Peaminister Kallas: rünnak Ukrainale saab karistatud

Lääne Elu

info@le.ee

Kaja Kallas. Foto: Arvo Tarmula

Täna varahommikul Brüsselis lõppenud Euroopa Ülemkogu kohtumisel mõistsid riigi- ja valitsusjuhid karmilt ning ükshäälselt hukka Venemaa laiaulatusliku sõjalise rünnaku Ukraina vastu. Samuti lepiti kokku, et Euroopa Liit kehtestab tugevad sanktsioonid, millisest ei pääse keegi, kes on selle õigusvastase agressiooni taga.

„Eile ärkasime täiesti uues maailmas. Reeglitepõhine maailmakord on seatud Kremli poolt kahtluse alla ning peame kõigi vahenditega selle vastu seisma“, sõnas peaminister Kaja Kallas Brüsselis Euroopa Ülemkogu kohtumise järgselt. „Olukord Ukrainas on südantlõhestav. Rünnak iseseisva riigi vastu on mõistusevastane ja vastuvõetamatu. Eesti ja Euroopa Liit mõistavad üheselt ning täielikult hukka rünnaku Ukraina vastu ja seetõttu karistame agressorit karmide sanktsioonidega. Seisame ja tegutseme ühtselt: ettevõtete, poliitikute ja nende lähedaste sanktsioneerimine on mõeldud nii karistama, heidutama uute rünnakute ärahoidmiseks kui ka nõrgestama ründajaid,“ märkis peaminister.

Sanktsioonipaketi viimaste detailide kokkuleppimise osas veel töö käib. Sanktsioonid puudutavad ka Valgevenet, kes koos Venemaaga agressioonis osaleb. Sanktsioonid on koostatud koos Ameerika Ühendriikide, Kanada, Suurbritannia ja teiste partneritega.

Sanktioonid hõlmavad finantssektorit, energeetika- ja transpordisektorit, kahesuguse kasutusega kaupu, samuti ekspordikontrolli ja ekspordi rahastamist, viisapoliitikat, aga ka täiendavate Venemaa inimeste lisamist sanktsioonide nimekirja. Täpsemalt on piiratud pangatehingud Venemaa pankadega ning Venemaa riigi- ja riigiettevõtete rahastamine ja kapitali liikumine Euroopa Liidu ning Venemaa (sh börsinoteeringud) vahel. Samuti keelustatakse näiteks õli- ja rafineerimistehastele ning lennunduses vajaliku tehnoloogia ja (varu)osade eksport. Lisaks kehtestatakse viisakohustus Venemaa diplomaatidele. Isikuliste sanktsioonide nimekirja täiendatakse Venemaa riigiduuma ja julgeolekunõukogu liikmete ning Valgevene kodanikega, kes on aidanud kaasa Ukraina ründamisele.

Ülemkogul võeti vastu ka Euroopa riigi- ja valitsusjuhtide ühisavaldus, mis mõistab hukka Venemaa sõjalise agressiooni Ukraina vastu, nimetab Venemaa vastutavaks. Euroopa Liidu liidrid tunnustasid Ukraina Euroopa-suunalisi püüdlusi ning rõhutasid iga riigi vaba valikut oma tuleviku üle otsustamisel. Riigi- ja valitsusjuhid nõuavad Venemaalt koheselt igasuguse sõjalise tegevuse lõpetamist, vägede välja viimist ning Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse austamist. Avalduses kinnitatakse igakülgset toetust Ukraina riigile ja inimestele.

31 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
õhtune
2 kuud tagasi

Ei ole rikas ega tea kuidas saan neid aidata siin ,.Kahjuks olen töötu isegi.Aga ehk keegi vötaks ühendust ja aitaks,koos minuga möelda ja lahendusi abile leidma:Teen seda mida suudan.Tahaks rohkem!Ehk koos mötleksime ja suudaksime rohkem! Õhtune!

õhtune
2 kuud tagasi

Oi Oi ! Ka siin loen kommentaare mis vajaks arstlikku kontrolli ! Meie Leinsalu ei saagi pensile minna.Tõõd aina tuleb juurde!AGA TÄNUD Käbile Võsavillemile.Mõistus omal kohal!Ja infoks.Kes sooviksid aidata pommide ja rakkettide alt ja keldritest istuvatest Ukraina ,naistest,lastest.Jätke oma Nr. Öhtusele.Olen iga päev ühenduses otse 2 Ukraina perega.Just 2 tundi tagasi istus 23 a ema 1aastase lapsega.kes veel haige. oma ämma ja äiaga 72a. kodu keldris.Mina saan aidata ühe pere majutusega.Annan oma Haapsalu korteri ja kolin maale tütre juurde. Aga neid on seal veel!

Medja
2 kuud tagasi

Esmaspäevaks on Ukraina võetud..
Siis on järg Poola käes… Ülejäänud on lspsemäng… Mõne tunni küsimus

Aurum
2 kuud tagasi
Reply to  Medja

Andres, ma ei saa sinust aru. Kas sa ise omi vasturääkivusi oma mõtetes ei pane tähele? Kiidad hitlerit, aga putinit tahad maha lüüa? Kas pole samasugune käitumine neil, et riigipiire ei tunne!?

