RMK avab Penijõelt algava 600kilomeetrise matkatee haru

Urmas Lauri

urmas.lauri@le.ee

Penijõe mõis. Foto: Arvo Tarmula
Penijõe mõis. Foto: Arvo Tarmula

Riigimetsa majandamise keskus (RMK) avab augustis Eesti 100. sünnipäeva tähistamiseks RMK matkatee kolmanda Eestit läbiva 608kilomeetrise haru, mis ühendab omavahel Lääne- ja Kirde-Eesti.

RMK külastuskorraldusosakonna juhataja Marge Rammo sõnul ühendati töö käigus olemasolevad matka- ja õpperajad ning rajati uusi lõike, edastas RMK. „Rada algab Matsalu rahvuspargi külastuskeskusest Penijõel, läbib viis maakonda, 39 kaitseala ning ühe rahvuspargi ja lõpeb Peipsi järve ääres Kauksis,” ütles Rammo.

Uuele matkatee harule jäävad Läänemaal Kasari jõe luhad ja endisaegne Virtsu viinud raudtee tamm. Edasi möödub rada Varbola Jaanilinnast, Kõnnu järvest, Paunküla mägedest ning Aegviidu metsadest, kus kohtuvad kõik kolm üleriigilist matkateed.

Aegviidult kulgeb tee edasi Tapa külje alla, jõuab Neerutini, läbib Porkuni ja Tudu metsad ning Sirtsi soost mööda Kiviõlisse ja Püssi. Rada kulgeb edasi läbi Aidu karjääri ja Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumi mere äärde, piki põhjarannikut Toila pargini ja sealt läbi Voka Sillamäele ning Sinimägede lahingupaikadeni. Edasi läbi Sirgala ja Viivikonna Kurtna järvede Kuremäe kloostrini. Rada lõpeb Peipsi põhjarannikul Kauksis RMK külastuskeskuse õuel.

Rammo sõnul oli uuel läänest kirdesse suunduval Penijõe–Aegviidu–Kauksi matkatee harul juba olemas 26 lõkketegemise ja telkimise võimalust ning lisaks rajas RMK 19 uut juurde.

Rada on tähistatud kilomeetripostide ja suunavate viitadega.

RMK korraldab ka Eesti riigi sajandat sünnipäeva tähistamiseks 6.–25. augustini toimuva suure ühismatkaga, millest saab osa võtta kuni 650 inimest ning kokku läbitakse Eesti kuuest eri nurgast algavatel matkatrassidel 1800 kilomeetrit.

Matkad on jagatud etappideks, mille algus- ja lõpp-punktides saab matkaga liituda ja lahkuda. Liituda võib ka üheks või mitmeks etapiks. Juhendatavad matkarühmad alustavad liikumist matkateede otspunktidest Kauksist, Ähijärvelt, Penijõelt, Perakülast, Iklast ja Oandult ning kohtuvad 25. augustil matkapealinnas Aegviidus, kus peetakse lõpupidu.

Kommenteeri
Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt ja nende sisu ei ole muudetud. Seega ei pruugi kommentaariumis tehtud avaldused ühtida toimetuse seisukohtadega. Lääne Elul on õigus ebasobilikud kommentaarid kustutada.
Teavita mind
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments