Valitsus alustab piirangute leevendamist koolidest

Sümptomiteta õpilased enam isolatsiooni jääma ei pea. Foto: Urmas Lauri

Valitsuse liikmed võtsid täna vastu põhimõttelise otsuse alustada COVIDi piirangute leevendamist koolidest ja huviringidest. Esmaspäevast, 7. veebruarist loobutakse lähikontaktsete laste isolatsiooninõudest juhul, kui laps on terve ja ilma COVIDi sümptomiteta. Analoogne kord hakkab kehtima ka lasteaedadele ja -hoidudele. 14. veebruarist plaanib valitsus loobuda alaealiste COVIDi tõendist.

„Mõistan inimeste väsimust ja soovi jätta koroonaaeg lõpuks selja taha. Ka valitsus tahab kontrollimeetmeid leevendada niipea kui võimalik,” ütles peaminister Kaja Kallas. „On lootus, et lõpusirge paistab, ning nüüd on eriti oluline, et teeksime ühiskonnana neid otsuseid targalt ja kaalutletult, sest läbimõtlemata otsused võivad sõna otseses mõttes maksta elusid. Täna tegime leevenduste teekonnal esimesed sammud, edasised leevendused saame teha siis, kui viiruse levik pöördub langusesse – loodetavasti veel veebruari jooksul,” ütles Kallas.

Täiendavalt tegi peaminister tervise- ja tööministrile ülesandeks välja töötada konkreetne tegevusplaan kontrollimeetmete leevendamiseks. „Sealjuures peavad olema läbi mõeldud lahendused ka juhuks, kui epidemioloogiline olukord pöördub raskemaks. Leevenduste tegemisel tuleb kokku sõlmida kõik otsad, et hiljem olukorra muutudes ei tekiks inimestel ega ettevõtjatel segadust või probleeme,” lausus Kallas.

Terviseamet prognoosib nädala lõpuks 8500-9000 koroonaviirusega nakatunut inimest päevas, mis näitab, et neljanda koroonalaine tipp Eestis täna veel kohal ei ole.

Haridus- ja teadusminister Liina Kersna rõhutas,  et väga oluline on alustada ühiskondlike piirangute leevendamist lastest ja noortest. „Nii nagu ütlevad rahvusvahelised organisatsioonid, peavad ka Eestis COVIDi kriisis koolid olema viimased, mis lähevad kinni ja esimesed, mis lähevad lahti,” märkis ta. „Valitsuse liikmed toetasid täna pragmaatilist lähenemist, et hariduse võimalikult laialdane andmine omikronviiruse leviku tingimustes saab jätkuda juhul, kui lubame koolis käia kõigil COVIDi haigustunnusteta lastel. Haiged lapsed peavad jääma koju.”

Minister täiendas, et praeguste reeglite järgi pärsib omikroni levik koolielu väga tugevalt. „Seoses omikroni kiire levikuga on suur osa õpilastest enamuse ajast lähikontaktsed ja üldjuhul on haigustunnusteta lähikontaktsete kiirtestid negatiivsed. Seetõttu on mõistlik, et loobume koolis õpilaste isoleerimisest kiirtesti tulemuste alusel.”

Minister rõhutas, et sellevõrra on eriti tähtis järgida koolikeskkonnas kõiki teisi koroonaviiruse leviku tõkestamise abinõusid, nagu maskikandmist, hajutatust, kätepesu, desinfitseerimist, ruumide head õhutatust.

Samuti selgitas minister, et suurem osa Eesti õpetajaskonnast on vaktsineeritud ja ligi 50 protsenti õpetajatest saanud ka lisakaitse tänu tõhustusdoosile. „Lisaks oleme tegelenud asendusõpetajate leidmise ja koolitamisega,“ ütles minister. „See annab meile kindluse just koolides leevendustega alustada.”

Koroonaviiruse leviku monitoorimiseks jätkub kiirtestimine koolides kaks korda nädalas.

Valitsus plaanib vastava korralduse heaks kiita neljapäeval.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
9 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Rahvas
2 aastat tagasi

minister või asi!
Rahvas on tüdinenud saamatutest poliitikutest, pättidest ja aferistidest- astuge kohe tagasi!
Kogu korruptsiooni koalitsioon!!

Ei tea
2 aastat tagasi

Ma ei mõista, kas see peaminister peab inimesi tõesti napakateks!? Valitsus mõtles ja otsustas inimestele vastu tulla!!!??. Igal pool riikides toimub ju covid pandeemia puiirangute lõpetamine, kas meie valitsus andis maailma riikidele korralduse? Vaevalt küll. Juu see korraldus ikka kuskilt mujalt meile tuli, aga kirjutatakse nagu oleks valitsus tohutu teene rahvale teinud. Pidage sellist eksutamist valimise päeval meeles!!!

Vbn
2 aastat tagasi

Laste kollektiivides ju kõige suuremad kolded praegu,kuskohas ometi mõistus on?! Rejordiliselt lisandub haigeid,aga vaja hakata piiranguid leevendama,milleks neid siis siiani üldse vaja oli?!
Eks me näe siis,kuidas meditsiinisüsteem reaalselt kokku kukub. Uskumatu kilplus ikka!

Puhh
2 aastat tagasi
Reply to  Vbn

Sa oled uskumatu idioot

Vbn
2 aastat tagasi
Reply to  Puhh

Võibolla tõesti,aga parem on olla elus idioot kui surnud “tarkpea”
Muide-kommentaariumis sõimamise eest saab kohtus korraliku valuraha,ole sa idioot või mitte.

Andres Rann.
2 aastat tagasi
Reply to  Vbn

Oi oi, bluffima peab nii, et keegi usuks ka ikka. Niusama võib ise naerualuseks jääda.

Puhh
2 aastat tagasi
Reply to  Vbn

Selleks tuleks tõestada, et ma eksisin.

Hmm
2 aastat tagasi
Reply to  Vbn

Haigeid on ju vähemaks jäänud. Neid kes haiglaravi vajavad. Nakatunuid on selle uue tüvega lihtsalt palju, see ei koorma peale testijate mitte kedagi ju