Lõkke tegemisel pea meeles tuleohutust, ohutuse eirajaid on võimalik trahvida

Lääne Elu

info@le.ee

Lõket tohib teha vaid mittesüttival pinnasel ning tuld ei tohi jätta üksi. Foto: Urmas Lauri
Lõket tehes tuleb jälgida tuleohutust. Foto: Urmas Lauri

Esimese kevadsooja saabumisega on sagenenud lõkete tegemine. Päästeamet tuletab meelde, et tuld tehes peab järgima ohutusreegleid. Ohutuse eiramine ja hooletus võivad lisaks tuleõnnetustele tuua kaasa rahatrahvi.

Viimase nädala jooksul on ilm püsinud plusspoolel, lumi on hoogsalt sulanud ning aiatööde hooaeg tasapisi alanud. Koristustööde käigus tehakse sageli ka lõkkeid, kuid kahjuks kipub lõkkemeistril tuleohutus aeg-ajalt meelest minema. „Märtsikuus on päästjad saanud juba esimesed väljakutsed sündmustele, kus lõkkes on põletatud prahti. Meeles tuleb pidada, et lõkkes tohib põletada ainult puhast puitu, pappi ja paberit. Prügi koht on prügimäel ning lõkkes seda põletada ei tohi,“ rääkis Päästeameti ennetustöö osakonna ekspert Tuuli Taavet.

Lõkke ümbrus tuleb põlevast materjalist puhastada selliselt, et ei oleks ohtu ümbruse süttimiseks. Jälgida tuleb ilmaolusid ning tuulisel ajal tasub lõkke tegemisest loobuda. Kui ilm lõkketegu võimaldab, tuleb meeles pidada, et tuld ei jäeta hetkekski järelevalveta. Kuival ajal piisab õnnetuse juhtumiseks vaid hetkest – tuul kannab lõkkest lenduvad sädemed kuivale pinnasele ja ulatuslik tulekahju võibki alguse saada. „Selleks, et lõke oleks tuleohutu, tuleb lõkkease ette valmistada – see tuleb puhastada põlevast materjalist ning mõistlik on tulease ümbritseda kivide või mullavalliga. Lõkke lähedal tuleb hoida esmaseid tulekustutusvahendeid. Selleks sobib hästi ämbritäis vett,“ lisas Taavet.

Kevadel tuleb tuld tehes olla eriti ettevaatlik, sest lume alt välja sulanud mullune rohi muutub juba esimeste tuultega kuluheinaks, mis kergesti süttib. Harvad pole juhud, kui aias askeldavad inimesed kulu põletada soovivad. Seda aga teha ei tohi. „Kulu põletamine on aastaringselt keelatud. Kahjuks leidub igal aastal siiski neid, kes seda keeldu ning ka tuleohutuse reegleid eiravad. Sel juhul on võimalik eirajaid trahvida,“ selgitas Taavet.

Kui varasemalt said trahvi määrata eeskätt inspektorid, siis nüüd on see võimalus vajaduse korral rohkematel päästetöötajatel. „Lühimenetluse korras saavad tuleohutusnõuete vastu sagedasi eksijaid vajadusel trahvida nüüd ka selleks õigust omavad ja koolituse saanud päästemeeskonna juhid,“ sõnas Taavet. Summa, mis ohutusnõuete eiramise eest lühimenetluse korras välja tuleb käia, on 40 eurot.

Lühimenetlusega määratud trahv on mõjutusvahend, millega elanikke ohutusnõuete täitmisele suunatakse, et ennetada kahju tekkimist nende varale või loodusele. Karistusregistris selline trahv ei kajastu. Tõsisemaid rikkumisi menetlevad ohutusjärelevalve inspektorid, kelle määratud trahvisummad võivad olla tunduvalt suuremad, ulatudes kuni 1200 euroni.

 

Selleks, et lõkkest ei areneks tuleõnnetus, tuleb meeles pidada ja järgida ohutusreegleid:

  • Lõkkeaseme ümbrus tuleb hoida puhas süttivast materjalist, et lahtine leek, kõrge temperatuur või sädemed seda ei süütaks.
  • Tule tegemisel tuleb jälgida tuule suunda ja kiirust. Kui on oht, et tuul võib sädemed lõkkest kaugemale lennutada, tuleb lõkketegu jätta teiseks korraks.
  • Lahtist tuld ei tohi jätta järelevalveta isegi mitte hetkeks. Sel lastakse lõpuni põleda, kustutatakse veega või summutatakse näiteks liivaga.
  • Metsas võib lõket teha ainult selleks ettenähtud tähistatud kohas või omaniku loal.
  • Oluline on jälgida, et lõkkest ei saaks alguse kulupõleng.
  • Igasugune kulupõletamine on ohtlik ja kõikjal Eestis keelatud.
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
9 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Jenkem
1 aasta tagasi

Linnas ei tohi lõket teha, korjake oma praht kokku, ja minge loodusesse tehke lõket ja gröllige vorstikesi

Huvitav naljatilk
1 aasta tagasi
Reply to  Jenkem

Korteris on muidugi igav olla ja teeb õelaks ning kadedaks, kui keegi saab endale hoovi peal grillimist ja suve nautimist värskes õhus lubada, aga see ei peaks nii olema, ma mõtlen, et kade ja õel ei peaks olema.

Nimi vabatahtlik
1 aasta tagasi

Ei trahvi neid lõkketegijaid keegi. On inimesi kes põletavad tiheasustuses majade vahel lõkkes pakendeid, plasti ja ei tea mida kõike veel, tossu kõik kohad täis. Naabrid peavad kõik selle sisse hingama, abi pole saada kusagilt.

Mida v...
1 aasta tagasi

Ahjus ju veel hullem põletada. Ahjus ei tohigi prügi põletada!!!!

Vahi rska!
1 aasta tagasi

Näe üks krdi helistaja pealekaebaja leitud, kahju, et ei tea pärisnime ega elukohta. Alati ei ole prügi, prügi ei põletata lõkkes, aga krdi vilkuritega masin helistatakse kohe kohale, kui isegi väike tuli on tehtud. Vastikud inimesed on sellised! Mingit muret pole olnud varasematel aegadel, nüüd on nagu mingi pealekaebamise maania lahti läinud. Sai endale mobiiltelefoni ja ainult väntaks helistada, küll see on paha ja see ei sobi. Helistage siis, kui tõesti kuritegevust märkate või midagi sarnast, see on siis kasulik, aga siis ei julge, kui pätti näeb. Te ise aru ei saa, et teisugused on päästeameti ja politsei ja kiirabi… Loe rohkem »

Noor
1 aasta tagasi

Kas Haapsalu vanalinnas hoovis on lubatud lõket teha ja põletada ?

Kodanik
1 aasta tagasi
Reply to  Noor

Kui see toss ei häiri teisi tee, aga muul juhul võib naaber kitse panna.

Noor
1 aasta tagasi
Reply to  Kodanik

Aga miks peab hoovis prahti põletama,suits häirib alati? Peaks keelatud olema,mida LV ütleb?

Kodanik
1 aasta tagasi
Reply to  Noor

Aga miks peab linnas kasvuhooneid kütma? See suits samuti häirib. Põllu tänaval iga kevad sama jama.