Kultuurkapitali elutööpreemia sai Hilja Tamm ja Kultuuripärliks valiti Anne Suislep

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi elutööpreemia sai Hilja Tamm. Foto Andra Kirna.

 Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupp kuulutas välja tunnustused.

Eesti Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi elutööpreemia

Hilja Tamm – raamatukogunduse, rahvatantsu ja rahvakultuuri järjepidevuse hoidja ning edasiviija

Aegade jooksul on ta hoidnud Ridala tantsukultuuri ja huvi rahvatantsu ning kommete-traditsioonide vastu. Tema juhendatud rühmad on alati esinenud kõrgel kunstilisel tasemel. Ta on hinnatud nii oma kogukonnas, maakonnas, aga ka vabariigis.

Ridala raamatukogu ei kujuta temata enam ettegi. Raamatukogu ruumid on ta täitnud kultuuriga, nii kogumise kui tegemisega. Lisaks laenutamisele korraldab ta kodulugu, kohalikku rahvakultuuri ja käsitööd tutvustavaid näitusi ning üritusi.

Läänemaa Kultuuripärl 2022

Anne Suislep – silmapaistvaid tulemusi saavutanud teatri- ja kogukonnaelu edendaja

Anne Suislep töötab Iloni Imedemaal haridusjuhina ja on Haapsalu noorte huvikeskuses loovus-ja draamaringi juhendaja. Kevadel esindas Haapsalu noorte huvikeskuse trupp Rakveres toimunud kooliteatrite riigifestivalil maakonda etendusega „Müra“ ja tõid sealt koju laureaaditiitli. Ta on Haapsalu teatristuudio eestvedaja ja juhendaja. Augustis toimunud ProvintsiTeatriPäevalt Pärnus, toodi etendusega „Lugude degusteerimine. Kohtumine Haapsaluga“ koju laureaaditiitel. Kõikidel tema tegemistel on sisu ja selge sõnum noortele, et neist kujuneksid teotahtelised inimesed ja et neil oleks ellu kaasa võtta teadmistepagas ning oskus teha asju mitmekülgselt ja omanäoliselt. On väga innovaatiline oma ettevõtmistes, super lahenduste leidja, järjepidev ja muidugi oma ülesannete kõrgusel, mida näitavad tema soov ja motivatsioon teha meie väikeses maakonnas suuri tegusid noorte ja kogukonna jaoks.

Eesti Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi tunnustuspreemiad

Taimi Kopli – pikaajaline panus muusikahariduse edendamisse 

Kopli on töötanud Haapsalu muusikakoolis 35 aastat. Tema töö viiuliõpetajana on olnud täis pühendumist nii õpetajana kui orkestrandina. Tema õpilased on osalenud Loode-Eesti regiooni keelpilliõpilaste konkurssidel.

Sirje Kaasik –muusikaelu järjepideva ja pikaajalise edendamise eest Läänemaal

Kaasik on Haapsalu helilooja, dirigent ja muusikaõpetaja. Heliloojana koosneb tema looming peamiselt soolo- ja koorilauludest ning tema laulud kõlavad sageli kontserdi- ja konkursilavadel, laulupäevadel ning laulupidudel.

Anu Suik – Linnamäe lasteaia laulupäeva korraldamise eest

Suik on Linnamäe  lasteaia muusikaõpetaja, kes oma säravalt lapseliku olekuga on võitnud nii väikeste mudilaste kui koolieelikute südamed. 2022 aasta kevadel toimus esimest korda Linnamäe lasteaia laulukarussell.

Varje Jaer-Eer – pikaajalise panuse eest raamatukogunduse edendamisse

Jaer-Eer töötab Ristil raamatukoguhoidjana. Raamatukogul on oma lugemishuvilistest raamatuklubi, kus korraldatakse toredaid kokkusaamisi. Ka külaselts ja raamatukogu teevad sisukat koostööd. Raamatukogu on füüsiline ruum, asutus, aga raamatukoguhoidja on see, kes oma tegevusega annab sellele elu ja sisu. Risti raamatukogus on tänu temale nii elu kui sisu.

Ülle Schönberg – Rrannarootsi kultuuritraditsioonide hoidmise ja tutvustamise eest

Pärast 32aastast vaheaega peeti Noarootsis taas kodukandipäevi., kus olid tähtsal kohal rannarootsi kommete tutvustamine, rannarootslaste elu meenutamine. Toimusid kontserdid, töötoad, mälestusüritused.

Ants Rajando – Vormsi kogukonna ja kultuuripärandi hoidja

Rajando on pühendunud saare kultuuri ja ajaloo uurimisele ja tutvustamisele. Selleks on ta  pidanud ettekandeid, koostanud trükiseid, esinenud raadiosaadetes. Ta on iga-aastase vormsirootslasi ja vormsilasi siduva Olavipäeva üks korraldaja.

Erkki Lass – aastatepikkuse tegevuse eest noorte korvpallimängu edendamisel

Korvpallitreenerina on Lass tegutsenud üle 30 aasta, jätkusuutlikult treeninud poisse ja viinud oma juhendatavaid võistkondi vabariigi paremiku sekka. Mitmed tema õpilased on jätkanud tulemuslikku sporditeed.

Meelis Nukki – võrkpallimängu edendamise eest laste ja noorte seas

2020 aastal algasid Haapsalus võrkpallitrennid lastele, mida ei olnud pikki aastaid toimunud. Ta käib oma noortega mõõtu võtmas Eesti meistrivõistluste turniiridel ja osaleb ka EOK poolt algatatud programmis „Sport Koolis“ juhendades võrkpallitunde Ridala koolis.

 

Eesti Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi aastapreemiad

Age Kõiveer – Talharpa mängimise traditsiooni hoidmise ja edendamise eest noorte seas

Kõiveer on Vormsi noorte talharpamängijate eestvedaja. Käib noortega esinemas ja koolitustel, korraldab kontserte ja pilliõpet. Tema korraldamisel on Vormsi saarel toimunud mitmeid rahvusvahelisi talharpa suvelaagreid.

Liia Lees – raamatu „Lääne tantsi lennatie…“ koostamise ja väljaandmise eest 

Heljo Talmeti 100. sünniaastapäevaks valmis raamat, mis koondab info Läänemaal tegutsenud ja tegutsevatest tantsurühmadest ja nende juhendajatest, samuti Läänemaa tantsuelust ja -pidudest 1947. aastast alates. Tegemist on kroonikaga mis on väga vajalik meie piirkonna tantsukultuuri tutvustamiseks ja väärtustamiseks.

Eneken Viitmaa – pikaajalise panuse eest laste muusikaharidusse ja kooritegevusse

Viitmaa on töötanud Oru koolis 20 aastat. Aasta-aastalt on ta arendanud õpilaste pillimängu-, laulu- ja tantsuoskust, koolis laulma pannud nii õpilased kui ka õpetajad. Väga pühendunud oma tööle. Kedagi ju vägisi laulma ei pane, järelikult on õpetaja osanud lastele koorilaulu vahvaks teha. Lapsed käivad rõõmuga muusikatundides, pilliringis ja koorilaulus. Kevadel korraldas ta suurejoonelise kevadkontserdi, mis tähendab, et laulmise ja pillimängu pisik on neile kõigile edasi antud.

Küllike Valk – pühendunud tegevuse eest kultuurisündmuste eestvedamisel

Valgu algatusel on rajatud kihelkonna õunaaed. Ta taaselustas Ridala kihelkonnapäevad, laadad Martnas ja Ridalas. Suvel toimunud praostkonna suurel laulupäeval aitas korraldada laata, toitlustamist, lastele mänguala.

Kaja Ladva – spordielu edendamise ja 20. Swedbanki lastejooksu korraldamise eest

Haapsalus peeti 20. korda Swedbanki lastejooksu, mis toimus kuuma päikese ja 277 vahva jooksulapse osavõtul. Kogu selle ettevõtmise eesotsas on Ladva olnud nüüdseks 20 aastat.

Neidudekoor Canzone – eduka esinemise eest rahvusvahelisel koorikonkursil „4th Kalamata Internatsional Choir Competition and Festival“

See on suur tunnustus kogu koorile, kes esindas Kreekas mitte ainult Haapsalut ja Läänemaad vaid kogu Eestit. Võisteldi kahes kategoorias – folkloori ja vaimuliku muusika kategoorias – ning võideti mõlemas kategoorias esikoht. Koor pääses Grand Prix vooru viie parima hulka ja võitis konkursi Gran Prix. Koori peadirigent on Ulrika Grauberg, abidirigent ja kontsertmeister Eneken Viitmaa.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments