Reovesi näitab Haapsalus nakatumise tõusu

Andra Kirna

andra@le.ee

Allikas: Terviseamet. Joonis: Regina Lepmets
Allikas: Terviseamet. Joonis: Regina Lepmets

Reoveeseire tulemused näitavad, et juuli kahel viimasel nädalal on Haapsalu reovees viiruseosakeste arv hüppeliselt tõusnud.

Kui juuli kahel esimesel nädalal oli Haapsalu reovees SARS-CoV-2 viirusosakeste arv milliliitris 5, siis kuu kahel viimasel nädalal oli see näitaja enam kui 1150. Sellega on Haapsalu värvunud kaardil kollaseks.

Terviseamet avalikustas eile reoveeseire juulikuu tulemused. Vahepeal amet andmeid jooksvalt ei avaldanud, sest tegemist on teadusprotokolli katsetulemuste, mitte riikliku seire tulemustega. Kuivõrd avalikkuse huvi ja epidemioloogilise olukorra tõsidus seda siiski nõudis, avalikustas terviseamet juulikuu tulemused tagantjärele.

Nii nakatumisnumbrite kui ka reoveenäidu järgi olukord halvenenud peaaegu kõikjal Eestis. Eriti suur on kasv olnud Tartus, Jõhvis, Ahtmes ja Muugal, kuid viirusosakeste hulga tase püsib kõrgem ka Pärnus ja Sillamäel. Ainsana on rohelises ehk vähese mõõdetud signaaliga Rõsna, Jõgeva ja Valga reoveeproovid.

Augustist alustab reoveeseire analüüsiga taas Tartu ülikool. Terviseamet jätkab katsetulemuste valideerimist paralleelselt Tartu ülikooli tulemustega ja on valmis riiklikku reoveeseiret tegema alates sügisest.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments