Tuludeklaratsioone saab esitada 15. veebruarist

Lääne Elu

info@le.ee

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Tuludeklaratsioonide esitamine algab 15. veebruaril. MTA soovitab mitte kiirustada ning esitada deklaratsioon elektrooniliselt. Esimestel nädalatel võivad teenindusbüroodesse tekkida pikad järjekorrad ning koroonaviiruse leviku tõttu tuleb sellisel juhul oodata õues.

Kannatust tasub varuda ka elektroonilise deklaratsiooni esitajatel. Varasem praktika on näidanud, et esimestel päevadel on koormus infosüsteemile suur ja seetõttu ei saa kõik soovijad korraga deklaratsiooni täitma asuda. Ooteaeg võib olla pikk ka infotelefonile helistades.

MTA füüsiliste isikute tulude ja maksustamise teenusejuht Annika Oja rõhutas, et kiirustama ei pea, sest tuludeklaratsiooni on aega esitada 2. maini. „Enammakstud tulumaksu tagastamise kiirus ei sõltu otseselt deklaratsioonide esitamise järjekorrast. Arusaadavalt on inimestel huvi oma tulumaksu kasutamise kohta, aga seda saavad kõik juba praegu vaadata e-MTAst „Minu sissetulekud“ rakendusest“,“ ütles ta.

Oja lisas, et klientide ja töötajate tervise hoidmiseks lubatakse teenindusbüroodesse sarnaselt eelmisele aastale inimesi vastavalt teenindajate arvule. „Palume esimestel tuludeklareerimise nädalatel mitte tulla teenindusbüroodesse, sest paraku tuleb järjekorras oodata õues. Samuti tuleb arvestada, et teiste teenuste pakkumisega, näiteks postipaki deklareerimisega, võib minna esimestel nädalatel tavapärasest kauem.“

Sellest aastast ei saa enam siseneda e-MTAsse pangalinki kasutades, mistõttu tuleb tuludeklaratsiooni esitamiseks kasutada kas Smart-ID-d, Mobiil-ID-d või ID-kaarti. „Samuti tuleb internetipanga kaudu tuludeklaratsiooni esitades end e-MTAs uuesti autentida,“ lisas Oja.

Tuludeklaratsioon on eeltäidetud MTA-le teadaolevate andmete põhjal. Kui eeltäidetud andmetesse on sattunud kinnisvara, mille müügilt tulumaksu tasuma ei pea, tuleb see inimesel endal kustutada. Kuid ka vastupidi – kui teenitud tulu on deklaratsioonist puudu, näiteks on saadud üüritulu, välistulu või ümbrikupalka, tuleb see ise sisestada.

„Eeltäitmistega soovime muuta tulude deklareerimist inimestele veelgi kiiremaks ja mugavamaks, aga see ei kaota inimese enda vastutust – eeltäidetud osad tuleb kindlasti üle kontrollida ja vajadusel muuta,“ ütles Oja.

Kolmandat aastat järjest saab inimene soovi korral oma enammakstud tulumaksu või osa sellest suunata annetuseks. Valida saab heategevuslike ühingute seast kuni kolm annetuse saajat. Küll aga tasub tähele panna, et pärast deklaratsiooni kinnitamist tehtud annetust enam tagasi küsida ei saa. Samuti on võimalik jätta enammakstud tulumaks ettemaksukontole maamaksukohustuse katteks.

MTA asub enammakstud tulumaksu tagastama alates 25. veebruarist neile, kes deklareerisid oma tulud elektrooniliselt ja 18. märtsist paberil deklaratsiooni esitajatele. Kui inimesel tuleb tulumaksu juurde maksta, siis selle tasumise tähtaeg on 3. oktoobril.

Oodata on ligikaudu 750 000 deklaratsiooni esitamist, eelmisel aastal tagastas MTA enammakstud tulumaksu 196 miljonit eurot, inimestel tuli tulumaksu juurde tasuda kokku 75 miljonit eurot.

Oluline teada

 • Tulude deklareerimine algab 15.02. Deklaratsiooni esitamise tähtaeg on 2. mai.
 • Enammakstud tulumaksu hakatakse tagastama alates 25.02 elektrooniliselt tulu deklareerinutele ja alates 18.03 paberil deklaratsioonide esitajatele.
 • Juurdemaksmisele kuuluva tulumaksu tasumise ja enammakstud tulumaksu tagastamise tähtaeg on 3.10.
 • Maksuvaba tulu saab aastas kasutada kuni 6000 eurot. Aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400).
 • MTA teenindusbüroodes on esimestel nädalatel oodata pikki järjekordi ja koroonaviiruse tõkestamiseks tuleb oodata õues. Seepärast ei soovita MTA esimestel nädalatel deklareerima tõtata. Büroosse tulles tuleb kanda maski.
 • E-teenindusse ei saa enam siseneda pangalingi kaudu. Palume selleks kasutada ID-kaarti, Smart-ID-d või Mobiil-ID-d. Internetipanga kaudu tuludeklaratsiooni täitma minnes tuleb ennast uuesti autentida.
 • Deklaratsioonis on eeltäidetud kinnisvaratehingud, kuid lisada tuleb seotusmaksumus ning kinnisvara võõrandamisega seotud kulud.
 • Suurenes maksuvabastus füüsilisest isikust ettevõtjale. Kui varasemalt sai FIE  omatoodetud töötlemata põllumajandussaaduste võõrandamisest saadud tulust, millest on tehtud dokumendiga tõendatud kulud, täiendavalt maha arvata kuni 2877 eurot, siis nüüd kuni 5000 eurot ning soodustus kohaldub ka töödeldud põllumajandussaadustele.
 • aasta neljandas kvartalis saadud sünnitus- lapsendamis- või koondamishüvitise võib maksuvaba tulu hajutamiseks jagada kalendrikuudele ning 2022. aastale jääva osa deklareerida 2022. aasta tuludeklaratsioonis, mis esitatakse 2023. aastal.
 • Täiendava kogumispensioni ehk III pensionisamba sissemaksetelt saab tulumaksu tagasi, kui sissemaksed moodustasid kuni 15% isiku Eestis maksustatavast tulust ja jäid alla 6000 euro aastas. Oluline on see, et tulumaksu saab tagasi ainult enda kontole tehtud sissemaksetest. Lapse kontole tehtud sissemaksetelt vanem maksusoodustust ei saa – tulumaksu saab tagasi ainult konto omanik ehk laps, kui tal oli maksustatavat tulu.
 • Deklareerida tuleb välisriigist saadud tulu. Nii tulu, millelt ei ole välismaal tulumaks kinni peetud (A vormil tabelis 8.1) kui ka tulu, millelt on tulumaks juba kinni peetud (A vormil tabelis 8.8).
 • Deklareerida tuleb ka krüptovara tehingutest saadud kasu. Oluline on seejuures, et krüptovara ei maksustata nagu väärtpabereid, vaid nagu vara. See tähendab, et inimene ei saa ühe tehingu kasumist maha arvata teiste tehingute kahjumit.
 • Tuludeklaratsioonis deklareeritakse ainult investeerimiskontole (rahakontole) tehtud sissemaksed ja kontolt tehtud väljamaksed. Kui väljamakse ületab sissemakseid, siis tekib maksukohustus. Kui kalendriaasta jooksul investeerimiskontole sissemakseid ega investeerimiskontolt väljamakseid ei tehtud, tuleb tuludeklaratsiooni tabelis 6.5 teha vastav märge.
Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments