Galerii: Uuemõisa lossis anti üle Andres Ammase stipendiumid

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Anti Nöör. Foto: Arvo Tarmula
Anti Nöör. Foto: Arvo Tarmula

Täna kuulutati Uuemõisa mõisa valges saalis välja Andres Ammase fondi esimesed stipendiumi saajad.

Andres Ammase stipendiumi fond asutati eelmise aasta detsembri alguses eesmärgiga toetada Läänemaa kultuuri- ja hariduselu edendamisse panustanud inimesi.

„Mis on selle stipendiumi puhul väga oluline – tahame meelde tuletada, kui palju üksikust, igaühest meist sõltuda võib, et meie kõigi elu toredamaks muutuks,“ selgitas Anneli Ammas enne tseremooniat.

Uuemõisa lossi valgesse saali olid kokku tulnud Andres Ammase sõbrad ja kolleegid ajakirjaniku, koolipapa ja poliitiku päevilt. Lugusid Andres Ammase fondi sünniloost ja esimese stipendiaadi välja valimisest rääkisid neile Ammase kolleeg Lääne Elust Lehte Ilves ja Raul Tammet.
Õed Ilona ja Anneli Aken, kellest esimene oli Ammase kolleeg Haapsalu I keskkoolis, teine aga õpilane, laulsid hea sõbra mälestuseks ühte Andres Ammase lemmiklauludest – Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa „Kiri vendadele“.

Esimene Andres Ammase stipendium summas 2000 eurot otsustati anda Haapsalu lõõtsamängija Anti Nöörile. Põhjusi selleks on fondiga seotud inimeste sõnul mitu.
Üks neist on sügavalt isiklik. „Hea hulk aastaid tagasi tuli Andres koju ja rääkis, kuidas tema vanemate Õhtu kalda kodus käis korstnapühkija, kes pärast korstnapühkimist võttis pererahva rõõmuks toanurgast akordioni ja mängis sedasama Ukuaru valssi,“ meenutas Anneli Ammas.

Sellest seigast läks veerema terve sündmustejada. Järgnes Andres Ammase korraldatud kampaania „Igal lapsel oma pill“, et koguda raha akordioni ostmiseks Haapsalu muusikakoolile. „Kindlasti mäletavad paljud, kuidas 2015. aasta suvel Rannalõõtsa ajal mängisid Haapsalu tänavail paljud pillimehed. Nende seas oli muidugi ka Andres ja Anti Nöör,“ meenutas Anneli Ammas.
Juba kaheksa aastat on Anti Nööri eestvedamisel korraldatud Rannalõõtsa festivali ja õige pea toimub kolmandat kevadet järjest Haapsalu kultuurikeskuses ka lõõtsade võistumängimine.

Anneli Ammase sõnul soovitakse selle stipendiumiga innustada teisigi algatama uusi, Läänemaalt seni puudunud ettevõtmisi, mis elu Haapsalus ja Läänemaal ilusamaks ning väärtuslikumas muudavad.

Stipendiumi andis üle üks fondi algatajatest, Veiko Tišler.

Kui Anti Nöör sellest tunnustusest paar nädalat tagasi teada sai, oli ta enda sõnul mõnda aega täiesti sõnatu. „Esimene reaktsioon oli, et miks mina ja mille eest?“ rääkis ta. „Aga ju ma siis olen midagi hästi ja õigesti teinud,“ lisas ta.
Nöör palus märkida, et Rannalõõts on kindlasti ka meeskonnatöö, milles osalevad ka tema abikaasa Heli Nöör ja Haapsalu kultuurikeskus eesotsas Gülnar Murumäega. „Eks me sama meeskonnaga veame ikka Rannalõõts edasi,“ lubas Nöör.

Andres Ammase fondi juurde asutati Haapsalu treeneri Vello Kuhi eestvedamisel aga ka kaks spordistipendiumi: noorele sportlasele ja treenerile.
„Olen juba mitu aastat mõelnud taolise stipendiumi vajalikkusele – toetada just neid noorsportlasi, kellel ei ole veel päris seda tipptulemust ette näidata, aga selle tulemuseni jõudmiseks on vaja toetust,“ selgitas Kuhi. „Spordis maksab ju tulemus – kui seda pole, on väga keeruline ka toetajaid leida,“ lisas ta.

Kuhi selgitas, et noorte sportlaste puhul on lisaks tulemusele väga tähtis ka teekond, kuidas tulemusi jõutakse. „Selle stipendiumi eesmärk ongi noori sellel teekonnal toetada,“ ütles Kuhi.
Kandidaate, kelle vahel valida, oli Kuhi sõnul palju ja mitmetelt spordialadelt. Lõpuks jäid üsna üksmeelselt sõelale kergejõustiklane Kevin Sakson ja treener Kaja Ladva. Esimene sai 1000 eurot ja teine 500 eurot.
Kahjuks ei saanud neist kumbki ise stipendiumi vastu võtma tulla. „Nagu sportlastel tihti juhtub, pole neid iseenda autasustamisel kohal, sest nad on kas võistlustel või treeninglaagris,“ naljatas Kuhi.
Kevin Saksoni eest võttis õnnitlusi vastu tema ema ja Kaja Ladva eest viimase tütar.

Kuhi lisas, et Andres Ammase fond on väga õige koht noorsportlase ja treeneri stipendiumi jaoks. „Andres oli ju ka väga suur sporditoetaja ja tegi ka ise sporti,“ ütles Kuhi. „Ma loodan, et see stipendium kogub veelgi elujõudu ja kui fondil läheb hästi, siis edaspidi saame stipendiume välja anda rohkem kui kaks,“ lisas ta.
Maikuus annab fond koostöös Haapsalu lasteraamatukoguga välja ka väikese lugeja stipendiumi (100 eurot) eriti pühendunud noorele lugejale.

Andres Ammas oleks täna saanud 57aastaseks.

Andres Ammase fondi algatajad on: Ilona Aasvere, Veiko Tišler, Madis ja Tiina Kütt, Anneli Aken, Arne Veske, Triinu Karolin, Arvo Kaer, Anne Mahoni, Egon Erkmann, Kaire Reiljan, Lehte Ilves, Raul Tammet, Heli Tammik, Margus Välja, Anneli Ammas, Urmet Külaots, Egert Hõim, Robin Pae, Krista Aru, Margus Kasterpalu, Toomas Lunge, Tiit ja Maris Pruuli, Tiit Salumäe, Katrin ja Mart Laar.

 

Fotod: Arvo Tarmula

 

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Kàgu
3 aastat tagasi

Vàga òige valik -palju ònne,Anti ! 🍸