Peaminister Jüri Ratas aastapäevakõnes: Eesti peab lisaks säilimisele ka arenema

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Peaminister Jüri Ratas. Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüoo
Peaminister Jüri Ratas. Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüoo.

Samal ajal, kui Haapsalu kultuurikeskuses toimus Eesti vabariigi 102. aastapäevale pühendatud linnapea vastuvõtt, peeti pidu ka Tartus, kus kõnet pidas peaminister Jüri Ratas.

Ratas ütles kõnes, et mitte kunagi varem pole Eestil läinud suures plaanis nii hästi nagu viimasel paarikümnel aastal. “Me olemegi jõudnud heaoluühiskonna piirile, mille hüved, tõsi küll, pole ulatunud kõigini,” sõnas peaminister.

“Paljude näitajate poolest on Eesti siiski arenenud riikide tipus, millest viimati rõõmustas mind siiralt Eesti noorte PISA-testide võidukas tulemus. Ja nüüd seisab meie ees kaks ülesannet. Esiteks, kas murda klaaslagi, mis lahutab meid Põhjala heaoluriikide tasemest, mis aga eeldaks tõelist pööret mõtteviisis ja mõistagi kõigepealt laialdast debatti sellega seoses, või teiseks – ja see paistab praegu olevat reaalsem – hoida hammastega kinni saavutatust, milleni oleme praeguseks jõudnud, vältides samal ajal stagneerumist ning tagasilööke. Säilitamise kõrval on siiski enamasti parem plaan arendamine,” kõneles Ratas.

Peaminister peatus Eesti Rahva Muuseumis peetud kõnes ilmastiku- ja kogu looduskeskkonna muutustel, mis on kaasnenud 19. sajandi lõpus alanud tööstusrevolutsiooniga ning viinud tänaseks meid kõiki globaalse kliimakatastroofi lävele.

“Esiteks, meil tuleb otsida uusi kohanemisteid toimetulekuks juba aset leidnud muutustega. Teiseks tuleb meil investeerida tehnoloogiatesse, mis vähendavad niinimetatud ökoloogilist jalajälge ja kolmandaks – aga ütlen seda nüüd kujundlikult: tuleb meil hakata koomale tõmbama. Koomale tõmbama kõiges, mis puudutab ainelist ilma, vastukaaluks vaimuilmale, mille süvendamisel ja laiendamisel üleüldiselt ja elukestvalt jätkub lõputult ruumi,” lausus Ratas.

Peaminister lisas, et me oleme avatud väikeriik ja meie avatuses ongi ühtlasi meie suurus. “Minu sügavaim veendumus seisneb selles, et kuni püsime avatuna tulevikule, tulgu sealt või tulist tõrva – seni, kuni me võtame vastu mistahes proovikivid, komistamata nendele, seni me kestame,” ütles Ratas.

“Head Eesti Vabariigi sünnipäeva meile kõigile! Jõudu Tartule, jõudu Eestile!”

Peaministri kõne täisteksti saab lugeda siit.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments