Kelmid tegutsevad jätkuvalt

Elen Freivald

elen@le.ee

Haapsalu politseijaoskonna juhtivuurija Vello Palmitsa sõnul kaotasid läänlased mullu kelmidele üle 60 000 euro. Foto: Elen Freivald

Kuigi peaaegu iga päev räägitakse, kuidas keegi on kelmidelt petta saanud ja suure summa raha kaotanud, leiutavad petturid pidevalt uusi skeeme, kuidas kergeusklikelt raha välja meelitada.

Haapsalu politseijaoskonna juhtivuurija Vello Palmitsa sõnul alustati Haapsalu jaoskonnas mullu 44 kelmusega seotud kriminaalasja, tunamullu aga 27. „Eelmise aasta kõige suurem rahaline kaotus kelmile oli 22 206 eurot,“ ütles Palmits.

Kokku on läänlased kelmidele maksnud vedi üle 60 000 euro. „Need on need inimesed, kes on politsei poole pöördunud,” ütles Palmits. Ta lisas, et paljud saavad võibolla ise ka aru, et on vea teinud ja et politsei pole imerelv, kes neile raha tagasi toob

Skeemid, mida petturid kasutavad, on ajas muutunud. „Investeerimispettuste puhul helistatakse inimesele ja küsitakse sisuliselt, kas tahad rikkaks saada,“ ütles Haapsalu politseijaoskonna uurija Karmo Andres.

Andrese sõnul on väga populaarne meetod nii-öelda püramiidskeem, kus üks petetakse ära, tema raha saadetakse Eestis kolmele või kümnele inimesele, kellele helistatakse automaatselt, et kunagi te investeerisite ja nüüd saite suure raha. Võtke laenu ja saatke raha edasi, siis saate veel rohkem raha. „Iga kelmuse puhul ei ole kannatanuid ainult üks,“ ütles Andres.

Palmitsa sõnul on kelmid väga osavad manipuleerijad ning selleks, et inimene kõike uskuma jääks, näidatakse graafikuid, kuidas investeerides raha hüppeliselt kasvab. „Inimestel on ahnus kohe ratsa rikkaks saada,“ lisas ta.

Artikli lugemiseks tellige päevapilet, digipakett või logige sisse!

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
View all comments
Noh
2 aastat tagasi

lollidelt peabi raha ära võtma