Kiik ja Terik tahavad lõpetada üldise maskikandmise kohustuse

BNS

Kultuuriminister Tiit Terik on seda meelt, et uuest kuust võiks maskikohustus kaduda. Foto: Malle-Liisa Raigla

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik ütles ERR-ile, et kuna nakatumise ja haiglaravi vajavate Covid-patsientide arv on viimastel nädalatel kiiresti langenud, on mõistlik 1. aprillist asendada avalikes kohtades maskikandmise kohustus soovitusega – sama meelt on ka kultuuriminister Tiit Terik.

„Teen valitsusele ettepaneku väga selgelt läbi arutada, kas maskikandmine on tänases olukorras meditsiiniliselt põhjendatud ja kui suur on kohustuse tegelik kasutegur,” ütles kultuuriminister Tiit Terik pärast kultuurisektori esindajatega toimunud arutelu.

„Olukorras, kus koroonaviiruse näitajad näitavad selget langustrendi ja me oleme ära kaotanud suurema osa piirangutest, ei ole maskikandmise nõudest kinnipidamisel ratsionaalset põhjendust ning selle kontroll nõuab ebamõistlikke pingutusi,” lausus Tiit Terik.

Ta märkis, et teatrijuhtide tagasisidest lähtus, et majja majja sisenedes kannavad kõik külastajad viisakalt maske, kuid etenduse ajal pimedas saalis võetakse need tihti eest. „Kuidas antud olukorras maskikandmise nõuet tagada? Teine lugu on koorilauljatega – ligi 40 000 inimest peavad proovides läbi maski laulma. Paljud riigid on maskikandmise nõudest loobunud ning Eesti peaks järgima talupojatarkust ja kohustuse tühistama,” lisas Terik.

Kultuuriministri sõnul on kultuurisektor seisukohal, et kohustuslik maskikandmine tuleb asendada soovituslikuga. «Koroonaviirus on meid saatnud rohkem kui kaks aastat ning kultuuri- ja spordisektor on selle aja jooksul suurt kahju kannatanud – ära on jäänud paljud üritused ja mitmed ettevõtjad on olnud sunnitud oma tegevuse lõpetama,» loetles minister.  „Poliitikute üks ülesandeid on ühiskonda lugeda ja tajuda elanike ootusi. Riik peaks praegu tegema kõik endast oleneva, et anda kultuurisektorile vabadus tegutseda. Küsitavate kohustuste pealesundimine on tänasel päeval ebamõistlik,” rääkis Tiit Terik.

Minister lisas, et Eesti inimesed on õppinud koroonaviirusega elama ning igaühel peaks vastavalt tervislikule seisundile olema vabadus ise otsustada maskikandmise üle. „Kohustust kohustuse pärast ei ole mõtet hoida. Usaldame oma inimesi ja laseme neil ise sõltuvalt ümbritsevast keskkonnast maskikandmise üle otsustada,” märkis Tiit Terik.

Teadusnõukoja endine juht Irja Lutsar maskikandmise vajadus sõltub sellest kellega on tegemist. „Kui tegu on noore inimesega või terve inimesega või inimesega, kes on mõned kuud tagasi Covid-19 põdenud või viimase 3 kuu jooksul vaktsineeritud, siis sellel inimesel on väga väike tõenäosus nakatuda ja tema võib küll maski jätta ette panemata. Või kui inimene läheb kinno, kus on vaid üksikud inimesed, või pooltühja kaubanduskeskusse või istub pooltühjas ühistranspordis, siis pole maski tarvis,” kirjeldas Lutsar.

Samuti ei peaks tema sõnul maske kandma õues.

Ent kui on tegu inimesega, kes ei ole koroonaviirust põdenud ega ka vaktsineeritud, siis Lutsari märkis, kui inimene läheb rahvarohkesse ruumi, kus on ka kehv ventilatsioon, siis praegusel ajal oleks sellel inimesel maski kandmine vajalik. «Mina eelistaksin sellisel juhul FFP2 maski. Samuti peaks rahvarohkes halva ventilatsiooniga ruumis kandma maski riskigruppi kuuluvad inimesed,» lisas teadlane ja tõi näiteks ühistransport tipptunnil või kui teatrid, kontserdid toimuvad väikses ruumis ja on rahvast täis.

„Kui inimene tunneb end ise maskiga kindlamalt, siis mina mingit probleemi maski kandmises ei näe. Maski peab kandma ka, kui seda näevad ette asutused reeglid. Näiteks meditsiiniasutustes või hooldekodudes,” lisas Lutsar.

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
11 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Tõnu
2 aastat tagasi

. Maski kandma praegu peab,
et su tervis oleks korras, hea.
Sest meile tuleb praegu palju võõrast rahvast, kelle tervislikku seisundit
keegi ei tea.
Olgem terved, maskid ette,
siis ei lange te koroona kätte!!!

...
2 aastat tagasi
Reply to  Tõnu

Lutsar väitis, et maskist pole omikron tüve puhul erilist kasu, mida siis uskuda või teha. Selge, et see sinine ohuke mask toob tervisele rohkem kahju kui kasu, kui seda päev otsa koolis vms ees hoida, poes korra ia, ei teagi, kas mingit tolku on, pigem käsi pesta, kohe kui poes või bussis oldud

Nojah
2 aastat tagasi

Normaalne ongi soovituslik. Kes loodab maski abile, see kannab. Aitab see ju võibolla isegi muid viiruseid ära hoida. Ei tea, aga normaalses vabas ühiskonnas on elementaarne, et maskikandmine on soovituslik või rangelt soovituslik. Kaua võib ühe teema üle arutada, nii aeglase mõtlemisega ikka. Võtke siis arenenud põhjanaabritest eeskuju, kui ise ei oska otsustada!

nüüd võib olla
2 aastat tagasi
Reply to  Nojah

asi pole ei naabrites ega muus vabas ühiskonnas. Aluseks on haiguse intensiivsus.

...
2 aastat tagasi

Justnimelt vabaduses asi ongi. Vabadus ise valida. Aga endine nsvliidu maa ja selle elanikud mõistavad ainult keelde ja käske ikka veel. Kui annad vabaduse valida, siis ei kannaks keegi seda maski, võibolla mõned üksikud, kes saavad aru millestki

Nimi (kohustuslik)
2 aastat tagasi
Reply to  ...

Vabadus tähendab ennekõike kohustust ja vastutust!

nimi kohustuslik
2 aastat tagasi

Kohustust, kodanike poolt kokkulepitud reegleid täita ja täitmata jätmisel kanda vastutust. ka kirjutamatta, antud juhul,mingi kollektiivi poolt välja hüüatatud kohustus ei kuuluks kindlasti sinna konteksti.

nimi kohustuslik
2 aastat tagasi
Reply to  ...

Kannab kes tahab, mis sellest on siis ? kaitsed sellega ennast mitte teisi, kodaniku vaba valik mis endaga teeb, oma haiglate ülerahvastumise jutuga mine sinna samasse.

Paljugi mis kesikud tahavad
2 aastat tagasi

…loa selleks annab Vene Rahapesu-erakond.

ehk siis
2 aastat tagasi

soovid süüdistustes täpsem ka olla?

nimi kohustuslik
2 aastat tagasi
Reply to  ehk siis

Mis siin täpsustada,, ühed käivad küsimas teatud kohas, teised toovad kilekotiga. kõik teada, ainult vaegmõtleja ei saa asjale pihta ja tahab aga täpsustust..