9

Turbakaevandus ajab Turvalepa rahva ärevile

Urmas Lauri

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Turbarabani on Koogi talu puurkaevust vaid 800 meetrit, osutas talu perenaine Kaja. Foto: Urmas Lauri

Turbarabani on Koogi talu puurkaevust vaid 800 meetrit, osutas talu perenaine Kaja. Foto: Urmas Lauri

Aasta aega kestnud vaikus Turvalepa turbaraba keskkonnamõju hindamises tekitab külaelanikes ärevust, kahtlustatakse, et kaevandamisluba tahetakse välja anda salaja.

Kaks aastat tagasi loodud Tallinna firma Peatec OÜ soovib saada Turvalepa turbarabas kaevandamisluba. Keskkonnamõju hindamise programmi tunnistas keskkonnamet kõlblikuks aasta tagasi, kuid seejärel pole midagi kosta olnud ning see tekitab turbaraba naabruses olevate külade elanikes ärevust.

Vaikus põhjustab ärevust

“On vaikus. Mingit infot pole,” tõdes Võntküla külaseltsi juhatuse liige Rutt Lillepea. “Meil oli üks kokkusaamine [keskkonnamõju hindamise programmi avalik arutelu toimus Võntkülas 19. oktoobril 2017], kus kaevandajad käisid. Väga palju rahvast oli koos. Saime lubaduse, et võtavad veeproove pikema aja vältel. Meie soovisime eelnevalt uuringuid, seda lubati, aga pole alustatud.”

Turbarabale lähima Koogi talu õu on turbaraba servast 800 meetri kaugusel.

Artikli lugemiseks tellige digipakett või logige sisse!

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
mõngel
mõngel

raha raha raha raha raha raha raha raha raha

Sass S.
Sass S.

Mammil õues sitahunnik pea kaevu kõrval javiriseb .

hüdrogeoloog
hüdrogeoloog

Kaevu kõrval ka vist garaaži uks kus maa mustaks sõtkutud.
Kaevul peaks olema vähemalt 10 m hooldusala, maapind kõrgemaks planeeritud jne.
Muude tööstusharude kõrval on põllumajandus liider pinna- ja põhjavee koormamisel väetisainete ja mürkkemikaalidega. Sealhulgas ülemäärane koormus Läänemerele.
Süüa tahame aga kõik.
Turbarabas minu teada väetist ja mürke ei kasutata. Töökohad on ka seal.

Püüame kõikidesse looduse kasutajatesse ausalt ja tasukaalukalt suhtuda.

Mõistust!

toomasele
toomasele

kes neid lapsi siia lasteaeda-kooli toob kui pole töökohti ? Ainult üks vingumine….

uskmatu-toomas
uskmatu-toomas

Ehitage meile lasteaedu,koolimaju,lühendage ravijärjekordi jne.aga igasugune tööstus on kuradist ja seda arendage kuskil Soomes,Poolas jne.

Jaan
Jaan

Igal pool elatakse turbarabade kõrval ja pole see vesi kuhugile kadunud. Pigem on probleemiks turbatolm.

Kaarel
Kaarel
Probleem, miks meil on tööstus kurjast on peamiselt selles, et nö tööstur ei vastuta siin riigis mitte millegi eest. Näiteks Kirimäel ja Salajõel olid ju elanikud sisuliselt ise süüdi, et nende kaevuvesi reostati. Ettevõtjad ei näidanud mingit initsatiivi elanike abistamisel ning ka ametnikkond ei näidanud suurt aktiivsust üles. Mõni seotud inimene võiks neid teemasid siin kommenteerida, et inimesed oleksid praegusest olukorrast teadlikud. Teiseks oluliseks probleemiks on see, et suur osa tööstusest soovitakse rajada väliskapitali abil või täielikult selle baasil. See on lai teema ja sellel ei peatu. Kuid oluline on see, et väliskapitali puhul puudub enamasti vastutustunne. Näiteks rakvere kombinaadi… Loe rohkem »
Kaarel
Kaarel
Elanikel on põhejndatud hirm. Meenutame, et lähedal asuval Kirimäel oli lihatööstuse ümbrses probleeme kaevuvee kvaliteediga. Paistab, et abi ei saadud, tsiteerin: “Pumbati kaev tühjaks, samal ja järgmisel päeval võtsid proovid,” kirjeldas Kaja Kaldmaa kuu aega tagasi toimunut. „Nende proovide analüüside põhjal öeldi meile, et Rannarootsi lihatööstuse reostus pole meie kaevuvee rikkumises üldse mängus, et meil on pesemata kaevukivid. Pese oma kaevukivid puhtaks, siis ongi korras!” ütles Kaja Kaldmaa. Keidi Kaldmaa on ema kirjavahetuse kogunud kausta. ” Teine näide tuleb tuleb salajõelt, kus on ilmselt seoses turbamaardlaga rikutud vesi. Pole küll asjaoludega kursis, kuid minuteada ei tõestatud veereostuse põhjustajat, vaid väideti… Loe rohkem »
Kaarel
Kaarel
Turvalepa juhtumi puhul tahan välja tuua mõne olulise asjaolu. Nimelt on Peatec OÜ näol tegu ühemehe ettevõttega. Firma on asutatud 01.12.2016 ning siiani puudub ettevõttel igasugune käive. Sellest võib kiirelt järeldada kahte asja. 1. Tegemist võib olla tankistiga, kellele tulevad kusagilt korraldused tegutsemiseks ning õigel hetkel kaasatakse ülemuste poolt finants tegevuse käima lükkamiseks. 2. Tegu on ausa üksiküritajaga, kes tõenäoliselt kogub või juba omab ausal teenitud finantsi ning soovib seda rakendada ettevõtluses. Ka üksiküritajana on võimalik kaasata kapitali, kuid see tähendab automaatselt seda, et tegu pole enam üksiküritajaga ning ta hakkab sõltuma ka teistest. Esimest väidet toetab asjaolu, et ilma… Loe rohkem »
wpDiscuz