Arsti nõuanne: ebameeldiv väliskõrvapõletik ähvardab suplejaid. Kuidas seda vältida?

Lääne Elu

info@le.ee

Novel Clinicu ülemarst Lauti Käis. Foto erakogu

Ujumisega kaasneb paljudel risk haigestuda suvel väliskõrvapõletikku, mis võib edasiarenedes muutuda eakatele inimestele ja diabeetikutele eluohtlikuks. Novel Clinicu ülemarst Lauti Käis jagab soovitusi väliskõrvapõletiku ennetamiseks ja raviks.

Väliskõrvapõletik ehk väliskuulmekäigu põletik tekib siis, kui ujumast tulles jääb vesi kõrva ja seal hakkavad vohama halvad bakterid. Neid leidub hulganisti nii järve-, jõe-, mere- kui ka basseinivees. Kõrv on bakterite paljunemiseks ideaalselt soe ja niiske keskkond. Põletiku tekkimise võimalus on veelgi suurem, kui vett täis kõrva vatipulgaga urgitseda ning vigastada nahka.

Soovitan paari lihtsat nippi, kuidas vesi pärast ujumist kõrvast välja saada. Selleks kalluta kõrva alla õla poole ja raputa kergelt kõrvalesta. Vesi valgub välja ka pead kallutades ühel jalal hüpeldes. Või siis nn vaakummeetodil – kalluta pead ja kata kõrv tihedalt peopesaga ning võta siis käsi kõrva juurest kiirelt ära.

Osadel inimestel on väliskõrvapõletik igasuvine haigus. Neile soovitan pead mitte vee alla panna. Ujumiseks mõeldud spetsiaalseid kõrvatroppe ma pigem väldiks, sest need tekitavad kõrva umbse keskkonna. Kõrvatropid on muidugi asendamatud neile, kellel tekib ujudes pearinglus, kui kõrv puutub kokku külm veega.

Väliskõrvapõletiku vastu on kõige tõhusam ujumise järgselt tilgutada pipetiga kõrva alkoholi ja lauaäädika segu. See kuivatab kõrva ja piirab bakterite kasvu. Selleks võta teelusikatäis 70% alkoholi ja sama palju lahjendatud (kuni 4-protsendilist) lauaäädikat. Laste jaoks võib lisada veel teelusikatäis vett. Kõrva tilgutamiseks peaks lahus olema vähemalt toasoe. Piisab kolmest kuni neljast tilgast. Uuenda lahust paari päeva takka.

Väliskõrvapõletikuga kaasneb kõrvavalu. Kui kuulmekäigu ees olev kõhr on näpuga vajutades või kõrvalest valus või lõualiigese piirkond valulik, siis võib kahtlustada väliskõrvapõletikku. Võib juhtuda, et põletik taandub ise paari päevaga. Valu leevendamiseks piisab siis Paratsetamoolist. Kui aga valu ei vaibu, tuleks kindlasti pöörduda pere- või kõrvaarsti poole, kes kirjutab välja antibiootikumi ja glükokortikoidi sisaldavad kõrvatilgad. Olukord on tõsine, kui kõrva taha tekib turse, kael läheb paiste ja on palavik. Siis tuleb juba abi otsida erakorralise meditsiini osakonnast (EMO).

Välja ravimata väliskõrvapõletikust võib areneda meningiit ehk ajukelmepõletik.

Diabeetikud, HIV-positiivsed ning eakad inimesed, kellel on nõrk immuunsüsteem, haigestuvad kergemini infektsioonhaigustesse ja nende jaoks võib raskekujuline väliskõrvapõletik lõppeda surmaga.

Ujumine ja suplemine on ikkagi suverõõmude lahutamatu osa. Kuid nautige seda imelist suve targalt ja arvestage võimalike terviseriskidega.

Lauri Käis,
Novel Clinicu ülemarst

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Hea Okkupant
1 aasta tagasi

kui palju maksid toimetajale selle jama printimiseks? kas soovit poliitikasse minna? kuid need ja need valetavad, nii et sul on võimalusi