Uuemõisas ja Pürksis tuleb kammermuusika kontsert

Riina Tobias

Riina Tobias

riina.tobias@gmail.com

Muusikasõprade Seltsi korraldatav kontserdisari "Mõisamängud" jõuab 10. novembril taas kahte Läänemaa mõisakooli: kell 12 Uuemõisa mõisa ja 14.45 Pürksi mõisa.

Kavas: 

Giuseppe Tartini: Sonaat "Kuraditriller"
Sergei Prokofjev: Sonaat viiulile ja klaverile nr 2

Esitavad:

Age Juurikas (klaver)
Ivi Ots (viiul)

Tartini kuulsa "Kuraditrilleri" (1713) sonaadi sünnilugu algab unenäost. Nimelt olla heliloojale kord unes ilmunud saatan, kes pakkus end maestro teenriks ning õpilaseks. Tänulik Tartini andis kuradile mängimiseks oma viiuli ning õpilane alustas sellel mängu – hingematvalt kaunist ja ennekuulmatult virtuoosset pala. Helilooja kõrvad ja hing täitusid enneolematu naudinguga, ta unustas kõik muu siin ilmas, ohkas – ja ärkas. Ärgates püüdis ta taastada seda üleloomulikku muusikat, leida seda oma viiulil taas, ent kirjapandud noodid olid vaid hale vari teda unes tabanud ilmutusest.

Teine legend räägib, et autoril (kes ise oli ühtlasi ka esmaesitaja) olla vasakul käel kuus sõrme, muidu polevat lihtsalt nii keerukat partiid võimalik esitada. Tänini on see sonaat üheks kaalukamaks proovikiviks ning olulisemaks teoseks viiulisolistide repertuaaris.

Kui Tartini teos esindab barokiajastut, siis sama väärikalt on esindatud XX sajand vaimuka venelase Prokofjevi Sonaadiga. Prokofjevi teos on helges ja säravas meeleolus, täis ootamatuid muutusi, nurgelisi karaktereid ja kärsitust.

Ivi Ots on võitnud II preemia konkursil ”Noor Muusik”, I preemia rahvuslikul noorte viiuldajate konkursil ning III preemia ESTA noorte viiuldajate konkursil. 2008. aastal oli ta Heino Elleri nimelise konkursi finalist nng diplomand. Ta on pälvinud Yamaha stipendiumi ning Vanemuise Sümfooniaorkestri ja Holland Music Sessionsi preemiad noorte interpreetide konkursil Con Brio 2010. Ta on korduvalt osalenud mitmetel rahvusvahelistel festivalidel: The International Holland Music Sessions (2006-2008), Brevard Music Center (2004) ja Encuentro de la Musica Y Academia Santander (2009) ning Eesti muusikafestivalidel nagu Tallinna kammermuusikafestival, Lihula muusikapäevad jm. Praegu täiendab ennast Helsingis Sibeliuse Akadeemia magistrantuuris ning EMTA doktorantuuris.

Age Juurikas on üks Eesti tänapäeva säravamaid pianiste. Ta on edukalt osalenud paljudel konkurssidel ning saavutanud auhinnalisi kohti, näiteks: 1998. aastal I preemia ja 3 eriauhinda rahvusvahelisel Vainiunase nimelisel konkursil Leedus, peapreemia ja 2 eripreemiat konkurss-festivalil „Con Brio ’98“, 2000. aastal IV preemia ja eripreemia rahvusvahelisel pianistide konkursil „Arthur Rubinstein in memoriam“, 2002. aastal I preemia Eesti vabariiklikul pianistide konkursil Tallinnas ning 2005. aastal semifinalisti eripreemia Rahmaninovi nimelisel konkursil Los Angeleses.

Age on solistina esinenud orkestritega nagu Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Läti Riiklik Sümfooniaorkester ja Ukraina Rahvuslik Akadeemiline Sümfooniaorkester. Pianist on üles astunud festivalidel „Klaver“, „Tubin ja tema aeg“, „Klaaspärlimäng“ ning 2000/2001 Põhja- ja Baltimaade parimaid noori interpreete tutvustavas sarjas „Upbeat/Nordic Talents“ Norras. Alates 2003. aastast mängib ta klaveriduos Mihkel Mattiseniga.

 

Kontserdisarjas "Mõisamängud" osalevad silmapaistvad Eesti interpreedid ning muusikakollektiivid. Kontserdid on vabamas vormis ja publikule tasuta või sümboolse piletihinnaga.

Sarja toetavad Eesti Kultuurkapital, Eesti Rahvuskultuuri Fond, Kultuuriministeerium, kohalikud omavalitsused ning mitmed lahked sponsorid.

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz