0

EV100 Läänemaal: Üdrumal avatakse tahvel, Lihulas marsivad koolid läbi linna

Kaire Reiljan

Kaire Reiljan

kaire@le.ee

Eesti vabariigi sünnipäevanädal kogub hoogu ja tänasesse päeva mahub nii mitmeid kogukondlikke ettevõtmisi kui ka omavalitsusjuhtide vastuvõtte.

Vabadussõjas langenute mälestussambale viiakse lilli ning kõnesid ja kontserte peetakse Martnas, Pürksis, Varblas, Virtsus ja Vatlas. Lihulas ja Virtsus esinevad Birgit Sarrap ja Mihkel Matiisen ning pärast Lihula kontserti marsivad Lääneranna ja Kullamaa koolide õpilased Lihula Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juurde, kus lastakse aupauke.

Üks suurejoonelisemaid ettevõtmisi on tulemas Üdrumal, kus peale riigi sünnipäeva tähistatakse küla 500. aastapäeva. Õhtu algab valge hobuse ausamba juures infotahvli avamisega. Valge hobuse ausambaks kutsub rahvas Üdruma lahingu mälestuseks püstitatud kivi, sest sada aastat tagasi punakaartlaste ja kohalike külameeste vahel peetud lahingus sai surma vaid üks valge hobune.

Nõukogude ajal paigaldati lahingukohale pandud mälestusmärk räägib aga, et lahing peeti maha lahing punakaartlaste ja Saksa okupantide vahel. Nüüd avab Üdruma küla selts kingitusena Eesti vabariigile kivi kõrvale infotahvli selle kohta, mis Üdrumal sada aastat tagasi tegelikult toimus.

Tahvli avamisele järgneb külaseltsi juhatuse vastuvõtt Üdruma seltsimajas koos kontserdi ja Mai Jõevee koostatud raamatu „Üdruma lood” esitlusega. Seltsimajas on üles pandud näitus “Kodukandi kindakirjad: 100 kinnast 20. sajandist” ja õhtu lõppeb tantsuga.

Õhtul on aga nii Haapsalus kui ka Lääne-Nigula vallas omavalitsusjuhtide vastuvõtt. Kui Haapsalus on linnapea ja volikogu esimehe vabariigi aastapäeva vastuvõtt juba ammune traditsioon, siis Lääne-Nigula vald peab seda esimest korda.   

Lihulas
Kl 11 Lihula kultuurimajas Lihula gümnaasiumi EV100 tähistamine. Esinevad Birgit Sarrap ja Mihkel Matiisen,
Kl 12.15 Lihula gümnaasiumi rongkäik Vabadussõja mälestussamba juurde
Kl 12.30 aupaugud samba juures.

Martnas
Kl 11.30 Martna kirikus aastapäevakõned, pärgade panek Vabadussõjas langenute mälestussamba juures, vastuvõtt Martna põhikoolis.

Noarootsis
Kl 12.30 Noarootsi koolide ja kogukonna kontsertaktus Pürksi kultuurimajas aktus ja sellele järgnev pärgade panek Vabadussõjas langenute mälestussambale.

Virtsus
Kl 13 Virtsu koolimaja aulas EV100 tähistamine. Esinevad Birgit Sarrap ja Mihkel Matiisen.

Varblas
Kl 13 Varbla rahvamajas kontsertaktus. Esinevad Varbla Kooli lasteaia mudilased, Varbla Kooli õpilased, naisansambel Midrilind, segaandambel ja meeskvartett Randlane, naisansambel ja tantsurühm Härmalõng.

Üdrumal
Kl 17 EV100 ja Üdruma küla 500. aastapäeva tähistamine Üdrumal. Infotahvli avamine ausamba juures.
Kl 17.30 külaseltsi juhatuse vastuvõtt Üdruma seltsimajas
Kl 18 kontsert ja raamatu „Üdruma lood” esitlus
Kl 19 pidu kohvilaua ja tantsuga ansambli Ingle saatel.

Vatlas
Kl 18 Vatla rahvamajas kontsert „Kodused rajad”, esinevad Vatla naisansambel ja Hanila Laulu- ja Mänguselts

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid, vajutades lipukese ikooni.

Kommenteeri

avatar
wpDiscuz