Andres Herkel: kas opositsioonist on kasu?

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Andres Herkel.

Kui kõik ettepanekud maha hääletatakse, siis jääb muidugi õõnes tunne. Jüri Ratase valitsus lubas, et olukord muutub, tuleb koostöö ja dialoog. Kui natuke aega mööda läks, siis hakkas ka see koalitsioon opositsiooni ettepanekuid valimatult maha hääletama. Hiljuti hääletati maha eelnõu, mille abil tahtsime anda opositsioonile lisatagatisi, et nende õigustest kohalikus volikogus üle ei sõidetaks.

Kõigepealt, on olemas seadused ja on hea tava. Hea tava näeb ette, et volikogu revisjonikomisjon jääb opositsiooni juhtida. Ka Riigikogu on juba mitu koosseisu talitatud nii, et opositsiooni esindajad juhivad korruptsioonivastast erikomisjoni ja riigieelarve kontrollikomisjoni. Enamikus Eesti omavalitsustes kuulubki volikogu revisjonikomisjoni esimehe koht opositsioonile.

Samal ajal on meil hulk omavalitsusi, kus opositsiooni üldse ei usaldata. Narva revisjonikomisjonis pole ühtegi opositsioonisaadikut ja Kohtla-Järvel vaieldakse komisjoni ühe liikme üle – ei teata, kas ta kuulub ühele või teisele poolele, aga ta on n.-ö. kodustatud. Paljudel juhtudel tegutsevad revisjonikomisjonis omavalitsuse allasutuste juhid, kes seega kontrollivad iseennast. Õiguskantsleri ettepanekul arutab Riigikogu lahendust, mille järgi sellised inimesed võivad olla küll volikogu liikmed, kuid peaksid revisjonikomisjoni tööst loobuma.

Järgmine probleem, mille Vabaerakond ka eraldi eelnõuna tõstatas, on opositsiooni õigus kuuluda volikogus moodustatud komisjonidesse ja esitada sinna kandidaate volikokku mittekuuluvate kodanike hulgast. Taas on Narva hälbiva kultuuriga koht, kus rikutakse kehtivat seadust ja 31-st volikogu liikmest kuuele pole antud kohta üheski komisjonis. Narva skolastikud eesotsas volikogu esimehe Aleksandr Jefimoviga ütlevad, et ei oska midagi teha, kui volikogu on hääletanud ja kinnitanud komisjoni ilma opositsioonita.
Just volikogu esimees peab sel juhul vastutama. Kas keegi kujutaks ette, et Riigikogu juhatus jonnib ja jätab osa rahvaesindajaid komisjoni kinnitamata? See on mõeldamatu.

Tõsi, siin on erinevusi. Riigikogus esitavad fraktsioonid oma liikmed komisjonidesse. Riigikogu juhatus peab silmas, et komisjonid oleksid võrreldava suurusega. Loomulikult kuuluvad Riigikogu komisjoni üksnes Riigikogu liikmed. Volikogudes valitakse kõigepealt komisjoni esimees, kes siis esitab kinnitamiseks komisjoni koosseisu. Meie ettepanek on anda volikogus esindatud nimekirjadele õigus esitada komisjoni esimehele taotlusi, et ükski soovija ei ununeks.

Viimsi volikogu esimees Taavi Kotka jäi samuti kimpu. Olles küll volikokku valitud opositsionäärid nende soovi alusel ja komisjonijuhtide abiga ära paigutanud, keeldus ta nägemast probleemi selles, et ükski volikokku mitte kuuluv opositsiooni kandidaat ühtegi komisjoni ei kvalifitseerunud. Seaduse järgi arvestatakse komisjonide moodustamisel erinevate erakondade ja valimisliitude osakaalu volikogus. Viimsi matemaatika on säärane, et opositsiooni ja koalitsiooni vahekord 12:9 volikogus võrdub kõigi komisjonide jaotusega 45:8.

Kotka kasutab sisuliselt Narva keskerakondlaste argumenti ehk „mis me teha saame, kui volikogu nii otsustas?“ Nii Narva kui Viimsi vähemuse esindajad on otsinud õigust halduskohtust. Kohus ei taha aga probleemi lahendada võtta, viidates omavalitsuse enesekorraldusõigusele.

Loomulikult on parem, kui selliseid probleeme lahendab kultuur, mitte seadusesäte ja sanktsioon. Riigikogu eri erakondade esindajad tulid kaasa korruptsioonivastase komisjoni algatusega seda kultuuri tutvustamas käia, s.h. Narvas. Sõnum, et opositsiooniga arvestamine tõstab volikogus tehtavate otsuste kvaliteeti, mitte eri pärsi seda, tuli kõigilt komisjoni liikmetelt, ka SDE-lt, IRL-lt ja Keskeerakonnalt.

Kahjuks ei tulnud sama selget toetust märtsi keskel Riigikogus arutatud Vabaerakonna eelnõule ja seal esitatud opositsiooni kaitseklauslitele. Taas ootame, milline on Narva, Viimsi ja teiste volikogujuhtide hea tahe. Vähemalt üks Viimsi komisjoniesimees ütles mulle pärast Riigikogu arutelu, et on opositsioonikandidaatide komisjoni kutsumiseks avatud. Seegi on tunnismärk tõigast, et opositsioonist on palju kasu.

Narva ja Viimsis pole muidugi ainsad. Ahvatlus opositsioon tasalülitada on üldisem, aga enamasti jätkub tarkust sellele mitte järgi anda.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments