Reisijal on õigus reisileping Egiptusse lõpetada

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Tarbijakaitseameti teatel on talvehooajaks Egiptusesse pakettreisi broneerinud tarbijail õigusreisileping lõpetada kui ohuolukord Egiptuses kestab.

Välisministeerium soovitab inimestel Egiptuses toimuvate rahutuste tõttu tungiva vajaduseta sellesse riiki reisimist vältida, kuna välisriikide kodanike julgeolek ei pruugi olla tagatud. Olukorda Egiptuses arutasid sel nädalal tarbijakaitseameti, välisministeeriumi, turismifirmade liidu ja reisikorraldajate esindajad.

Kuivõrd Egiptuse pakettreisid algavad alles oktoobris, on reisikorraldajad seisukohal, et praeguse seisuga ei katkesta nad eesseisva hooaja Egiptuse reiside müüki, kuid reiside reaalse toimumise otsustavad nad vastavalt olukorrale. Juhul, kui ministeerium ei muuda enne Egiptuse pakettreiside toimumist ohuhoiatust, kaaluvad reisikorraldajad nende tühistamist.

Kui välisministeeriumi praegune ohuhoiatus püsib, võib riske hinnates nii tarbijal kui ettevõtjal tekkida õigus vääramatu jõu asjaoludel pakettreisileping üles öelda. Seejuures tuleb arvestada, et reisikorraldajal on õigus nõuda tarbijalt mõistlikku hüvitist juba osutatud teenuste eest nagu näiteks reisi komplekteerimine, hotelli broneerimine, viisa organiseerimine.

Hüvitise suurus sõltub reisikorraldajast ja juba osutatud teenustest, kuid reisikorraldaja peab suutma tõendada, et ta on sellised kulutused juba teinud.

Asjaolu, kas tegemist on vääramatu jõu olukorraga või mitte, tuleb hinnata juhtumipõhiselt. See tähendab, et esiteks peab reisija suutma põhjendada, millele tugineb tema ohuhinnang, teiseks tuleb arvesse võtta ka seda, millal inimene pakettreisi soetas ja millal reis toimub.

Hoolimata sellest, kas vääramatu jõu asjaolu on tuvastatud, on mõlemal poolel võlaõigusseadusest tulenevalt õigus lepingust taganeda. Broneeringu tühistamisel tuleb tarbijal eelkõige vaadata sõlmitud pakettreisilepingu tingimusi ja arvestada sellega, et üldjuhul tuleb lepingust taganemise korral tasuda reisikorraldajale leppetrahvi pakettreisilepingus või tüüptingimustes sätestatud alustel.

Broneeringu tühistamise ja reisiraha tagasimaksmise kõrval on võimalikud ka kõik muud omavahelised kokkulepped reisikorraldaja ja reisija vahel. Reisikorraldaja võib pakkuda tarbijale võimalust asendada reisi väljalennu kuupäevad või siis valida asendusreis mõnda teise reisikorraldaja pakutavasse sihtkohta. Samuti on mõeldav kinkekaartide pakkumine pakettreisi asemel, mida tarbija saab hiljem kasutada mõne muu pakettreisi ostuks.

Tarbijakaitseamet soovitab Egiptusesse reisida soovijatel enne reisi tühistamist kindlasti konsulteerida oma reisikorraldajaga ning uurida erinevaid reisilemineku võimalusi.

Nii tarbijakaitseamet, välisministeerium kui reisikorraldajad jälgivad pidevalt ja põhjalikult arenguid selles piirkonnas. Ameti, ministeeriumi ja reisikorraldajate esindajad kogunevad taas sel teemal mõtteid vahetama septembri teisel nädalal.

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
juss
10 aastat tagasi

müüa kaks kuulivesti. suurus L