Jevgeni Ossinovski: kaitseme esmalt ära kõige haavatavamad

Jevgeni Ossinovski. Foto: Arvo Tarmula

Oleme aasta aega rääkinud, et vaja on luua süsteemne plaan, kuidas epideemiat juhtida valgusfooride süsteemi kohaselt.

See, et seda siiani tehtud ei ole, pole tõepoolest tänase peaministri ainuvastutus. Dokument, millega Kaja Kallas 8. aprillil riigikogu ette tuli, on iseenesest oluline paber. Aga on fakt, et plaanist endast sisuliselt rääkida ei saanud, kuna tegu on rohkem sellise online-presentatsiooni põhjaga, kus on logo peal ja üksikud taustalaused. Sisu seal sees veel ei ole – valitsusel tuleb plaaniga edasi töötada.

Kindlasti  peavad valitsuse otsused olema mitte ainult asjakohased, vaid ka ajakohased. Mäletan, et kui praeguse valitsuse juhtimisel läks epideemia veebruari alguses totaalselt käest ära, siis armastas peaminister rääkida vaktsineerimisest. Tema sõnum oli: vaktsineerimine on jube oluline, ärme räägi piirangutest, peaasi, et saab vaktsineerimisprotsessi käima.

Tol hetkel pidanuks hoopis kiiresti ära otsustama vajalikud piirangud. Nüüdseks on need piirangud suure hilinemise ning seetõttu ka suurte majanduslike, sotsiaalsete ja tervisekahjudega kehtestatud ja nakatumisnäitajad on ootuspäraselt ja tõenduspõhiselt langema hakanud. Olukord on õnneks paranemas, kuid vaktsineerimise vallas on tohutu segadus. Praegu on käes see kriitiline hetk, kus siiani tehtud vead tuleb ruttu parandada. Just vaktsineerimise korraldus koos õige hõlmatusega on kõige olulisem klots ühiskonna avamise strateegias. See peab tagama, et pärast piirangute leevendamist ei hakkaks haiglaravi vajadus jälle hüppeliselt kasvama ja et jälle ei tuleks kõike kinni panna.

Et seda ei juhtuks, peame kasutama teaduslikku imet nimega vaktsiin ja seadma süsteemi korda. Kogu Euroopas on absoluutne prioriteet 80-aastaste ja vanemate inimeste vaktsiiniga hõlmatus, sest selles vanuserühmas kasvab hüppeliselt nii haiglaravi vajadus kui suremuse risk. Kui Põhjamaades on vaktsineeritud üle 90 protsendi 80+ inimestest, siis Eestis vaid 45 protsenti.

Mis on Eestis hästi? Aprilli teisel nädalal jõudsimegi „hõbemedalini” 50-59aastaste vaktsineeritute poolest, kuigi selles earühmas on suremuse risk nullilähedane ja haiglasse sattumise risk üheksa korda väiksem kui 80+ vanuserühmas.

Ka meie deklareerime, et eakad inimesed on Eestis vaktsineerimise absoluutne prioriteet – see on kenasti ära märgitud ka perearstide juhendis –, aga vaktsiinidoosid lähevad mujale. See on ju totaalne korralagedus – selliste otsuste tulemusena inimesed surevad. Ei saa olla nii, et 60–69-aastaste rühmas on meil rohkem vaktsineerituid kui 80+ rühmas. Me oleme võimelised selle asja ära lahendama paari nädalaga ja tagama, et need 30 000 inimest saaksid oma vaktsiini. Kaitseme ära oma kõige haavatavamad inimesed, anname tervishoiutöötajatele hõlpu, hoiame ära asjatud surmad ja inimlikud kannatused.

Minult on küsitud, miks ma aina korrutan seda vanade teemat, noored tahavad ka elu elada. Minu jaoks on see väga küüniline lähenemine. Riik peab hoolima kõige rohkem neist inimestest, kes istuvad juba aasta aega surmahirmus, ootavad vaktsiinisüsti ja vaatavad pealt, kuidas 50-aastased saavad tormijooksuga kuskil spordihallis vaktsineeritud. Teiseks, kogu ülejäänud ühiskonna jaoks on väga oluline, et just see vanuserühm saaks esmajärjekorras vaktsineeritud, sest nende hõlmatusest sõltub, kuivõrd me saame ühiskonna avada ja kergendada meditsiinisüsteemi tööd.

Lõpetuseks – ühiskonna avamise juures tuleb paika panna ka piisav ennetusmeetmete süsteem, et ei tuleks kolmandat lainet. Oli väga kahetsusväärne kuulda, et valitsus jätkuvalt ei toeta koroonahaigetele haiguspäevade hüvitamist täies ulatuses alates esimesest päevast. Rääkida inimeste omavastutusest olukorras, kus on ülekaalukas avalik-ühiskondlik huvi, et koroonasse nakatunud püsiksid kodus! Selle teema ümber on tekkinud ideoloogiliselt raamid või kammitsad, mis ilmselgelt ei ole moraalsed ja töötavad vastu epideemiatõrje eesmärkidele.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
10 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments
kodanik
3 aastat tagasi

Kõige haavatuvamaid saab kaitsta ka kõiki teisi vaktsineerides.

Audiitor
3 aastat tagasi

sotsid saadaks kõik eestlased naabrite juurde -saaks vaid inimestest lahti! Küll tankima, küll õlle järele, nüüd teevad ustavad jüngrid refistid ettepaneku tõsta jälle kõiki makse!!

Mis oleks alternatiiv?
3 aastat tagasi
Reply to  Audiitor

Maksud on muidugi saatanast, aga mis oleks alternatiiv, kui vähegi soovitakse eelarvet tasakaalu viia? Võtame igal aastal laenu? Selle nimi on elamine tulevaste põlvede arvelt. EKRE “targad” on otsustanud Eesti Euroliidust välja viia, mis tähendab EU miljarditest ilma jäämist. Tahaks lugeda EKRE poolset mõjuanalüüsi, kuidas on võimalik toime tulla, kui loobume EU miljarditest ja samal ajal alandame makse.

Vahi nalja
3 aastat tagasi

Eks see inimlik lollus on hirmus asi. EL uus fiskaalpoliitika eeldabki rahatrükki ja laenu võtmist kuivõrd ajas raha väärtus väheneb. Ainult Eesti riik koos oma keskpangaga räägib kriisis erinevalt teistest liikmesriikidest eelarve kohese tasakaalu vajadusest ja kärbetest (loe inimesi ei ole vaja toetada, riik ei pea kriisis midagi tegema, heaolu ei ole mingi näitaja). Nüüd kitsamalt, riigi tasandil on kahjuks majanduses tehtavad otsused ebapädevad, seda ka energiakandjate (elekter, vedelkütus, maagaas jm) aktsiiside vähendamise otsuse lõpetamine praeguse valitsuse poolt. Üks asi on konkurentsivõime ehk ettevõtlus kolib ära sinna kus on soodsamad maksumäärad, tavaline kapitalism (eelmisele kommenteerijale, et mis on alternatiiv?). Teiseks… Loe rohkem »

rentnik
3 aastat tagasi
Reply to  Audiitor

no makse enam ilmselt tõstaei saa sest euroopa keskpanga andmetel oli maksukoormus 68% peale. muud moodi kui orjus seda minetada ei saa. Neid õõvastavaid arve meil avaldada ei taheta. Venemaal on teadupärast 16 ja hiinas 8 ringis. Parandage kui ma eksin ja pange lingid juurde.

Mann
3 aastat tagasi

Mina mäletan seda aega väga hästi kui sotside valitsemise ajal minu lapsed Läänemaalt Tallinasse ja sealt edasi Soome tööle küüditati. Siis polnud seda sotsiaalselt hoolivust mitte kuskil. Selle poliitilise kelmuse eest tuleks vangi panna.

Küüditati?
3 aastat tagasi
Reply to  Mann

Kas tulid püssimehed koju ja saadeti tapiga Läänemaalt välja? Politseisse teatasite? Rõõmusta, Mann! “Küüditajad” sotsid enam võimul enam ei ole ja Teie lapsed saavad asumiselt koju tagasi tulla!

Anni
3 aastat tagasi
Reply to  Mann

kui ennem küüditas nõukogude riik. maksis küüditamise ise kinni ka ja kattis reisikulud. Siis oli see väga paha. Nüüdseks on loodud olud kus sa küüditad ennast ise. Maksad reisilulud ka ise kinni ja toiduraha ka. Teeda seda rõõmuga ja see ongi meie demokraatia 🙂

Arvos
3 aastat tagasi

Hurraa! Elagu rahva tervise eest võitleja! Ei teagi kedagi, kelle juttu saaks nii tõsiselt võtta.

Vahi nalja
3 aastat tagasi

Sotsiaaldemokraat on ikka diagnoos. Võtame selle haiguspäevade hüvitamise näituseks. Kui inimene võtab haiguslehe kas koroonahaigena või lähikontaktsena siis Haigekassa hüvitab 80% ulatuses töötasust ning ei aita ei esimese ega teise, kolmanda haiguspäeva hüvitamine kuivõrd töötasust on 20% juba läinud. Äkki ullike saab aru, et esimese haiguspäeva hüvitamine on väga marginaalne, pigem tuleks inimestele hüvitada see 20% kaotust ehk siis ei minda ka haigena tööle. Pange nüüd see arvutus miinimumpalka ja saategi aru tegelikust põhjusest, miks inimesed vägisi tööle kipuvad.