Lugeja küsib: mida teha, kui naissoost töötajad saavad sama töö eest väiksemat töötasu?

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Meie osakonnas on kõigil töötajatel on samad tööülesanded ja kohustused, kuid naissoost töötajad saavad võrreldes meessoost töötajatega väiksemat töötasu. Kas see on seaduslik?

Töötasu kokkulepe on individuaalne kokkulepe töötaja ja tööandja vahel ning alati ei pea kõik sama ametinimetusega töötajad saama võrdset töötasu. Tööandja peab töösuhtes tagama töötajate kaitse diskrimineerimise eest, järgima võrdse kohtlemise põhimõtet ning edendama võrdõiguslikkust.

Isikute diskrimineerimine on keelatud töölepingu sõlmimisel, töötingimuste kokku leppimisel, töökorralduste andmisel, töö tasustamisel, töötaja edutamisel, töölepingu ülesütlemisel jne. Sooline võrdne kohtlemine peab edendama naiste ja meeste võrdõiguslikkust, näiteks sama või sarnase töö eest tuleb mees- ja naissoost töötajatele maksta võrdset palka. Sooline võrdõiguslikkus tähendab, et naistel ja meestel on võrdsed õigused, võimalused, kohustused ja vastutus. Sooline ebavõrdsus tähendab üldisemalt ressursside ebaõiglast jagunemist naiste ja meeste vahel.

Kui teisele töötajale makstakse objektiivsetel põhjuste kõrgemat töötasu, ei pruugi tegemist olla kohe ebavõrdse kohtlemisega. Töösuhtes kehtib lepinguvabaduse põhimõte ehk pooled on vabad kokku leppima neile sobivas töötasu suuruses. Küll aga tuleb jälgida, et makstav tasu ei oleks väiksem kui töötasu alammäär.

Kui on tõendatud, et tööandja tegevuse tagajärjeks on see, et isikuid on koheldud ebavõrdselt, siis on tegu diskrimineerimisega. Soolise diskrimineerimisega seotud vaidlusi lahendatakse töövaidlusorganis ehk kohtus või töövaidluskomisjonis.

Sooline palgalõhe puudutab otseselt või kaudselt kõiki Eesti inimesi – nende võimalusi, tervist ja toimetulekut. Statistikaameti andmete kohaselt oli naiste brutotunnitasu 2022. aastal 17,7 protsenti väiksem kui meestel. Sooline palgalõhe kasvas aastaga 2,8 protsendipunkti.

Statistikaameti ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi koostöös arendatakse välja digitaalne tööriist soolise palgalõhe analüüsimiseks – Palgapeegel. Palgapeegel võimaldab läbi viia registriandmete põhjal automatiseeritud analüüsi palgalõhe näitajate kohta organisatsioonides ja annab võimaluse mõista võrdse tasustamise põhimõtete järgimist organisatsioonis ning vajadusel olukorda parandada. Digilahendus saab kasutatavaks kõigile tööandjatele sõltumata töötajate arvust.

Vladimir Logatšev,

tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Krislyn
1 kuu tagasi

Lihtne ju: siis tuleb sugu muuta.