Virtsusse tuleb teist korda jäälinnus

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Mullu ehitatud Virtsu muinaslinnuse jääst koopia oli originaalist seitse korda väiksem, aga siiski 5 meetrit lai ja 2,5 meetrit kõrge. Foto: Peeter Vissak
Mullu ehitatud Virtsu muinaslinnuse jääst koopia oli originaalist seitse korda väiksem, aga siiski 5 meetrit lai ja 2,5 meetrit kõrge. Foto: Peeter Vissak

Virtsu arenguseltsi eestvedamisel plaanitakse taas ehitada jäälinnus.

Mullu rajati Virtsu sadama parklasse esimest korda umbes 25 m² koopia 16. sajandil hävinud vasallilinnusest. Asukoht jääb samaks ka tänavu.

Virtsu arenguseltsi esimees Jüri Mõniste rääkis, et sadama parklal on linnusepaigana mitu plussi. „Jääd on mugav kohale tuua ja on ööpäevaringne valgustus,” ütles Mõniste. „Paistab hästi kätte kohalikule rahvale ja läbisõitjatele.”

Ehitajateks on vabatahtlikud Virtsust ja kaugemaltki.

„Mullu oli näiteks inimesi Lihulast,” sõnas Mõniste. Esialgne plaan on, et jäälinnus avatakse veebruari lõpus, kuid jääoludest olenevalt võib see jääda ka vastlapäevaks.

Mõniste arvas, et linnus tuleb vähemalt sama suur kui 2013. aastal. „Kui hästi läheb, siis võib–olla isegi natuke suurem,” ütles ta. Rajamine ei tohiks mehe väitel väga kaua aega võtta.

Varasemale kogemusele tuginedes pakkus ta, et paari päevaga saadakse ehk hakkama. „Mullu oli jää umbes
40 cm paks ning kasutasime plokkide liigutamiseks traktorit,” meenutas Mõniste.

Arenguseltsi esimees näeb jäälinnuse rajamises olulist sündmust Virtsu kultuurielus. „Suvel on meil merepäevad, kuid talvel on vaiksem,” nentis ta. „Jäälinnusest võiks saada igatalvine külalistemagnet.”

Kindel on see, et linnuse juures toimub avamispidu. „Pakume teed ja pirukat. Võib–olla saame ka läheduses korraldada Soome kelguga sõitmist,” rääkis Mõniste.

Mõnistel on teisigi plaane. „Äkki reklaamiks jäävõtust jäänud suurt auku kui talisupluskohta?” pakkus ta ühe võimaluse.

Jäälinnuse külastajate arvu asjus oli Mõniste optimistlik. „2013. aastal püsis linnus ligikaudu kolm nädalat, siis tuli see sulamise tõttu lammutada,” ütles ta.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Bubba
9 aastat tagasi

I really cold’nut ask for more from this article.