6

Ekspert: kuidas mõjub biolisandiga bensiin muruniiduki mootorile

Tarmo Õuemaa

Tarmo Õuemaa

tarmo@le.ee

Muruniiduk. Foto: Pixabay
Foto Pixabay

Neste Eesti hulgimüügijuhi Urmas Kuuse sõnul võivad tarbijad sel aastal muruniidukit tankida nii bensiiniga 95 kui ka 98. Harjumusi tuleb muuta järgmisel aastal, kui biokütuse nõuded muutuvad rangemaks.

“Tarbijad, kes seni on oma muruniidukisse tankinud bensiini 95, võivad sel aastal sama kütust edasi kasutada. Maikuus kehtima hakanud biokütuse nõuded bensiinile ei ole palju karmimad kui eelnevatel aastatel. Ka ei ole täna kehtivad biokütuse nõuded rangemad kui aiatehnika seadmete tootjate nõuded,” ütles Urmas Kuuse.

“Küll aga tuleb järgmisel aastal nii muruniidukitesse kui ka muudesse bensiinimootoriga aiatehnika seadmetesse hakata tankima bensiini 98. Olukorra tingib järk-järguline biokütuse kasutusmahtude suurendamine: täna on Eestis kohustuslik tarbimisse suunatud biokütuste osakaal 3,1 protsenti, alates 1. jaanuarist 2019 hakkab kehtima mootoribensiinile 95 6,4-protsendiline biokütuse nõue ning 2020. aastast peab biokütuste osakaal olema vähemalt 10 protsenti,“ lisas Kuuse.

Autokütuse kasutamine muruniidukites ning teistes aiatehnika seadmetes on laialt levinud. Siiski soovitab Kuuse silmas pidada, et kütust ei oleks koduses kanistris hoitud rohkem kui 30 päeva, sest kütuse kokkupuude õhuga paratamatult mõjutab kütuse kvaliteeti.

Alternatiivina soovitab Kuuse kasutada väikemootorikütust ehk alküülbensiini, mis on nii mootorile kui ka kasutajale endale kõige kindlam ja ohutum valik – see suitseb vähem ja säilib kauem.

Kahtluse korral tasub alati järele vaadata kasutusjuhendist või küsida nõu seadme müünud ja hooldavalt ettevõttelt. “Reeglina tootjad kirjutavad kasutusjuhenditesse, millise madalaima oktaanarvuga bensiini seadmetes on lubatud kasutada,” lisab Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
Pekka Pöpö
Pekka Pöpö

8 aastat kasutanut muruniidukil 5-10% etanooli (Soome 95), muret ei ole, sükisel paaki täys ja kevädel on veel paaki täys, keeki pole katunud, 2 vetoo ja käüp jälle.

töötu
töötu

Tundub, et kogu selle jamaga kaotab ühiskond rohkem kui võidab. Esiteks on biokütus kallim, teiseks väheneb autode ja väiketehnika mootorite ressurss või halvemal juhul purunevad need sootuks. Pealegi saastab biokütuse tootmine ise loodust.
Huvitav, kui palju tekib saastet nt ühe uue muruniiduki tootmisel?

S.Aagia
S.Aagia

saagija töötab ise bensiiniga

2. kodanik
2. kodanik

Ja mis see jama kõik kokku maksma läheb?

Anders
Anders

Saed töötavad akutoitel juu

Men
Men

Aga mis saab saemeestest ?

wpDiscuz