Ööl vastu reedet ei saa kasutada e-teenuseid

Planeeritud hooldustööde tõttu katkeb lühiajaliselt ID-kaardi, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine e-teenusest.

SK ID Solutions, kes on Eesti riigi partner serifitseerimis- ja ajatempliteenuses, teeb ajavahemikul 28. mai kell 23.00 kuni 29. mai kell 5.00 oma infosüsteemi plaanilist hooldust. Hooldustöö tõttu pole 29. mail alates kella kahest öösel võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID-d, ajatempli- ja kehtivuskinnitusteenust ning anda digiallkirju.

 „Et hooldustööd kasutajaid võimalikult vähe häiriks, uuendab SK ID Solutions oma süsteeme öösel. ID-kaadri, Mobiil-ID ja Smart-ID kasutamine võib olla häiritud 28.mai õhtul kella 23.00-st. 29. mail alates kella kahest öösel pole paari tunni jooksul võimalik kasutada mobiil-ID ja Smart-ID lahendusi ja ID-kaarti saab enda autentimiseks kasutada vaid teatud teenustes. Sel ajal ei saa anda digiallkirju e-teenustes ega DigiDoc4 tarkvaras ning peatuvad kehtivuskinnitus- ja ajatempliteenus,“ ütles Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektori asetäitja Margus Arm. „Kahjuks peavad välismaal viibivad eestlased arvestama, et nende jaoks ei pruugi katkestus öösel toimuda. Seetõttu oleks mõistlik olulised allkirjastamise ja autentimisega seotud toimingud varasemaks planeerida,“ lisas ta.

Katkestuse ajal saab ID-kaarti autentimiseks kasutada nendes teenustes, mis on liitunud RIA poolt pakutava riigi autentimisteenusega. Kui hooldustöö edeneb viperusteta, taastuvad kõik teenused 29. mail kella 5-ks varahommikul. Kui hooldustööd peaksid kestma planeeritust kauem, võib olla häiritud ka andmevahetuskihi X-tee töö, mille tulemusel ei pruugi toimida andmevahetus erinevate infosüsteemide vahel.

„SK viis läbi mitu testi ja hindas uuendustööga kaasnevaid riske, seega ei tohiks katkestus olla pikem kui kaks tundi. Hommikuks peaksid kõik nimetatud teenused taas töötama. Samas pole kõike võimalik ette planeerida, mistõttu tuleb arvestada võimalusega, et 29. mai hommikul ja päeval võib esineda tõrkeid e-teenuste kasutamisel. Sellisel juhul palume kindlasti pöörduda e-teenuse pakkuja poole, kus häired esinesid,“ lausus Margus Arm.

ID-kaart kliendikaardina ei ole mõjutatud.

Ajavahemikul 23:00 – 01:00 võib tööde käigus esineda lühiajalisi, kuni 30-minutilisi häireid kõigis SK ID Solutionsi teenustes. Ajavahemikul 02:00 – 05:00 katkevad kuni kaheks tunniks kõik SK teenused, sealhulgas:

  • Smart-ID kasutamine;
  • mobiil-ID kasutamine Eestis ja Leedus;
  • kehtivuskinnitusteenused (OCSP);
  • ajatempliteenus;
  • ID-kaardi kasutamine;
  • ID-kaardi ja Digi-ID väljastamine ja sertifikaadi staatusemuudatused;
  • mobiil-ID väljastamine (Eesti ja Leedu) ja sertifikaadi staatusemuudatused;
  • Smart-ID väljastamine ja tühistamine
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Valge Daam
4 aastat tagasi

Kas Eestis kui E-RIIGIS mõni E-süsteem toimib ka?
Mis toimub?