Väikeluiged saavad tugevama kaitse

Andrus Karnau

andrus.karnau@le.ee

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus kinnitas tegevuskava väikeluige kaitse korraldamiseks aastateks 2013-2017.

Väikeluik on väga tundlik maakasutuse muutuste, keemilise saaste ning sellest tulenevate haiguste suhtes, vahendas keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Berit-Helena Lapm. Probleem on ka illegaalne luigejaht Venemaal.

Kaitsekava järgi tuleb liigi kaitseks tagada väikeluikede rändepeatuskohtade kaitse vähemalt 30 kohas Eestis. Lisaks tuleb proovida peatada ka senine liigi arvukuse langus ja pikaajaliseks eesmärgiks on taastada väikeluige arvukus vähemalt 2000. aasta tasemel, kus väikeluiki oli ca 23 000.

“Väikeluik on Eestis üks arvukamaid läbirändavaid luigeliike, kuid 90. aastate teisest poolest on linnuliigi arvukus olnud pidevas languses ja tänaseks on väikeluiki tõenäoliselt vähem kui 20 000 isendit. Kuna enamus Loode-Euroopa väikeluiki peatub Eestis, siis on meil suur vastutus selle liigi kaitse korraldamisel,” ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Väikeluik on Eestis läbirändaja. Linnud saabuvad märtsi lõpul või aprilli algul, lahkuvad pesitsusaladele mai esimeses pooles. Sügisene rändepeatus jääb oktoobrisse-novembrisse.

Tegevuskava eesmärgiks on tagada väikeluige rändepeatuskohtade säilimine nii looduslikes (rannikumeri, rannik, soostikud) kui poollooduslikes (luhad) kooslustes ning põllumajandusmaadel.

Eesmärgi saavutamiseks parandatakse toitumisalade ning ööbimiskohtade kaitset ja kehtestatakse vajalikud piirangud. Täiendavalt on kavas ette nähtud ka avalikkuse kaasamisega seotud tegevused ning rahvusvaheline koostöö. Väikeluige kaitse tegevuskavas planeeritud tegevuste kogumaksumus on 96 600 eurot, teatas Lamp.

Tegevuskava koostamise raha tuli „Riikliku struktuurivahendite kasutamise strateegia 2007-2013“ ja sellest tuleneva „Elukeskkonna arendamise rakenduskava“ prioriteetse suuna „Säästva keskkonnakasutuse infrastruktuuride ja tugisüsteemide arendamine“ meetme „Kaitsekorralduskavade ja liikide tegevuskavade koostamine looduse mitmekesisuse säilitamiseks“ programmi alusel Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
märt
10 aastat tagasi

Kas Suur Luik on ka nüüd kaitse all?