0

Luminori juht: kõige suurem vaenlane inimese säästudele on inimene ise

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Säästud. Foto: Pixabay

Luminori Baltikumi pensioniüksuse juhi Rasmus Pikkani sõnul pole tänases olukorras alternatiive sellele, et inimesed peavad ise personaalselt pensionipõlvega toime tulemiseks sääste koguma.

Pikkani märkis, et Eestis on riik teise pensionisamba näol küll appi tulnud, aga sinna kogutavad summad on kaugel piisavast. „Kõige suurem vaenlane inimese säästudele on inimene ise ja seetõttu peab inimesi – kaasa arvatud mind ennast – oma raha eest kaitsma,” nentis Pikkani.

Pikkani on oma karjääri jooksul palju näinud, kuidas inimestel on sügav usk oma ratsionaalsesse käitumisse, mis tihti reaalsusele ei vasta. Mõtteviis, et ühel päeval on mu jooksvad tulud suuremad kui täna ja siis alustan päriselt säästmist, ei vasta enamjaolt tõele, sest kulud kasvavad tavaliselt koos inimeste tulude ootustega ja pingutustevabaks säästmiseks reserve ei jää, rääkis ta, rõhutades, et adekvaatsete pensionisäästude kogumine on ennekõike iga isiku enda vastutus.

Pikkani selgitas, et kui inimene kogub 40. aasta jooksul 6% palgast ja pärast kulutab seda 20 aastat, siis see sääst annab talle pensionilisaks 12% viimasest palgast. „Kuna esimesse sambasse koguneb otse väljajagamiseks tulevikus tänasest oluliselt vähem, siis mõttemänguks võib keskmise palga teenija võtta tänase keskmise pensioni ja lisada sellele 10-12% keskmisest palgast ja küsida, kas see on talle piisav? Kui ei ole, siis lootus, et selle vahe arvutustulemuse ja ootuse vahel katab keegi teine, on selgelt naiivne,” nentis Pikkani.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz