Galerii: Haapsalu linnavalitsuse ees avatakse näitus riigikogust

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Kuvatud 3 pilti, galeriis pilte: 14
Näitus jääb Haapsalu linnavalitsuse ette üles kuni 14. aprillini. Foto: Urmas Lauri

Täna paigaldatakse Haapsalu linnavalitsuse ette rändnäitust “Riigikogu 100”. Haapsallu jõudis näitus Viljandi ja Pärnu kaudu.

“Mingi hetk peab ta Narva jõudma veel,” ütles Kristjan Mikk näitust paigaldanud firmast Red Hat Group Design.

Kui näitusetänav on paigaldatud, lisatakse ka LED-valgustus.

“Tulge õhtul vaatama,” soovitas Mikk. Tuled lisavad näitusele atraktiivsust.

Rändnäitus „Riigikogu 100“

Rändnäituse „Riigikogu 100“ annab ülevaate Eesti esinduskogu sajandipikkusest ajaloost ning kajastab Eesti Ajutise Maanõukogu, Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude tegemisi.

Parlamendi 100. aastapäevale pühendatud näitus on kujundatud tänavana, mille kahel pool asetsevad majapaarid tähistavad esinduskogude läbitud aastakümneid.

Väljapanek on stiliseeritud ajakohaste tekstide ja piltidega. Akende ja uste vahelt vaatavad vastu ajaloolised suurkujud ja tähtsündmused. Kulgedes mööda „Riigikogu tänavat“ saab läbida sadu sündmusi ja mõelda ühes minutis aastate jagu mõtteid.

Väljapanek hõlmab kahte suurt perioodi aastatel 1917–1940 ja 1991–2018. Nende aastate vahele jääb poole sajandi pikkune katkestus, mil Eesti esinduskogu ei saanud kokku tulla ja mida näitusel tähistavad tühjad majad.

Näitus annab ülevaate eri koosseisude poliitiliste jõudude vahekorrast ning Eesti poliitikamaastikul tegutsenud ja praegu tegutsevatest erakondadest.

Parlamendi kui seadusandliku võimu puhul on välja toodud vastuvõetud seadused, mille mõju on ühiskonnas olnud laiem ja kõnetavad suuremat hulka inimesi. Lisaväärtusena saab ülevaate laiemalt maailmas aset leidnud olulisematest sündmustest.

Väljapanek rändab mööda Eesti erinevaid linnu. „Riigikogu 100“ ekspositsiooni kogupikkus on 10,5 meetrit, laius ja kõrgus 3 meetrit. Näitus on teisaldatav ja valgustatud LED-valgustitega.

23. aprillil 1919 tuli Tallinnas kokku esimene iseseisvas Eestis rahva poolt valitud esindus – Asutav Kogu. Iseseisvusdeklaratsiooni, põhiseaduse ja maaseaduse vastu võtnud ning Eesti riigi jaoks üliolulisi küsimusi lahendanud esindus tegutses kui parlament. Asutava Kogu otsused lõid vundamendi Eesti riigile.

Näituse autorid on Identity ja Ruumilabor ning teostajad Ruutu6 ja Red Hat. Väljapaneku kuraator on Eesti Rahvusraamatukogu parlamendiinfo keskus.

  • Kuraator: Marge Allandi (Eesti Rahvusraamatukogu)
  • Loovjuht: Ionel Lehari (Identity)
  • Projektijuhid: Carolyn Lizbeth Einmann ja Kadri Armas (Identity)
  • Graafiline disainer: Maret Põldre (Identity)
  • Sisearhitektid: Janno Roos ja Andres Labi (Ruumilabor)
  • Konstruktor: Rasmus Kabun (Ruutu6)

Fotod: Urmas Lauri

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments