid tingimusi.

Kuldgrupis võistles 51 sportlast. Maailmameister Karol Jabłoński ei jätnud kahtlust sellele, kes on DN–klassi valitsev kuningas — kolme sõidu võit kinnitas tema üleolekut kogu ülejäänud laevastikust.

Eesti esinumber Vaiko Vooremaa oli heas hoos ning tõusvas joones kohtadega 4-3-2 lõpetas ta esimese võistluspäeva teisel kohal maailmameister poolakas Jabłoński järel. Kolmas oli lätlane Madars Alvikis.

Neljandal kohal oli esimese võistluspäeva järel 24 punktiga Argo Vooremaa Kalev Jahtklubist (kohtadega 6–4–14).

Eile oli Jabłoński minel veidi aeglasem (kohad 4-5-1) ning Vaiko Vooremaa hea miinek (kohad 3-1-4-2) tõid meie mehe vaid kahe punkti kaugusele kuldmedalist.

Kolmandaks tõusis USA sportlane Ronald Sherry. Argo Vooremaa sõit oli üleeilsega võrreldes käigu võrra aeglasem (kohad 10-10-15) ning lõppkokkuvõttes sai ta 7. koha.