Riisipere-Turba raudteelõik avatakse juba sel pühapäeval

Lääne Elu

info@le.ee

Rongiootaja Turbas. Foto: Urmas Lauri

8. detsembril kell 10.04 väljub Tallinnast Turbasse esimene rong, mis läbib esmakordselt äsja valminud Riisipere-Turba raudteelõigu. Uhiuue üle kuue kilomeetrise Eesti kõige kiirema raudteelõigu Riisperest-Turbasse avavad pidulikult valitsuse esindajad, Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee ja Elroni juhatuse esimees Merike Saks.

„Uue raudteelõigu avamine on kahtlemata oluline sündmus nii kohaliku kogukonna jaoks kui ka üle-eestiliselt. Lõigu olulisusest annab märku see, et ehitusele eelnenud ja järgneval perioodil oli projektil tugev toetus nii riiklikul kui ka kogukondlikul tasemel,“ kommenteeris Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee.

Riisipere-Turba raudteeliinil ei ole reisijaid teenindatud üle 20 aasta. “Turba ja Tallinna vahel hakkab mõlemas suunas sõitma 11 rongi päevas ja pealinn on Turba elanikele vaid veidi enam kui tunniajalise rongisõidu kaugusel,” tõi esile Elroni juhatuse esimees Merike Saks.

Täiesti uut raudteelõiku avatakse Eestis harva – viimati ehitati uut raudteed Koidula piirijaama rajamisel 2011. aastal. Valitsus kiitis Riisipere-Turba raudteelõigu ehitamise heaks 2017. aasta mais täiendavate taristuinvesteeringute programmi raames. Riisipere-Turba raudteelõigu ehitustöid tegid GoTrack OÜ, Elektrizace železnic Praha a.s, ühispakkujad Winco OY/ AS GRK Infra ja Mipro OY.

Raudteetööde käigus viisid ehitajad läbi pinnasetöid ca 85 000 m3 ulatuses, objektile paigaldati 12,2 km rööbast ja 11 200 betoonliiprit. Liiklusjuhtimise ja ülesõitude automaatika rajamiseks paigaldati ligikaudu 2,5 km optikakaablit, 18,6 km nõrkvoolukaableid, 3 km rööbasahelaid, 5 rattapaari loendurit ja 2 foori. Riisipere-Turba lõigule ehitati kaks fooride ja tõkkepuudega varustatud ülesõidukohta. Killustiku veeti objektile 500 vagunitäit, tööd andis ehitus kokku 20 inimesele.

„Paralleelselt raudtee ehitusega ja lõigule uute liinide paigaldamisega rekonstrueerisime osaliselt ka olemasoleva Riisipere jaama kontaktliini,“ ütles Eesti Raudtee peaprojektijuht Urmas Leinfeld.

Otsesed ehitustööd raudteelõigul lõppesid selle aasta sügisel, novembrikuus paigaldati ja testiti ülesõitude automaatikat ning integreeriti see Riisipere jaama uue liiklusjuhtimissüsteemiga. Projektkiiruse järgi on uue raudteelõigu näol tegemist kõige kiirema lõiguga Eesti Raudtee taristul, kus sõita võib kuni 140 km/h.

Riisipere-Turba raudteelõigu ehituse maksumuseks kujunes 7,72 miljonit eurot.

2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Kodanik
3 aastat tagasi

Tore. Aga 12km 20 aastaga on naeruväärne. Rail Baltica asemel tehku liin Haapsallu

Arvos
3 aastat tagasi

Jooksevad trammid üldse 140 välja?