Reili Rand: Ulatame lasteaedadele abikäe!

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Viimasel kümnendil on Eesti erinevatesse nurkadesse ehitatud mitmeid moodsaid lasteaedu, kus mudilased tunnevad end tõepoolest hästi. Aga nende kaunite uute hoonete kõrval leiab igast maakonnast ka lagunevate fassaadidega ja päevinäinud mänguväljakutega maju, kus põrandad lainetavad.

Sadade noorte perede jaoks on veelgi tõsisemaks probleemiks see, et pea pooltes kohalikes omavalitsustes ei jätku' lasteaiakohti. Muret teeb ka rühmade liigne suurus ning see, et lasteaedades napib nii mänguasju kui ka õppevahendeid.

Vahendan ühe lasteaia direktori kirja:

„Lapsevanemad on püüdnud omalt poolt nii palju aidata, kui võimalik. Oleme organiseerinud talguid õueala korrastamiseks ja õuevahendite paigaldamiseks, piirdeaia ehitamiseks. Remonditöid vanemate abiga pole me teinud, kuna meie maja tervikuna vajab tõsist remonti alates kogu elektrijuhtmestiku väljavahetamisest kuni mööbli uuendamiseni. Pisiremondiga ei ole meie hoones enam võimalik hakkama saada.

Üksikud lapsevanemad on toonud lasteaeda annetuse korras mänguasju, aga ka joonistuspabereid ja muid käeliseks tegevuseks vaja minevaid asju. Oleme püüdnud neid kasutada väga kokkuhoidlikult, aga vajadus oleks suurem, eriti nendel lastel, kes on pärit suurtest peredest ja kus vanemad on töötud. Igasuguse abi üle oleksime väga õnnelikud. Huvitegevuse (ringide) tarbeks ei ole meie lasteaia eelarves sentigi raha. Kõik ringid, mida oleme saanud organiseerida, on vanemad ise kinni maksnud.

Võib-olla tuli kirjeldus liiga pikk ja mõneti kurblik, aga selline see meie elu ühes maakohas on. Samas oleme ise kogu personaliga optimistlikud ning tuleviku suhtes positiivselt meelestatud, sest lapsed on meil fantastilised ning rõõm nendest varjutab kõik majanduslikud mured.“

Sarnase sisuga kirju saabus minu postkasti pärast seda, kui Noored Sotsiaaldemokraadid võtsid lasteaedadega ühendust, et saada täpsemat ülevaadet lasteaedade olukorrast. Anname endale aru, et ei järjekordade lühendamine ja teiste süvaprobleemide lahendamine pole otseselt meie võimuses. Aga üht-teist on võimalik alati ära teha!

Olukorra leevendamiseks algatasid Noored Sotsiaaldemokaadid kampaania "Aita lapsel olla loov!“, et juhtida avalikkuse tähelepanu lasteaedade raskustele ning abistada neid puuduvate vahendite muretsemisel. Oma ettevõtmise raames kogume laste käeliseks tegevuseks hädavajalikku: paberit, pliiatseid, plastiliini, värve, liimi, savi jne. Ikka selleks, et parandada laste arenguvõimalusi ja aidata nende annet esile tuua.

Meile annab indu ja jaksu juurde see, et hoolimata alushariduse paljudest murekohtadest on lasteaiaõpetajad ise ääretult positiivsed ja teevad pühendunult oma tööd. Suureks toeks on ka need lastevanemad, kes suudavad ja tahavad oma lapse lasteaeda toetada kas remonditöödega või siis mööbli ja õppevahendite hankimisega.

Lasteaed on haridusasutus, kus peavad olema head tingimused nii õppetegevuseks kui kasvamiseks. Tänane vildakas rahastamissüsteem tekitab paratamatult küsimuse: kas lapse lasteaias käimine pole vahel mitte vanemate eralõbu? Meie põhjanaabrite juures on seevastu kogu lapse haridustee tagatud korraliku riikliku rahastamisega. Laste ja ka väikelaste juurdepääs hea hariduse juurde ei tohi sõltuda nende emade-isade majanduslikest võimalustest.

Meie üle-eestiline kampaania “Aita lapsel olla loov!” kestab detsembri alguseni. Need, kes soovivad samuti kampaaniasse panustada, leiavad rohkem infot siit.

 

Reili Rand, 
üle-eestilise lasteaedadele suunatud heategevuskampaania "Aita lapsel olla loov!" projektijuht

 

 

 

 

 
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
erinevus ju rikastab
11 aastat tagasi

Peeter Helme: Miks reklaamida võõraste intiimkäitumist ehk avalikud lollused avaliku raha eest (46) Peeter Helme Peeter Helme 09. detsember 2011 06:26 Peeter Helme: Miks reklaamida võõraste intiimkäitumist ehk avalikud lollused avaliku raha eest Peeter Helme Viimastel nädalatel hommikuti tööle jalutades on mulle tänaval silma torganud plakatid, kus barbinukkudele, sipsikutele ja muudele mänguasjadele on külge kleebitud teistelt leludelt pärinevad kehaosad ning lisatud kiri, et päris elus ei käi ravi nii lihtsalt. Poleks selle peale ise tulnudki. Jagan oma hämmingut töökaaslastega ning saan teada, et olen olnud hajameelne: plakatitel sisalduvat ka palve annetada raha haigete laste raviks. Silmitsen järgmine kord sama plakatit… Loe rohkem »