Maaelukomisjon arutab põllumeeste abistamist seoses põuakahjudega

Lemmi Kann

lemmi.kann@le.ee

Põud tegi põllumeestele liiga. Urmas Lauri
Põud tegi põllumeestele liiga. Urmas Lauri

Riigikogu maaelukomisjon arutab täna koos maaeluministeeriumi ja põllumeeste esindajatega põuakahjusid looma- ja linnukasvatussektoris ning võimalikke leevendusmeetmeid.

Lääne Elu kirjutas 14. septembril, et põuast tingitud ikaldus vähendas Läänemaal viljasaaki eelmise aastaga võrreldes kuni kolm korda, nii et põllumehed suudavad vaevu müügilepinguid täita.

Maaelukomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on vaja üheskoos leida lahendus esile kerkinud probleemidele seoses põuakahjudega.
„Riigi eraldatud vahendid ja PRIA kaudu jagatav toetus on küll vajalik abi, kuid vaja on täiendavalt analüüsida olukorda, et põllumeestele oleks tagatud jätkusuutlik majandustegevus,“ ütles Kokk.

Ta viitas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja läbiviidud küsitlusele, millele vastanud ettevõtjad hindavad põuast tingitud kahjuks keskmiselt 300 eurot hektari kohta. Põuakahjusid kokku on hinnatud orienteeruvalt 150 miljoni euro suuruseks.

Tänavu ebaõnnestus paljudel põllumeestel uute rohumaade rajamine. Loomad on aga vaja söödaga kindlustada ning seetõttu oleks otstarbeks jätta tänavu sügisel ja järgmise aasta kevadel rohumaa üles harimata. Samuti on põua- ja kuumakahjude tõttu kulutused söödale suurendanud ning suurenevad veelgi seoses söödavilja hinna tõusu ja raskema kättesaadavusega. Kuumusest tingitud sigade ja broilerite juurdekasvude vähenemine on põhjustanud tootlikkuse langust. Tuleb ühiselt otsida lahendusi, kuidas toetada põllumehi, et ka edaspidi oleks meil võimalik osta kodumaist sea-, lamba-, veise- ja kanaliha ning mune.

Maaelukomisjoni aseesimehe Urmas Kruuse hinnangul on vaja põllumeestele eraldada täiendavaid vahendeid keerulisest olukorrast ülesaamiseks.
„Eestis on põuakahjudest tulenevalt vaja rakendada maaelu arengukavas ettenähtud tootmispotentsiaali taastamise meedet ja selleks peaks valitsus nägema ette põuakahjude korvamiseks erakorralise toetuse,“ ütles Kruuse.
Ta lisas, et kui riik oleks mullu lisanud ka omalt poolt riigipoolse osa Euroopa Liidu erakorralisele abile, siis oleks põllumeestel juba lihtsam ega poleks olnud vajadust võtta kõrge protsendiga laenu.

Komisjoni istungil kuulatakse ära maaeluministri Tarmo Tamme ning looma- ja linnukasvatajate katusorganisatsioonide esindajate ülevaade hetkeseisust, rakendatud meetmetest ning arutletakse võimaluste üle leida täiendavaid meetmeid põllumeeste abistamiseks.

Komisjoni istungile on kutsutud maaeluminister Tarmo Tamm ning asjaomaste asutuste ja organisatsioonide esindajad.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments