Libisemine ja komistamine on sagedaseimad tööõnnetuste põhjused

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Mullu Eestis juhtunud 4180 tööõnnetusest oli 722 tingitud samal tasapinnal libisemisest või komistamisest. Selliseid õnnetusi juhtub kõigis majandusharudes – rasketööstusest kontoritööni.

„Libisemisele ja komistamisele vaadatakse pahatihti kui naljale, eriti kui see ei põhjusta rasket vigastust. Samas võivad inimesed viibida selliste õnnetuste tõttu pikalt töölt eemal,” ütles Tööinspektsiooni peadirektor Maret Maripuu tööõnnetuste statistikat kommenteerides.

Statistikast selgub, et vanuse kasvades suureneb ka kukkumiste arv samal tasapinnal. 2013. aasta andmete põhjal on välja toodud, et kui vanusegrupis 35-44 on kukkumisest tingitud tööõnnetuste osakaal veel 17,2 %, siis 45-54 aastaste seas 23,6% ning 55-64 aastastel juba 28,6%.

Maripuu lisas, et selliste tööõnnetuste eripäraks on raskete vigastuste suur osakaal – iga kolmas vigasaanu on töölt eemal rohkem kui kuu aega. Näiteks 2012. aastal kaasnes libisemisest ja komistamisest põhjustatud tööõnnetustega 24 886 töövõimetuspäeva.

Tihti arvatakse, et komistamine ja libisemine on paratamatu ning vältimatu, kuid tegelikult saavad nii töötaja kui tööandja riski maandamiseks ise palju ära teha. Näiteks tuleks hoolitseda selle eest, et töökoha ümbrus oleks korras, liikumisteed takistustest vabad, ohtlikud kohad märgistatud ja valgustatud. Samuti on oluline kanda tööks sobivaid jalanõusid ning puhastada põrandaid sobilike puhastusvahenditega.

Tööinspektsiooni algav teavituskampaania „Kukkumist tagasi ei pööra!" juhibki tähelepanu libisemisest ja komistamisest põhjustatud tööõnnetuste ennetamisele.

 

Monica-Linde Klemet

Tööinspektsiooni avalike suhete peaspetsialist

 

 

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
Anonüümne
9 aastat tagasi

kas selleks on tõesti nii kallist kampaaniat vaja?? paljud ülletuksid, kui nad teaksid mis see maksab.

ostja
9 aastat tagasi

Kaubanduskeskuste pòrandad juba ehitatud liuvàljadeks. Tore on,kui koristaja su jalgadest just veega yle ei kài…