K.s
2 kuud tagasi

Arvan et see vene telekanalite kinnikeeramine, no see pole ju tõsiseltvõetav sanktsioon… Samal ajal jätkates elektri ja gaasi ostmist sõjardilt… ehh, klounid, see munadetta valitsus, meil…

Juta
2 kuud tagasi
Reply to  K.s

Kas gaasi ja elektrihinna tõusu seejärel talud ilma valitsust kirumata?

Agu
2 kuud tagasi
Reply to  Juta

Ma usun, et kommenteerija k.s tahtis oma kommentaariga öelda seda, et pole mõtet klounaadi teha, kui juba rünnata, siis tugevalt, et mõjud oleks ikka tuntavad ka. Muidu niisama hambutu annab vastasele julgust ainult juurde. Žest on muidugi õige, aga kas see kedagi huvitab ka

K.s
2 kuud tagasi
Reply to  Juta

No meie praegune valitsus on meid juba piisavalt ilma mõistlike pöhjenduseta kõrgete energiahindadega harjutanud. Nüüd vähemalt oleks põhjust…

libedikkude +
2 kuud tagasi

mtü.de rahastamise asemel peaks hoopis maa-maa ja maa-õhk rakette muretsema

jahimees
2 kuud tagasi

ei usu et sm.Putin kaua elab…päevade küsimus…ukrainlased seda seatempu ei andesta…

Jaanus
2 kuud tagasi
Reply to  jahimees

Naljamees mitte jahimees.

Medja
2 kuud tagasi
Reply to  Jaanus

Sa Jaanus mine ehita Lamemaad edasi..
Meid inimesi jäta rahule palun

Aur
2 kuud tagasi
Reply to  Medja

Maa ongi julame rumaluke!!!!

Hõljuk
2 kuud tagasi

Riigi asi on jälgida, et meid siin karistama ei hakata. Talvesõjaks küll ilm soodne, kuid kas oleksime sama osavad kui soomlased?

Soome
2 kuud tagasi
Reply to  Hõljuk

ja Eesti vahe seisnes usus, täpsemalt ristiusus. Rahvas oli pölvedel Helsingi kesklinna rauteejaamas kui mehi rindele saadeti.

jahimees
2 kuud tagasi

ainuke mõjutusvahend on tiibrakett Kremlis 9.mail ja pommirünnak paraadile

Hmm
2 kuud tagasi
Reply to  jahimees

Isegi kui sinna pihta saaks, mis on suht võimatu ettevõtmine, siis vasyureaktsiooni ei tahaks sa ise mees ka näha ma arvan

Medja
2 kuud tagasi
Reply to  Hmm

Mõtlesin sellist pommirünnakut kus jääks kilomeetrine auk läbimõõdus… 😍 🥰

Hmm
2 kuud tagasi
Reply to  Medja

Hea mõte!

käbi
2 kuud tagasi

Masendav, venelased kes oma riigis julgevad tänavale protestima tulla, riskivad eluga.
Aga eurooplased ei taha tugevaid sanktsioone sest kardavad soojast vanniveest ilma jääda. Häbi!
Me kõik peaksime valmis olema väga paljust loobuma, et säästa ukrainlaste elud.

Võsavillem
2 kuud tagasi

On mõttetu praegu omavahel vaielda praegu. Eks järgmistel valimistel oskame paremaid valikuid teha. Ma olen pool oma teadlikku elu olnud sunnitud seda Kremli haiget propagandat pidanud kuulama. See ajupesu on käinud kogu aeg. Nüüd peaksid isegi need inimesed, kes siiani vene propagandat uskusid, aru saama, et kõige selle isamaalise jutu taga on rahvaste anastamine ja terror. Venelastest kui rahvusest pean ma väga lugu. Nad ei jäta sind kunagi hätta, kui abi vajad, aga need, kes neid valitsevad, on täielik saast. Ma pole unustanud seda, kui mu vanemad ja vanavanemad Siberisse saadeti ja teen kõik, et see enam ei korduks. Eestit… Loe rohkem »

Ei tea
2 kuud tagasi
Reply to  Võsavillem

Mida sa oma kommentaariga teistele öelda tahad? Ma ei saanud aru, mida tegema peab?

To Ei tea
2 kuud tagasi
Reply to  Ei tea

Kui Sa midagi ei tea, siis pole vaja targutada siin.

Ei tea
2 kuud tagasi
Reply to  To Ei tea

Targutada? Ma esitasin küsimuse ju. Kas küsimuse esitamine on targuramine!!?? Ma tõepoolest ei saanud aru. Ei tohi mitte aru saada või? Pealegi võib siin igaüks arvamust avaldada ja küsimusi esitada, pole teie asi seda öelda, kes mida teha võib.

Läänlane
2 kuud tagasi
Reply to  Ei tea

Peab armastama oma riiki, rahvast ja vabadist❤️🇪🇪

Ei tea
2 kuud tagasi
Reply to  Läänlane

Õige! Tänan!

Kui
2 kuud tagasi
Reply to  Ei tea

aru ei saa loe mitu korda ja palu Jumala käest möistust aru saada. Kodu ja kodumaa on püha ja seda tuleb kaitsta.